O nas
Kontakt

Śmiertelne fale upałów w czerwcu? Klimatolodzy wyjaśniają, dlaczego ekstremalne warunki pogodowe nawiedzają Grecję

Laura Kowalczyk

Firefighters try to extinguish the fire as a helicopter drops water in Koropi suburb in eastern Athens on 19 June, 2024.

Fale upałów na morzu, medycyna i mikroklimat wyspiarski: oto dlaczego Grecja znajduje się na pierwszej linii walki ze zmianą klimatu w Europie.

Letni sezon w Grecji rozpoczął się tragicznie – najszybsza w historii fala upałów doprowadziła w tym miesiącu do śmierci wielu osób.

Wiadomo, że co najmniej sześciu turystów zginęło w palących temperaturach, które również zamknęły szkoły i miejsca, w tym Akropol. Jeden strażak również stracił życie podczas gaszenia pożaru lasu w zeszłym tygodniu, ponieważ pożary wybuchały w całym kraju „prawie co 10 minut”, według straży pożarnej.

Temperatury w Atenach są obecnie niższe niż oficjalny próg upałów, wynoszący 38°C, ale przez resztę lata nie należy się spodziewać poprawy pogody.

Nie ma wątpliwości, że ten śródziemnomorski kraj znajduje się na pierwszej linii frontu spowodowanej przez człowieka zmiany klimatu w Europie. W zeszłym roku został poparzony rekordowo długą falą upałów trwającą 16 dni, przyczyniając się do największego pożaru w historii UE, ponieważ obszar dwa razy większy od Aten spłonął w dymie między lipcem a sierpniem. Zginęło co najmniej 28 osób, a dziesiątki zostało rannych.

Grecy nie mieli zbyt wiele czasu na złapanie oddechu, gdy we wrześniu uderzyły śmiercionośne powodzie. W wyniku sztormu Daniel w niektóre rejony w ciągu jednego dnia spadło tyle deszczu, ile wynosi przeciętny roczny opad deszczu.

Jakie są powody, dla których Grecja jest tak dotknięta kolejnymi ekstremalnymi zjawiskami klimatycznymi?

Morze Śródziemne jest najszybciej nagrzewającym się obszarem w Europie

Wiemy, że Europa jest najszybciej ocieplającym się kontynentem na świecie, a temperatury tutaj rosną mniej więcej dwukrotnie szybciej niż średnia światowa. Potwierdza to niedawny raport Światowej Organizacji Meteorologicznej ONZ i agencji klimatycznej Unii Europejskiej, Copernicus.

Według Kopernika, latem ocieplenie jest najsilniejsze w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej oraz w rejonie Morza Śródziemnego.

„Morze Śródziemne jest gorącym punktem kryzysu klimatycznego” – mówi dr Lagouvardos, dyrektor ds. badań w Narodowym Obserwatorium w Atenach (NOA). Południowe Włochy, Cypr, Turcja i północne kraje Afryki również są poważnie dotknięte rosnącym upałem.

Wschodnia część Morza Śródziemnego nagrzewa się szczególnie szybko, dodaje. Badania NOA pokazują, że w ciągu ostatnich 30–40 lat ogólny wzrost temperatury w Grecji przekroczył 1,5°C – bardzo wysoki skok w tak krótkim czasie.

W Grecji wzrosła liczba ekstremalnych zjawisk pogodowych

Aby lepiej ocenić zmiany klimatu w swoim kraju, Lagouvardos założył i koordynuje sieć setek zautomatyzowanych powierzchniowych stacji meteorologicznych w całej Grecji.

Pomagają one dostarczać bardziej lokalne ostrzeżenia przed upałem i śledzić trendy, w których częściach kraju ociepla się najszybciej. To nie południowa Grecja, ale północno-zachodnie części kraju – oddalone od morza – mają wyższy trend ocieplenia w ciągu ostatnich 30 lat, mówi.

Wykres przedstawiający ekstremalne zjawiska pogodowe w Grecji w poszczególnych latach.

NOA śledzi również ekstremalne zjawiska pogodowe – które klasyfikuje jako te, które powodują znaczące skutki społeczne i ekonomiczne. W latach 2000–2009 było 60 takich zdarzeń, co oznacza wzrost o 50 procent do 90 między 2010 a 2019 r.

Wiele wysp sprawia, że ​​Grecja jest bardziej podatna na ataki

Grecja to niezwykła mozaika lądu i morza. Ma najdłuższą linię brzegową na Morzu Śródziemnym – gdy tylko odkryjesz tysiące wysp na Morzu Egejskim, Jońskim i Śródziemnym oraz na Morzu Kreteńskim.

„Istnienie wielu wysp potęguje te (klimatyczne) zagrożenia ze względu na ich izolację, zróżnicowane mikroklimaty i wyzwania logistyczne związane z zarządzaniem katastrofami na rozproszonym archipelagu” – mówi Christos Zerefos, sekretarz generalny Akademii Ateńskiej i wysłannik ds. klimatu w Grecji.

Niektóre wyspy charakteryzują się ograniczoną infrastrukturą i dostępnością, co może utrudniać ewakuację i działania pomocowe w przypadku wystąpienia kryzysu.

„Biorąc pod uwagę fakt, że greckie wyspy są domem dla unikalnych ekosystemów i bioróżnorodności, które są bardzo wrażliwe na zmiany temperatury i opadów, zmiana klimatu, w postaci częstszych pożarów i ekstremalnych zjawisk pogodowych, stanowi najpoważniejsze zagrożenie dla tych ekosystemów” – dodaje.

Fale upałów na morzu napędzają rynek leków

Kobieta patrzy przed swoim domem na zalane ulice w miasteczku Agria niedaleko miasta Wolos w Grecji, 28 września 2023 r.

„Mamy system, który działa całościowo – morze, powietrze – i gdy jeden z elementów tego systemu się ociepla, to ogrzewa się również drugi” – wyjaśnia dr Lagouvardos.

Fale upałów morskich stają się dłuższe, częstsze i poważniejsze nad wschodnim Morzem Śródziemnym. Cieplejsze temperatury powierzchni morza z kolei zapewniają energię dla silniejszych i częstszych burz.

Co najniebezpieczniejsze, cieplejsze wody powodują powstawanie większej liczby śródziemnomorskich huraganów, tzw. „medikanów”: cyklonów przypominających tropikalne, które mogą wywołać w Grecji gwałtowne zjawiska pogodowe, jak to miało miejsce w przypadku sztormu Daniel w zeszłym roku.

Suche i silne wiatry tworzą idealne warunki do pożarów lasów

Bliskość Grecji do Afryki oznacza, że ​​ciepłe fale wiatru często przemieszczają się przez ocean z Sahary. Stało się tak na początku tego miesiąca, gdy gorące wiatry niosące pył – znane jako „Sirocco” lub „Khamsin” – napędzały falę upałów.

Jak twierdzi Zerefos, te wiatry są zazwyczaj bardzo suche i mogą wysuszać roślinność, przez co staje się ona bardziej podatna na iskrzenie i rozprzestrzenianie się pożarów.

Po drugiej stronie są „Etesians” – silne, suche wiatry północne, które wieją nad Morzem Egejskim, głównie wpływając na wyspy i wschodnie części, w tym Ateny. Zazwyczaj dominują w lipcu i sierpniu, ale teraz stają się częstsze również w czerwcu.

Chociaż Etesianie mogą przynieść mieszkańcom pewną ulgę, nieznacznie obniżając temperaturę, ich siła może pogorszyć warunki sprzyjające powstawaniu pożarów.

Mapa przedstawiająca obszary dotknięte pożarami lasów w regionie Attyki w latach 2017–2023.

„Ich silna, uporczywa natura może rozniecać istniejące pożary, utrudniając ich kontrolowanie i powodując ich szybsze rozprzestrzenianie się na wyspach i lądzie” – wyjaśnia Zerefos. I, jak wskazuje, wyniki symulacji klimatycznych sugerują, że zmiana klimatu może je jeszcze bardziej nasilać.

Jeśli chodzi o skutki zmian klimatu, to zdaniem Lagouvardosa należy dokonać rozróżnienia między Grecją a innymi krajami śródziemnomorskimi. Chodzi tu o liczbę pożarów lasów, która jest nieproporcjonalnie wysoka.

Jak Grecja radzi sobie z pożarami lasów?

Ze względu na fakt, że kraj ten znajduje się na pierwszej linii frontu, politycy mają tendencję do mówienia o kryzysie w znacznie mocniejszych słowach niż ich koledzy z północnej Europy.

„Grecja stoi w obliczu wojny w czasie pokoju” – oświadczył premier Kyriakos Mitsotakis w zeszłym roku. „Kryzys klimatyczny jest tutaj i zmusza nas do patrzenia na wszystko inaczej”.

W 2021 roku, w odpowiedzi na niszczycielskie pożary, które miały miejsce tamtego lata, Grecja powołała Ministerstwo Kryzysu Klimatycznego i Ochrony Ludności.

„Odkryłem, że nowe Ministerstwo znacznie usprawniło działania mające na celu zwalczanie pożarów lasów i położyło duży nacisk na podejmowanie środków ostrożności w celu opanowania nadchodzących pożarów lasów” – mówi Zerefos, który pełni funkcję doradczą w Akademii Ateńskiej i doradza ministrom.

Wspólnie z Ministerstwem Środowiska uchwaliło w tym roku nowe prawo, które wymusza usuwanie wszelkiej biomasy, która nie została oczyszczona z odpadów znajdujących się na terenach leśnych lub w ich pobliżu.

„Myślę, że jak dotąd wykonują całkiem dobrą robotę i pozostaje pytanie, czy wraz z numerem alarmowym 112 środki ostrożności greckiego rządu doprowadzą do ograniczenia rozprzestrzeniania się szkód spowodowanych pożarami lasów” – dodaje Zerefos. Integracja z europejskim numerem alarmowym pomogła uratować życie w ciągu ostatnich trzech lat.

Spowodowanie pożaru lasu jest w Grecji traktowane jako przestępstwo, nawet jeśli nieumyślne.

Eksperci rozważają również szereg rozwiązań technicznych, które mogłyby pomóc w walce z pożarami lasów – w tym drony i czujniki temperatury.