O nas
Kontakt

Spowolnienie inflacji w strefie euro sprawia, że ​​cel EBC na poziomie 2% ponownie na pierwszy plan wysuwa się

Laura Kowalczyk

Spowolnienie inflacji w strefie euro sprawia, że ​​cel EBC na poziomie 2% ponownie na pierwszy plan wysuwa się

Inflacja w strefie euro znacząco spadła, osiągając najniższy poziom od ponad dwóch lat. TylkoGliwice Business szczegółowo przedstawia najnowsze dane.

Najnowsze dane Eurostatu pokazują, że stopa inflacji w strefie euro, czyli strefie euro, spadła w listopadzie 2023 r. do 2,4% rok do roku (r/r) z 2,9% w październiku 2023 r.

To spowolnienie inflacji wyraźnie powoduje powrót celu inflacyjnego Europejskiego Banku Centralnego (EBC) po raz pierwszy od lata 2021 z powrotem do 2%, co potencjalnie sygnalizuje rychłą zmianę polityki pieniężnej.

Spadek inflacji można wytłumaczyć różnymi czynnikami. Koszty energii spadły o 11,5%, co stanowi bardziej znaczący spadek w porównaniu z październikowym -11,2%. Ponadto wyhamowała inflacja w usługach (4,0% wobec 4,6%), żywności, alkoholu i tytoniu (6,9% wobec 7,4%) oraz nieenergetycznych towarach przemysłowych (2,9% wobec 3,5%).

Nawet po wyłączeniu z kalkulacji inflacji zmiennych produktów energetycznych i spożywczych presja cenowa spadła do 3,6%, najniższego poziomu od kwietnia 2022 r. i o 3,9% poniżej poprzednich prognoz.

Rynki w pełni wyceniają obniżkę stóp procentowych EBC w kwietniu 2024 r

Obecny trend dezinflacji w strefie euro sprawił, że rynek obstawił obniżkę stóp procentowych przez EBC w 2024 r., podczas gdy koszty finansowania zewnętrznego są obecnie najwyższe w historii.

Już przed publikacją danych o inflacji kontrakty terminowe na stopy procentowe strefy euro przewidywały obniżki stóp procentowych o ponad 110 punktów bazowych w 2024 r. Oznaczało to w praktyce możliwość co najmniej czterech obniżek stóp po 25 punktów bazowych każda do grudnia 2024 r.

Podczas gdy prezes Banku Grecji Yannis Stournaras wyraził niedawno pewien sceptycyzm co do kwietniowej obniżki stóp procentowych, listopadowy słabszy niż oczekiwano raport o inflacji skłonił inwestorów do pełnego wyceniania obniżki stóp na kwiecień 2024 r.

Jednakże listopadowy raport o inflacji jeszcze bardziej wzmocnił oczekiwania rynku, że EBC obniży stopy procentowe na początku przyszłego roku, a inwestorzy obecnie w pełni wyceniają kwietniową obniżkę.

„Ryzyka dla gospodarki strefy euro przechyliły się w stronę pogorszenia sytuacji” – powiedział po publikacji raportu o inflacji prezes Banku Włoch Fabio Panetta, znany ze swojego gołębiego stanowiska w zarządzie EBC.

Co może skłonić EBC do obniżenia stóp procentowych w 2024 r.?

Europejski Bank Centralny na swoim ostatnim posiedzeniu w październiku pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie, kończąc 15-miesięczną passę kolejnych podwyżek stóp.

Ponieważ jednak tendencja dezinflacyjna zbiega się ze spowolnieniem aktywności gospodarczej, rośnie presja na EBC, aby rozważył obniżkę stóp procentowych w I kwartale 2024 roku.

Realna stopa procentowa strefy euro, liczona jako różnica między podstawowymi stopami procentowymi EBC a inflacją, osiągnęła obecnie 2,1%, najwyższy poziom od lipca 2007 r. Sytuacja ta faktycznie przekłada się na zbyt restrykcyjną politykę pieniężną, biorąc pod uwagę obecną sytuację gospodarczą strefy euro . obszar.

Oprócz rosnących realnych stóp procentowych, PKB strefy euro skurczył się o 0,1% w trzecim kwartale 2023 r. i nadal utrzymują się oznaki napięć gospodarczych, które mogą potencjalnie doprowadzić do recesji technicznej w czwartym kwartale.

Badania aktywności sektora prywatnego, mierzone za pomocą wskaźnika Purchasing Managers’ Index (PMI), wskazują na kurczenie się sektorów produkcyjnego i usługowego, przy czym w listopadzie liczby spadły poniżej progu 50.

„Gospodarka strefy euro jest pogrążona w kryzysie. W ciągu ostatnich czterech–pięciu miesięcy zarówno sektor produkcyjny, jak i usługowy odnotowały stosunkowo stałe tempo kurczenia się. Wstępne dane PMI za listopad w naszym aktualnym modelu wskazują na możliwość drugiego z rzędu kwartału spadku PKB. Spełniałoby to powszechnie przyjęte kryterium technicznej recesji” – powiedział dr Cyrus de la Rubia, główny ekonomista Hamburg Commercial Bank.

Co może przeszkodzić EBC w obniżeniu stóp procentowych w 2024 roku?

Pomimo obecnych wyzwań gospodarczych powrót inflacji może sprawić, że EBC będzie bardziej jastrzębi, niż oczekiwano. Biorąc pod uwagę obecne spowolnienie gospodarcze w strefie euro, wszelkie ponowne nasilenie presji inflacyjnej będzie prawdopodobnie wynikać z czynników zewnętrznych.

W tym kontekście ceny energii i ich zdolność do przenoszenia presji inflacyjnej na inne dobra konsumpcyjne mogą stanowić czynnik nieprzewidywalny. Na przykład głębsze cięcia w wydobyciu ropy przez OPEC+ mogą być wydarzeniem uważnie obserwowanym przez decydentów we Frankfurcie. Gołębi członkowie EBC mogą jednak woleć skupić się na kluczowych presjach cenowych, pomijając energię.

W miarę jak strefa euro radzi sobie z niepewnością gospodarczą, pozostaje pytanie: kiedy EBC zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych w 2024 r.? Odpowiedź będzie prawdopodobnie zależeć od ewolucji krajobrazu gospodarczego i inflacyjnego w nadchodzących miesiącach.