O nas
Kontakt

Społeczne turbiny wiatrowe i pompy ciepła mogą przynieść korzyści w walce z ubóstwem energetycznym i zmianami klimatycznymi

Laura Kowalczyk

Are wind-powered heat pumps possible? New report reveals savings and barriers in the UK.

Według nowego raportu dodanie do tego paneli słonecznych i baterii może jeszcze bardziej zwiększyć koszty i oszczędności w zakresie emisji dwutlenku węgla.

Energia wiatrowa i pompy ciepła to oczywiste atuty w walce ze zmianami klimatycznymi powodowanymi paliwami kopalnymi. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak dobrze te dwa elementy mogą ze sobą współpracować?

Nowy raport brytyjskiej organizacji charytatywnej „Powstrzymane” na rzecz działań na rzecz klimatu właśnie to zrobił i odkrył, że nie tylko dorównują sobie nawzajem, ale są w stanie obniżyć rachunki za energię o jedną trzecią.

Biorąc pod uwagę, że 3700 najbardziej potrzebujących dzielnic w Anglii znajduje się w promieniu 1 km od lądowych zasobów wiatrowych, istnieje duży potencjał ograniczenia ubóstwa energetycznego przy jednoczesnym ograniczeniu emisji.

„Zastąpienie kotłów gazowych czystym ogrzewaniem domu będzie miało kluczowe znaczenie dla ochrony klimatu. Obecnie jedna siódma emisji w Wielkiej Brytanii pochodzi z ogrzewania domów” – mówi Could.

„Brak czystego, niedrogiego ciepła również szkodzi ludziom – nie wspominając o kosztach NHS (Krajowej Służby Zdrowia) setek milionów funtów rocznie na leczenie problemów zdrowotnych wynikających z mieszkania w zimnych i wilgotnych domach”.

Jak zatem połączyć te dwie czyste technologie? A co powstrzymuje Wielką Brytanię i inne kraje europejskie?

Ile pieniędzy może zaoszczędzić pompa ciepła napędzana wiatrem?

Jak wiedzą kraje nordyckie, pompy ciepła nadal dobrze sprawdzają się zimą. Energia wiatrowa jest również niezawodnym źródłem energii w chłodniejszych miesiącach, kiedy jest zwykle bardziej wietrznie.

Raport ekspertów ds. energetyki firmy Regen (zlecony przez Could) wykazał, że lokalne turbiny wiatrowe mogą bezpośrednio dostarczać dwie trzecie energii potrzebnej do zasilania pomp ciepła w typowej społeczności.

Ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła napędzanej energią wiatrową zamiast ogrzewania gazowego zmniejszyłoby emisję dwutlenku węgla o 90 procent. Obecnie w Wielkiej Brytanii emituje o dwie trzecie mniej zanieczyszczeń niż pompa ciepła zasilana energią elektryczną z sieci.

Oszczędności są również znaczne. Regen oblicza, że ​​czyste ciepło w połączeniu z energią wiatrową mogłoby zaoszczędzić gospodarstwa domowe o 26 procent w porównaniu z kotłami gazowymi. Dodanie do tego krajowej energii słonecznej i baterii zwiększa tę liczbę do 31 procent.

Aby osiągnąć te obiecujące liczby, w badaniu wykorzystano model lądowej turbiny wiatrowej o mocy 2 MW, która zaopatrywała 2000 mieszkańców, a każde gospodarstwo domowe posiadało powietrzną pompę ciepła.

Co powstrzymuje systemy elektrowni wiatrowych i pomp ciepła?

„Problem polega na tym, że nie działamy wystarczająco szybko, aby zastąpić kotły gazowe pompami ciepła” – mówiible. „Aby to przyspieszyć i ułatwić ludziom, potrzebujemy pomp ciepła tańszych niż kotły gazowe”.

Sposób doliczania opłat do rachunków gospodarstw domowych za energię w Wielkiej Brytanii powoduje, że energia elektryczna jest droższa w porównaniu z gazem. To sprawia, że ​​rezygnacja z paliw kopalnych jest trudniejsza niż powinna – argumentuje organizacja charytatywna.

Kolejną kwestią jest restrykcyjne podejście Wielkiej Brytanii do projektów wiatrowych na lądzie, które są skutecznie zakazane od 2015 r. Premier Rishi Sunak ostatecznie złagodził zasady planowania pod koniec ubiegłego roku.

Potencjalny zauważa również, że społeczności potrzebują czasu, energii, wiedzy specjalistycznej i środków finansowych, aby uruchomić lokalne projekty wiatrowe. Kiedy jednak tak się stanie, korzyści wykraczają poza czystsze i tańsze ogrzewanie, ponieważ ludzie zyskują także nowe umiejętności i miejsca pracy.