Liczni użytkownicy mediów społecznościowych i konta izraelskiego rządu twierdzą, że na południu Gazy zorganizowano demonstracje przeciwko Hamasowi, co jest rzadkim i bezprecedensowym wydarzeniem. The Cube przyjrzał się bliżej tym twierdzeniom.
Wiele kont w mediach społecznościowych, w tym urzędnicy rządu izraelskiego, twierdzi, że ostatnio na południu Gazy wybuchły masowe zamieszki przeciwko grupie bojowników Hamas.
„Gazańczycy mieli dość z Hamasem i zaczęli demonstrować, aby obalić jego brutalne rządy terrorystyczne, po tym jak po raz kolejny zniszczył im życie” – napisał na Twitterze Ofir Gendelmanrzecznik izraelskiego premiera w świecie arabskim.
Oficjalne konta państwa Izrael, a także Ministerstwo Spraw Zagranicznych kraju udostępniły ten sam film, po czym szybko go usunął.
Na 20-sekundowej sekwencji widać kilkudziesięciu demonstrantów maszerujących z białymi flagami.
Nasz arabskojęzyczny zespół potwierdził, że protestujący skandowali: „Ludzie chcą upadku Hamasu”.
Film nakręcony w lipcu, kilka miesięcy przed wojną Izrael-Hamas
Jednak według platformy geolokalizacyjnej GeoConfirmed ten film został nakręcony w północnej Gazie, w pobliżu obozu Jabaliya, a nie na południu Gazy, jak fałszywie podano w postach w mediach społecznościowych.
Co więcej, osoba, która nakręciła i opublikowała wideo, wskazała w poście na TikToku, że wirusowe wideo zostało faktycznie nakręcone w lipcu 2023 r., kilka miesięcy przed atakiem Hamasu na Izrael w dniu 7 października.
Autor postu Ahmad El Otla napisał, że klip „został nakręcony na krótko przed wojną podczas demonstracji przeciwko rosnącym cenom i blokadzie Strefy Gazy, nie ma on nic wspólnego z wojną”.
Użytkownik dodał, że przesłał film „przez przypadek”, zgodnie z tłumaczeniem dostarczonym przez nasz arabski zespół.
Rzeczywiście, data podana przez autora odpowiada doniesieniom Associated Press i innych serwisów informacyjnych.
Według doniesień bezprecedensowe demonstracje przeciwko trudnym warunkom życia i brakowi prądu rozpoczęły się 30 lipca w całej Gazie i trwały kilka dni.
Inni użytkownicy mediów społecznościowych argumentowali, że obóz Dżabaliya, najwyraźniej będący celem armii izraelskiej, rozpoczął ofensywę w Gazie po 7 października, nie przypomina już obrazów widocznych na nagraniu wideo z lipca 2023 roku.
Jednak według France 24 zdjęcia satelitarne wykonane przez firmę Planet przed wojną w czerwcu i listopadzie 2023 r. nie pokazują żadnych zniszczeń w rejonie, w którym kręcono wideo.