O nas
Kontakt

Spadek eksportu i zapasów negatywnie wpływa na gospodarkę strefy euro

Laura Kowalczyk

Spadek eksportu i zapasów negatywnie wpływa na gospodarkę strefy euro

Gospodarka strefy euro nieznacznie się skurczyła w trzecim kwartale 2023 r., ponieważ poziom zapasów spadł bardziej niż oczekiwano.

Gospodarka strefy euro nieznacznie skurczyła się w trzecim kwartale 2023 r. pod presją zmieniających się poziomów zapasów i słabszych nastrojów gospodarczych.

W czwartek rano opublikowano trzeci szacunek kwartalnej dynamiki produktu krajowego brutto (PKB) strefy euro za trzeci kwartał 2023 roku, która wynosi -0,1%. Jest to wynik niższy od 0,1% w drugim kwartale, ale zgodny z szacunkami analityków.

Trzeci szacunek rocznego PKB dla strefy euro również wyniósł 0%, co oznacza dość gwałtowny spadek z 0,6% w trzecim kwartale 2022 r., a szacunki analityków wynosiły 0,1%.

To pierwszy spadek PKB od ostatniego kwartału 2022 r., na który wpływ miał również fakt, że wydatki sztywne pozostały zasadniczo stabilne. Eksport spadł o 1,1%, a import również o 1,2%. Więcej wydały natomiast gospodarstwa domowe, których spożycie wzrosło o 0,3%. Wydatki publiczne również wzrosły o 0,3% wobec 0,2% w ostatnim kwartale.

Największy wzrost PKB w porównaniu do drugiego kwartału odnotowała Malta, wynosząca 2,4%, następnie Polska – 1,5% i Cypr – 1,1%. Najgłębszą recesję zaobserwowano w Irlandii, która spadła o -1,9%, następnie w Estonii o -1,3% i Finlandii o -0,9%.

Gospodarka Włoch wzrosła o 0,1%, podczas gdy Hiszpanii o 0,3%. Jednak francuska gospodarka spadła o -0,1%, a Niemcy poszły w jej ślady, również odnotowując spadek o -0,1%. Holandia również odnotowała spadek o -0,2% w trzecim kwartale 2023 r.

Przed publikacją PKB strefy euro para EUR/USD wzrosła do około 1,0770, co oznacza wzrost o 0,08%. Jednak wzrost ten może być krótkotrwały, ponieważ popyt na dolara amerykańskiego rośnie, zwłaszcza teraz, gdy dane ze strefy euro są słabsze niż oczekiwano.

Wzrost zatrudnienia w strefie euro i UE

Zatrudnienie w strefie euro i UE wzrosło jednak o 0,2% wobec 0,1% w ostatnim kwartale.

Litwa i Malta odnotowały najwyższy wzrost zatrudnienia – o 1,4%, a za nimi plasowała się Hiszpania – o 1,3%. Największy spadek zatrudnienia odnotowała Estonia – o -0,9%, Czechy –0,7% i Finlandia również –0,6%.

Jednak nadchodzące dane o inflacji, reakcje Europejskiego Banku Centralnego (EBC) i przyszłe decyzje dotyczące stóp procentowych będą miały kluczowe znaczenie dla ustalenia danych o PKB za ostatni kwartał roku.

Członkowie zarządu EBC, tacy jak Isabel Schnabel, wyraźnie wyrazili potrzebę pozostawienia przez bank centralny dalszych podwyżek stóp procentowych jako opcji, w przypadku gdyby inflacja nie powróciła do celu 2%. Biorąc jednak pod uwagę, że najnowsze raporty o inflacji nieco spadły, to jastrzębie nastawienie może wkrótce ulec zmianie.

S&P Global podkreśliła również, że widzi miękkie lądowanie gospodarki strefy euro w przyszłym roku, co może oznaczać, że EBC może rozpocząć obniżki stóp wcześniej niż oczekiwano, jeśli tendencja ta będzie się utrzymywać. Spadek wskaźników inflacji będzie się utrzymywał.