Złota medalistka Charlotte Dujardin wycofała się z igrzysk w Paryżu po tym, jak w sieci pojawiło się nagranie, na którym widać, jak wielokrotnie bije konia.
Dobrostan koni był głównym tematem rozmów wokół zawodów jeździeckich na igrzyskach olimpijskich. Skandal z udziałem mistrzyni Charlotte Dujardin przyciągnął uwagę liderów w pokrewnym sporcie.
Wybitni przedstawiciele społeczności wyścigów konnych uważają, że sytuacja ta stanowi kolejną lekcję dla branży, która w ostatnich latach wprowadziła znaczące zmiany w imię bezpieczeństwa i wciąż musi ciężko pracować, aby odzyskać zaufanie opinii publicznej.
„Jeśli uprawiasz sport konny — czy to polo, ujeżdżanie, skoki przez przeszkody czy wyścigi konne — priorytetem musi być dobro konia” — mówi Lisa Lazarus, dyrektor generalna Horseracing Integrity and Safety Authority, która nadzoruje ten sport w USA.
„Jeśli nie jest to priorytetem i jeśli opinii publicznej i organom regulacyjnym nie jest jasne, że koń jest priorytetem i że jego dobrostan jest priorytetem, sport ten znajdzie się w niebezpieczeństwie”.
Czym jest skandal olimpijski w jeździectwie?
Nagranie wideo, na którym widać, jak Dujardin wielokrotnie uderza konia, spowodowało wycofanie się trzykrotnego złotego medalisty olimpijskiego z igrzysk w Paryżu i doprowadziło do tymczasowego zawieszenia go przez Międzynarodową Federację Jeździecką, w skrócie FEI.
Na tym się nie skończyło: Carlos Parro otrzymał ostrzeżenie po tym, jak organizacja obrońców praw zwierząt przesłała prezesowi FEI zdjęcia i dowody przedstawiające brazylijskiego jeźdźca wykonującego nadmierne zgięcie szyi konia w zakazanym ruchu znanym jako „Rollkur”, który może utrudniać oddychanie.
Publiczne oburzenie nastąpiło trzy lata po tym, jak trener reprezentacji Niemiec został zawieszony na igrzyskach olimpijskich w Tokio za uderzenie nieskłonnego do współpracy konia. People for the Ethical Treatment of Animals, organizacja od dawna protestująca przeciwko wyścigom konnym, wezwała do usunięcia zawodów jeździeckich z igrzysk olimpijskich, a konie nie będą częścią pięcioboju nowoczesnego od Los Angeles w 2028 r.
„Żyjemy w innych czasach, jeśli chodzi o sporty konne”
Wyścigi konne doświadczyły podobnych rozliczeń, a najbardziej znaną była seria zgonów wokół Kentucky Derby w zeszłym roku, która doprowadziła do zawieszenia wyścigów w Churchill Downs i spowodowała wszczęcie dochodzenia w sprawie przyczyn. I chociaż wdrożenie HISA i innych reform skutecznie zmniejszyło liczbę ofiar śmiertelnych, jest to kolejne przypomnienie, jak kontrowersyjne incydenty zagrażają istnieniu sportów zwierzęcych w XXI wieku.
„Żyjemy w innych czasach, jeśli chodzi o sporty konne, i myślę, że z tego powodu wszyscy musimy być o wiele bardziej ostrożni” — mówi trener koni czystej krwi Graham Motion. „Większość z nas dba o dobrostan zwierząt, ale nie możemy tego traktować jako pewnik. Musimy pokazać, że o to nam chodzi”.
Lazarus, który pracował dla FEI przez sześć lat w latach 2009–2015 jako główny doradca prawny, a następnie szef strategii biznesowej i rozwoju, mówi, że ludzie z branży wyścigów konnych przekonali się, że samo mówienie o miłości do koni i trosce o nie nie wystarczy.
„Ważne jest, aby być naprawdę transparentnym w kwestii wszystkiego, co robisz” – mówi Lazarus.
Brytyjski jeździec konny Carl Hester, który przyznał, że był zszokowany nagraniem Dujardina, założył w Gloucester w Anglii otwarty ośrodek treningowy, którego celem jest transparentne informowanie o jego codziennych treningach.
„Każdy jest mile widziany na moim podwórku” – mówi Hester. „Ludzie przychodzą na moje podwórko każdego dnia. Jestem dumna (z) faktu, że nasze podwórko pokazuje, że dobrostan koni jest na najwyższym poziomie, poprzez sposób, w jaki dbam o moje konie”.
W jaki sposób sporty konne stają się bezpieczniejsze dla ludzi i koni?
Motion szybko chwali HISA za uczynienie sportu bezpieczniejszym dla koni i dżokejów. Equine Injury Database podała, że w zeszłym roku na torach regulowanych przez HISA odnotowano 1,23 zgonów na 1000 startów, w porównaniu z 2,00, gdy zaczęto je śledzić w 2009 r.
„Musimy pokazać, że robimy wszystko, co w naszej mocy, aby je zmniejszyć” – mówi Motion. „To, co sprawia, że życie trenera jest tak trudne, to fakt, że mamy do czynienia ze sportowcami, którzy nie potrafią nam powiedzieć, co im dolega lub jakie mają problemy… Myślę, że w przypadku koni musimy być bardzo ostrożni, aby nie było widać, że podejmujemy złe decyzje”.
Jedną z decyzji podjętych przez HISA, gdy została uruchomiona w 2022 r., było ograniczenie liczby razy, w których dżokej może uderzyć konia batem w trakcie wyścigu. Leonard wskazał konkretnie na bat jeździecki jako część sportu, który nigdy nie zostanie powszechnie zaakceptowany.
„Fakt, że uderzenie innej osoby jest nielegalne, fakt, że nigdy nie stosuje się takiego samego traktowania wobec żadnego innego zwierzęcia, oznacza, że nigdy nie może być to akceptowalne dla opinii publicznej i prawdopodobnie nie powinno być” — mówi Leonard, zauważając, że dżokeje używają go do kierowania, ale przyznając, że nie ma dowodów potwierdzających wartość bata. „To wyzwanie percepcyjne, którego nigdy nie da się pokonać, i powinniśmy go nosić ze względów bezpieczeństwa”.
Motion, który trenował zwycięzcę Derby z 2011 r. Animal Kingdom i ma na swoim koncie cztery zwycięstwa w Breeders’ Cup, wzdrygał się na widok nadmiernego chłostania i uważa, że wyścigi konne osiągnęły złoty środek pod rządami HISA. Funkcjonariusze jeździec ogłosili przed igrzyskami olimpijskimi szereg zmian w dobrostanie, które już są w toku, i wyjaśnili je w zeszłym tygodniu po całej negatywnej reklamie związanej z incydentem Dujardina.
Czy w sportach konnych zachodzi zmiana kulturowa?
Vicky Leonard, założycielka firmy marketingowej, która pomaga wyścigom konnym kształtować ich przyszłość, napisała w artykule redakcyjnym, że zaniedbania w zakresie dobrostanu koni na igrzyskach olimpijskich powinny wzbudzić niepokój o ciągłe wyzwania, z jakimi borykają się wyścigi konne, i podkreślić znaczenie proaktywnego podejścia do problemów.
Jej zdaniem jednym ze sposobów budowania wsparcia jest nagrywanie telefonami komórkowymi osób przebywających w stajniach na torach wyścigowych, aby pokazać, ile czasu i wysiłku poświęcają opiece nad końmi.
„To, co dzieje się za kulisami, aby opiekować się tymi końmi, jest absolutnie fascynujące dla zwykłego człowieka” — mówi Leonard. „Ludzie ufają teraz jednostkom bardziej niż kiedykolwiek, a to właśnie tam społeczność branżowa ma moc, aby dokonać tej zmiany, gdy dzielą się swoją historią”.
Wyścigi konne wydają się być bardziej zaawansowane w procesie przyjmowania zmian, a Lazarus zauważyła większe poparcie ze strony swoich wyborców w ciągu ostatniego roku wśród tych, którzy byli sceptyczni wobec HISA lub chcieli poczekać i zobaczyć. Ale to jest ciągły proces, a Leonard widzi początki pozytywnej zmiany kultury wokół wyścigów konnych.
„Zdecydowanie toczą się teraz bardzo powszechne rozmowy, które nie były powszechne pięć lat temu, w których opieka społeczna jest na pierwszym planie” – mówi. „Kultura opieki społecznej jest promowana i traktowana priorytetowo”.