W 2024 roku Noc Świętojańska wypada 21 czerwca i uroczystości trwają przez cały weekend.
W najdłuższy dzień w roku kraje na całym świecie obchodzą radosne, rytualne i mistyczne uroczystości.
Ale jest jeden naród, który wydaje się najbardziej utożsamiać z przesileniem letnim.
W czerwcu Szwecja eksploduje uroczystościami przesilenia letniego, z których wiele wywodzi się z wielowiekowych tradycji.
W 2024 roku Noc Świętojańska wypada 21 czerwca i w wielu miejscach uroczystości trwają przez cały weekend.
Oto dlaczego Szwedzi uważają to święto za największe święto w roku.
Dlaczego Szwecja świętuje środek lata?
Święto przesilenia letniego w Szwecji rozpoczęło się pod koniec średniowiecza, kiedy ludzie świętowali, tańcząc wokół ozdobionego kwiatami i zielenią słupa zwanego słupem majowym.
Dla społeczności rolniczych przesilenie letnie uważano za moment magii i tajemnicy.
Rośliny miały uzdrawiającą moc i można było ich używać do przepowiadania przyszłości. Chodzenie boso po porannej rosie po najkrótszej nocy miało przynosić zdrowie, a noszenie na głowie wieńca z kwiatów było symbolem odrodzenia i płodności.
„To święto owiane przesądami i staroświecką magią” – mówi Gabriella, Szwedka mieszkająca w Malmö.
Wiele z tych tradycji jest nadal kultywowanych. Któregoś zeszłorocznych przesileń letnich Gabriella i jej przyjaciółki odtworzyły starożytny zwyczaj, zgodnie z którym młode kobiety wkładały pod poduszki siedem różnych odmian kwiatów, co podobno sprawiało, że śniły o swoich przyszłych mężach.
„Wspaniale było wspólnie spacerować po okolicy, zbierając kwiaty i robiąc wianki z kwiatów” – mówi. „I jeden z nas miał sen!”
Dziś Szwedzi korzystają z tych tradycji, aby uczcić nadejście najlepszej pory roku.
„Przesilenie letnie ma naprawdę głębokie korzenie historyczne, ale teraz jest świętem nadejścia lata” – mówi Gabriella.
„Jako kraj, który przez większą część roku żyje w ciemności, mamy powody do świętowania. To dla mnie początek letnich wakacji i pięknej pory roku.”
Co dzieje się podczas obchodów przesilenia letniego w Szwecji?
Rodziny i przyjaciele zwykle zbierają się na wsi na imprezach w środku lata, ale są też miasta, w których organizowane są wydarzenia społeczne, takie jak Dalarna, Skansen czy Archipelag Sztokholmski (Skärgård).
„Jeśli masz ochotę na imprezę, zawsze jest na którą pójść” – mówi Gabriella.
„W większości małych wiosek będą organizowane publiczne uroczystości. Jest to wspaniała okazja kulturalna i bardzo przyjazna” – pisze jeden z użytkowników Reddita w wątku poświęconym przesileniu letniemu.
„Nasze trzy lokalne wioski spotykają się podczas kostiumów tematycznych i parad. To wielka sprawa i świetna zabawa”.
Jedną z kluczowych części uroczystości są tańce wokół słupa majowego, w tym kultowy taniec małych żab, który oczywiście polega na skakaniu.
Obchody przesilenia letniego nie są kompletne bez głupich gier. Nazywane „femkamp” różnią się w zależności od rodziny, ale obejmują klasyczne gry, takie jak krokiet, przeciąganie liny i wyścigi w workach, a także dziwaczne wynalazki.
Jedną z popularnych gier plenerowych w Szwecji jest „kubb”, w której celem jest zrzucenie 10 małych drewnianych klocków i jednego dużego drewnianego klocka poprzez rzucanie drewnianymi patykami.
Specjalne szwedzkie święta świętojańskie
Jedzenie i picie to kluczowy element szwedzkich uroczystości przesilenia letniego. Niezbędne są świeże młode ziemniaki gotowane z koperkiem, marynowany śledź, truskawki i Aquavit – szwedzki spirytus na bazie zboża lub ziemniaków aromatyzowany przyprawami.
Możesz także spodziewać się uczty ze szwedzkiego stołu szwedzkiego. Ta tradycja kulinarna rozwinęła się w XIX wieku i wywodzi się z „brännvinsbord”, przystawki składającej się z chleba, masła, sera, łososia, sardeli lub marynowanego śledzia, kiełbasek, suszonego mięsa i trzech rodzajów „brännvin” (Aquavit).
Szwedzi świętują środek lata piwnymi piosenkami
Picie Aquavitu to rytuał, który obejmuje obfite toasty i śpiewanie. Na każdy toast śpiewana jest nowa pieśń do picia, znana jako „snapsvisa”.
Najpopularniejszą piosenką związaną z piciem jest „Helan går”, co oznacza „wszystko idzie w dół” – co z grubsza można przetłumaczyć jako „od dołu do góry” – i jest śpiewana przed pierwszym z wielu drinków.
Wciąż powstają nowe piosenki o piciu, a Muzeum Alkoholi w Sztokholmie posiada kolekcję ponad 12 000 z nich.
„Święto letnie jest jak amerykański grill: spędzamy czas na świeżym powietrzu, jemy kolację i upijamy się na świeżym powietrzu (o ile jest ładna pogoda)” – pisze jeden z użytkowników Reddita.
Inny dodaje, że spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest obowiązkowe bez względu na pogodę i zwyczajem jest nie spać i oglądać wschód słońca.