O nas
Kontakt

Słowacki rząd odkłada zawieszenie specjalnej prokuratury antykorupcyjnej

Laura Kowalczyk

Slovakia

Reforma spotkała się z krytyką ze strony Brukseli, gdzie Komisja Europejska nazwała reformę „daleko idącą i dotykającą wielu przepisów UE”.

Kontrowersyjna reforma słowackiego kodeksu karnego, za pomocą której rząd populisty Roberta Fico zamierza zlikwidować Specjalną Prokuraturę Antykorupcyjną, została przełożona na styczeń ze względu na blokadę opozycji parlamentarnej – podały w poniedziałek lokalne media.

Początkowo rząd koalicyjny lewicowych populistów i ultranacjonalistów chciał wprowadzić zmiany legislacyjne w trybie nadzwyczajnym przed Świętami Bożego Narodzenia, ale nie udało się to i będzie musiał poczekać.

Reforma spotkała się z krytyką ze strony Brukseli, gdzie Komisja Europejska wezwała do „dokładnej i dogłębnej analizy”, ponieważ reforma „jest dalekosiężna i dotyka wielu przepisów UE”.

Prokuratura Specjalna prowadzi obecnie kilka poważnych spraw korupcyjnych z udziałem polityków partii SMER Fico, m.in. byłego szefa policji Tibora Gaspara i wicemarszałka parlamentu Petera Zigi, a także prezesa banku centralnego Petera Kazimira i byłego szefa wywiadu.

Prokuratura nadzoruje także śledztwa wobec oligarchów podejrzanych o korupcję w zakresie dotacji rolnych i zamówień publicznych, przestępstwa podatkowe oraz molestowanie dziennikarzy.

Rządowy projekt wywołał już dwa masowe protesty obywatelskie, promowane przez postępową, liberalną i chadecką opozycję parlamentarną, które zapowiedziały, że będą kontynuować protesty uliczne, jeśli rząd Fico nie zrezygnuje ze swoich zamierzeń.

Fico powrócił do władzy po raz czwarty po tym, jak jego skażona skandalami partia lewicowa zwyciężyła w wyborach parlamentarnych na Słowacji zaplanowanych na 30 września, kierując się programem prorosyjskim i antyamerykańskim.

Jego krytycy obawiają się, że jego powrót może skłonić Słowację do porzucenia prozachodniego kursu i podążania za wskazówkami Węgier pod rządami premiera Viktora Orbána.

Od czasu dojścia rządu Fico do władzy niektórzy elitarni śledczy i funkcjonariusze policji zajmujący się najważniejszymi sprawami dotyczącymi korupcji zostali zwolnieni lub wysłani na tymczasowy urlop. Planowane zmiany w systemie prawa obejmują także zmniejszenie kar za korupcję.

Za poprzedniego rządu, który doszedł do władzy w 2020 r. po prowadzeniu kampanii z mandatem antykorupcyjnym, kilkudziesięciu urzędników wyższego szczebla, funkcjonariuszy policji, sędziów, prokuratorów, polityków i przedsiębiorców powiązanych z partią Fico postawiono zarzuty i skazano za korupcję i inne przestępstwa.