O nas
Kontakt

Spadający wskaźnik urodzeń we Włoszech to kryzys, który się pogłębia

Laura Kowalczyk

FILE -Tourists walk in a crowded street in Venice, Italy, Wednesday, Sept. 13, 2023.

Włoskie systemy opieki społecznej już mają trudności z radzeniem sobie ze starzeniem się społeczeństwa i nie ma konsensusu co do tego, co z tym zrobić.

Włochy od dawna mają jeden z najniższych wskaźników urodzeń w UE, a kraj starzeje się w znacznie szybszym tempie niż inne państwa członkowskie i wydaje się, że sytuacja się pogłębia.

Według statystyk rządowych średnia liczba dzieci na Włoszkę spadła z 1,24 w 2022 r. do 1,2 w 2023 r. Eksperci twierdzą, że jeśli kryzys demograficzny w kraju będzie się utrzymywał, 59-milionowa populacja Włoch może do 2030 r. spaść o prawie 1 milion.

Skutki kryzysu są już odczuwalne, a starzenie się społeczeństwa powoduje problemy dla włoskiej opieki zdrowotnej i systemów emerytalnych.

Zajęcie się kryzysem jest jedną z głównych polityk rządu i najwyższym priorytetem rządzącej w parlamencie skrajnie prawicowej partii Bracia Włosi. Choć spór dotyczący sposobu rozwiązania kryzysu populacyjnego był od lat upolityczniony, wiele osób twierdzi, że należy znaleźć konsensus w sprawie rozwiązania.

Problemy związane z obecnym sposobem radzenia sobie z kryzysem zostały niedawno ukazane podczas dwudniowej konferencji, która odbyła się w Rzymie.

Wydarzenie było okazją do omówienia tego, co określa się jako międzypartyjny stan nadzwyczajny w kraju, ale krótka przerwa ze strony grupy młodych aktywistów, którzy skrytykowali rządowe środki antyaborcyjne, pokazała, jak bardzo ten temat nadal powoduje podziały polityczne.

Organizatorzy podkreślili, że za wydarzeniem stoi prywatna instytucja, a nie rząd.

PLIK – Protest kobiet przed włoskim Senatem w Rzymie, poniedziałek, 22 kwietnia 2024 r.

Gigi De Palo, szefowa Fundacji na rzecz Wskaźnika Urodzeń, nalegała, aby kryzys traktować jako apolityczny, wskazując, że dotyka on ludzi w różnych grupach demograficznych.

„To kwestia, która dotyczy wszystkich i całego spektrum politycznego, ale także wszystkich kategorii społecznych, od imigrantów po osoby starsze” – powiedział.

Dyrektor generalna Włoskiego Narodowego Instytutu Statystycznego Sabrina Prati powiedziała TylkoGliwice, że kryzys „trwa” od wielu lat.

„Od 2008 roku do dziś straciliśmy około 200 000 noworodków” – powiedziała. „Dwie trzecie z nich wynika z zaginięcia potencjalnych rodziców. Dzieje się tak z powodu spadku liczby urodzeń, który sięga 30 lat temu”.

Tylko w 2023 r. rząd przeznaczył około 1 miliarda euro na działania mające na celu pomoc kobietom w radzeniu sobie z macierzyństwem i pracą.

Jednak Ardiano Bordingnon, prezes Krajowego Forum Rodzin, uważa, że ​​to nie wystarczy i konieczna jest interwencja UE.

„Mówimy o bardzo trudnym wyzwaniu o rozmiarach historycznych dla całego świata zachodniego” – powiedział. „W idealnym przypadku Europa powinna interweniować”.