Nowy rząd Słowacji łączy lewicowców z większą partią skrajnie prawicową, której przywódca odwraca kraj od wspierania Ukrainy.
Grupa Socjalistów i Demokratów (S&D) w Parlamencie Europejskim ogłosiła w czwartek, że przygotowuje się do zawieszenia trzech słowackich posłów należących do prorosyjskiej partii Smer-SD Roberta Fico, która w ostatnich wyborach parlamentarnych w kraju zajęła pierwsze miejsce.
Jako desygnowany na premiera Fico zawarł porozumienie koalicyjne mające na celu utworzenie rządu koalicyjnego o wydźwięku antyukraińskim i eurosceptycznym, skupiającego Smer, lewicową partię Hlas-SD i skrajnie prawicową ultranacjonalistyczną Słowacka Partia Narodowa.
Fico prowadził kampanię na rzecz zakończenia wsparcia swojego kraju dla Ukrainy w jej walce z rosyjską inwazją, a jego zwycięstwo jest ciosem dla wysiłków UE na rzecz przedstawienia jednolitego frontu w opozycji do Kremla.
Tymczasem włączenie Słowackiej Partii Narodowej wprowadza do rządu partię o poglądach wyraźnie anty-LGBT, antyromską i antyukraińską. Wiadomo, że część jej członków ma powiązania z jeszcze bardziej ekstremalną Partią Ludową Nasza Słowacja, partią marginalną w wyborach, której lider znany jest z neonazistowskich poglądów.
W odpowiedzi na porozumienie koalicyjne prezydencja Partii Europejskich Socjalistów (PES) zawiesiła w czwartek zarówno Smer-SD, która była pełnoprawnym członkiem PES, jak i Hlas-SD, który był członkiem stowarzyszonym.
Grupa S&D, która reprezentuje PES w Parlamencie Europejskim, stwierdziła, że „z zadowoleniem przyjmuje” i „popiera” tę decyzję.
„Zgodnie ze swoimi wewnętrznymi zasadami i procedurami oraz w pełni uwzględniając dzisiejszą decyzję PES, Prezydium S&D zaproponuje, aby w przyszłym tygodniu Grupa zawiesiła członkostwo swoich trzech słowackich posłów do Parlamentu Europejskiego” – stwierdziła grupa w oświadczeniu.
„Protokół ustaleń podpisany przez wszystkie trzy partie (w słowackim rządzie koalicyjnym) jest niezgodny z postępowymi wartościami i zasadami europejskiej rodziny Socjalistów i Socjaldemokratów.
„Ostatnie publiczne komentarze i stanowiska przywódców partii SMER i HLAS dotyczące rosyjskiej wojny z Ukrainą, migracji, praworządności i społeczności LGTBIQ wzbudziły poważne obawy i nie ma dla nich miejsca w postępowej rodzinie”.
Trzej słowaccy eurodeputowani, których dotyczy sprawa, to Monika Benova, Robert Hajsel i Katarina Roth Nevedalova.
W innych krajach europejskich partie skrajne zdobywały ostatnio władzę w drodze koalicji lub innych porozumień, co niepokoiło umiarkowane partie w innych krajach.
W Szwecji skrajnie prawicowi Szwedzcy Demokraci zapewnili istotne wsparcie parlamentarne rządzącej koalicji centroprawicowej po dobrych wynikach w ostatnich wyborach. Natomiast w Finlandii partia Prawdziwi Finowie pozostaje w rządzie pomimo serii skandalów, w wyniku których czołowe osobistości przemawiały na wydarzeniach publicznych organizowanych przez zdeklarowanych neonazistów.