O nas
Kontakt

Skrajna prawica wykluczona z najwyższego szczebla komisji ds. środowiska Parlamentu Europejskiego

Laura Kowalczyk

Newly elected chair Antonio Decaro takes his place at the head of the European Parliament

Włoski socjaldemokrata Antonio Decaro będzie przewodniczył komisji ochrony środowiska Parlamentu Europejskiego, natomiast świeżo utworzona nacjonalistyczna grupa Patrioci dla Europy została pozbawiona jednego z czterech stanowisk zastępców w wyniku manewru centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej.

Posłowie do Parlamentu Europejskiego wybrali włoskiego socjaldemokratę Antonio Decaro na przewodniczącego wpływowej komisji ds. środowiska, zdrowia publicznego i bezpieczeństwa żywności (ENVI) Parlamentu Europejskiego, podczas gdy skrajnej prawicy odmówiono stanowiska wiceprzewodniczącego członkowi nowej węgierskiej opozycji.

Decaro, który przez dziesięć lat pełnił funkcję burmistrza włoskiego miasta portowego Bari, zanim 9 czerwca został wybrany na posła do Parlamentu Europejskiego, nie miał żadnego kontrkandydata po zakulisowych targach, w wyniku których główne grupy polityczne podzieliły między siebie miejsca w komisjach proporcjonalnie do liczebności swoich grup.

Skrajnie prawicowej grupie Patrioci dla Europy (PfE) odmówiono ostatniego z czterech stanowisk wiceprzewodniczących po tym, jak koordynator EPP w komisji ENVI, znany jako niemiecki europoseł Peter Liese, zaproponował kandydaturę węgierskiego lekarza Andrása Kulji, którą poparło 64 członków w tajnym głosowaniu.

Kulja jest jednym z siedmiu europosłów wybranych z listy nowej partii Wolność i Szacunek (Partia Cisa), utworzonej przez byłego członka prawicowej partii Fidesz premiera Węgier Orbána, która startowała w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego w opozycji do partii rządzącej Węgrami od 2010 r.

Jorge Buxadé Villalba z hiszpańskiej partii Vox rozpoczął tyradę przeciwko komisji po zdobyciu zaledwie 24 głosów, oskarżając grupy centrowe o „obejście” zasad, które normalnie przydzielałyby krzesła proporcjonalnie do wielkości grupy. PfE, pomysł węgierskiego premiera Viktora Orbana, jest trzecią co do wielkości grupą w Parlamencie.

„Nie reprezentujecie prawdziwej Europy wolności ideologicznej, wolności słowa i nauki” – powiedział Buxadé, po tym jak zwrócił się do europosłów, którzy próbowali mu przerwać, aby „zamknęli się”.

Zieloni, liberalna grupa Odnówmy Europę oraz Socjaliści i Demokraci próbowali zablokować nominację Pietro Fiocchiego, który jako członek partii Bracia Włoscy Giorgii Meloni zasiada w eurosceptycznej grupie EKR, wymuszając tajne głosowanie.

Fiocchi objął stanowisko drugiego wiceprzewodniczącego stosunkiem głosów 52 do 25, przy 12 wstrzymujących się, po tym jak Liese zasygnalizował swoje poparcie, podnosząc rękę podczas głosowania. Pierwszy wiceprzewodniczący został wybrany bez sprzeciwu przez kandydatkę EPP Esther Herranz Garcia, podczas gdy Anja Hazekamp z grupy Lewica podobnie objęła stanowisko trzeciego wiceprzewodniczącego przez aklamację.

Decaro oświadczył, że czuje się zaszczycony, że poproszono go o przewodniczenie w jego pierwszej kadencji jako posła do Parlamentu Europejskiego jednej z „najważniejszych komisji w Parlamencie Europejskim”, której praca legislacyjna będzie miała wpływ na „cały świat”.

„W tej chwili stawką jest przyszłość naszego kontynentu” – powiedział włoski parlamentarzysta, dodając, że praca komisji nad zdrowiem publicznym i pośrednio bezpieczeństwem żywnościowym są również „bardzo ważne”.

Ciężkie wagi

Weteran, poseł do Parlamentu Europejskiego Liese, jako koordynator EPP, ma wpływ na ustalanie programu legislacji w zakresie polityki środowiskowej i zdrowotnej dla największej grupy politycznej w największym wspólnym komitecie w parlamencie. Rola koordynatora jest w pewnym sensie bardziej wpływowa niż stanowiska przewodniczącego w dużej mierze administracyjnego komitetu.

W szeregach ENVI znajduje się również kilka innych politycznych tuzów.

Litewski socjaldemokrata Vytenis Andriukaitis – który był komisarzem UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności pod przewodnictwem byłego przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude’a Junckera w latach 2014–2019 i, podobnie jak Liese i Kulja, ma wykształcenie medyczne – jest również koordynatorem S&D ds. podkomisji ds. zdrowia publicznego (SANT). Niemiecki deputowany Tiemo Wölken jest koordynatorem S&D ds. ENVI.

Francuski ustawodawca Pascal Canfin jest teraz koordynatorem ENVI w Renew Europe, przewodnicząc komisji przez ostatnie pięć lat. Czeski eurodeputowany Alexandr Vondra jest koordynatorem ECR, podczas gdy Czech Ondřej Knotek zajmuje to stanowisko w Patriots, a Szwed Jonas Sjöstedt będzie koordynował pracę grupy Left w komisji.

Wśród innych wybitnych członków komisji znajdują się Jutta Paulus z niemieckiej Partii Zielonych, specjalizująca się w chemii i farmacji, która powraca na drugą kadencję jako posłanka do Parlamentu Europejskiego, a także holenderski liberał Gerben-Jan Gerbrandy, który zasiadał w komisji ENVI w latach 2009–2019, częściowo jako wiceprzewodniczący, a teraz powraca na trzecią kadencję jako poseł do Parlamentu Europejskiego.

Komitet ENVI zbierze się ponownie 4 września, kiedy wznowione zostaną prace legislacyjne. Wśród kluczowych dokumentów politycznych, które czekają na niego w nadchodzących miesiącach i latach, znajduje się propozycja nowego celu redukcji emisji na rok 2040. Nowo mianowana przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zobowiązała się zaproponować redukcję o 90% w porównaniu z rokiem 1990.