O nas
Kontakt

Spowolnienie inflacji w Europie i osłabienie danych z USA napędzają wzrosty na giełdach

Laura Kowalczyk

Market rally (file photo)

Spowolnienie inflacji w Europie i osłabienie danych gospodarczych z USA zwiększyły oczekiwania na obniżki stóp procentowych przez banki centralne, napędzając wzrosty na giełdach po obu stronach Atlantyku.

Rentowności światowych obligacji rządowych spadły w środę w obliczu spowolnienia danych o inflacji w strefie euro i słabych danych makroekonomicznych z USA. Spadające rentowności obligacji odzwierciedlają rosnące oczekiwania, że ​​banki centralne obniżą stopy procentowe, co ożywiło rynki akcji po obu stronach Atlantyku. Lepsze wyniki były szczególnie widoczne w sektorze wydobywczym i na giełdach ze względu na gwałtowny wzrost cen surowców spowodowany osłabieniem dolara amerykańskiego. Akcje spółek technologicznych również radziły sobie dobrze w obliczu ciągłego szaleństwa związanego ze sztuczną inteligencją.

Europejskie giełdy i odbicie euro

W środę europejskie giełdy odnotowały ogólne odbicie, przy czym Euro Stoxx 600 wzrósł o 0,74%, DAX o 1,19%, CAC 40 o 1,24%, a FTSE o 0,61%. Szacowany przez Eurostat miesięczny wstępny wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich w strefie euro spowolnił w czerwcu do 2,5% z 2,6% w poprzednim miesiącu. Jednocześnie inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii nieznacznie wzrosła do 2,9% z 2,8% w maju.

Chociaż dane o inflacji mogą nie być na tyle przekonujące, aby EBC dokonał w tym miesiącu drugiej obniżki stóp procentowych, inwestorzy zajmujący się obrotem obligacjami przewidują dalsze obniżki w tym roku. Rentowność obligacji rządowych spadła w głównych gospodarkach, zwiększając nastroje do ryzyka na całym kontynencie.

Tymczasem francuska giełda nadal rosła po doniesieniach, że skrajna prawica nie zdobędzie w wyborach bezwzględnej większości. Rentowność 10-letnich francuskich obligacji skarbowych spadła drugi dzień z rzędu, o 7 punktów bazowych, czyli 0,07%, do 3,25%. CAC 40 wzrósł o 2% od najniższego poziomu z tygodnia i zamknął się w środę na poziomie 7632 punktów.

Giełdy w Wielkiej Brytanii również wzrosły przed dzisiejszymi wyborami powszechnymi. Najlepiej radziły sobie duże grupy wydobywcze, takie jak Rio Tinto, Glencore i Anglo American, które osiągnęły wzrost na giełdzie londyńskiej odpowiednio o 3,08%, 2,31% i 1,23%.

Euro umocniło się wobec dolara amerykańskiego do najwyższego poziomu od prawie miesiąca, osiągając nieco poniżej 1,08, w związku z osłabieniem dolara po publikacji protokołów z posiedzeń Rezerwy Federalnej (Fed).

Z technicznego punktu widzenia główne europejskie wskaźniki referencyjne wykazywały oznaki tendencji wzrostowej, co wskazuje, że inwestorzy mogli już pokonać niedawną niepewność polityczną. Wydaje się, że rynki akcji absorbują ryzyko związane z wyborami we Francji i ponownie skupiają się na czynnikach ekonomicznych.

Wall Street osiąga nowy szczyt po publikacji protokołów z posiedzeń Fed

Giełdy w USA osiągnęły nowe maksima przed Świętem Niepodległości. Indeks S&P 500 wzrósł o 0,51% do 5 537,02 punktu, podczas gdy oparty na technologii indeks Nasdaq wzrósł o 0,88% do 18 188,30 punktu. Do wzrostu przyczynił się głównie spadek rentowności obligacji rządowych po publikacji protokołów z posiedzeń Fed oraz mniej korzystne dane gospodarcze z USA, które wzmocniły oczekiwania, że ​​bank centralny może w tym roku dokonać więcej niż jednej obniżki stóp procentowych. Według narzędzia CME FedWatch oczekuje się, że Fed obniży stopy procentowe we wrześniu i grudniu, pomimo tylko jednej obniżki zaplanowanej przez bank w czerwcu.

Raport ADP o zatrudnieniu w sektorach pozarolniczych wskazał, że w czerwcu w kraju utworzono mniej miejsc pracy, niż oczekiwano. Jednocześnie w zeszłym miesiącu nieoczekiwanie spadł indeks PMI dla usług w USA. Dodatkowo protokoły z posiedzeń Fed ujawniły, że bank centralny potrzebował więcej dowodów na powrót inflacji w USA do 2%, zanim rozważy obniżkę stóp procentowych. Przedstawiciele Fed byli podzieleni co do tego, jak długo utrzymać stopy procentowe na wysokim poziomie. Komisja zauważyła jednak, że ryzyko dla osiągnięcia celów w zakresie zatrudnienia i inflacji stało się bardziej zrównoważone.

Europejskie giełdy i Wall Street mogą nadal rosnąć dzięki rosnącym oczekiwaniom na cykl obniżek stóp procentowych banku centralnego w tym roku. Jednak niepewność polityczna we Francji i Wielkiej Brytanii może złagodzić ten wzrost, co może spowodować gorsze wyniki rynków europejskich w porównaniu z ich amerykańskimi odpowiednikami.