Wiadomość o zwolnieniu i zwolnieniu dwóch aktorek z powodu wypowiedzi związanych z wojną w Izraelu z Hamasem ujawniła wyzwania, przed którymi stoi Hollywood w związku z niezwykle dzielącą kwestią geopolityczną.
Hollywood jest podzielone w związku z wojną izraelskiego Hamasu i robi się coraz paskudniej.
Ogłoszono, że Susan Sarandon została usunięta z agencji talentów UTA po tym, jak 17 listopada wygłosiła kontrowersyjne uwagi na propalestyńskim wiecu w Nowym Jorku.
W serwisie Deadline podano wiadomość, że UTA zwolniła nagrodzoną Oscarem aktorkę po następujących komentarzach wygłoszonych na wiecu: „Jest wielu ludzi, którzy się boją, boją się obecnie bycia Żydami i próbują tego, co to jest”. czuje się jak muzułmanin w tym kraju, który tak często doświadcza przemocy”.
Powiedziała protestującym, aby rozmawiali z Amerykanami pochodzenia żydowskiego, którzy nie czują się bezpiecznie w obliczu wzrostu antysemityzmu w kraju.
Muzułmańska amerykańska dziennikarka Asra Nomani odpowiedziała na komentarze Sarandona w długim poście w serwisie X, pisząc: „Proszę, nie umniejszajcie doświadczeń amerykańskich Żydów poprzez oczyszczanie piekła, jakie jest dla muzułmanów mieszkających w krajach muzułmańskich i oczernianie Ameryki do końca życia – i wolności — oferuje muzułmanom takim jak moja rodzina. Idź i żyj jak muzułmanka w kraju muzułmańskim. Wrócisz do Ameryki i ucałujesz ziemię pod swoimi stopami.
Sarandon znalazła się również pod obserwacją ze względu na udostępnianie w serwisie X propalestyńskich postów, w tym postów basisty Pink Floyd, Rogera Watersa, oskarżanego w przeszłości o antysemityzm.
Usunięcie Sarandona z UTA to kolejny przypadek, w którym w ostatnich tygodniach agencje talentów podejmowały trudne decyzje, jeśli chodzi o klientów lub agentów składających publiczne oświadczenia na temat wojny w Izraelu.
W zeszłym miesiącu Maha Dakhil, współszefowa działu filmowego CAA, zrezygnowała ze stanowiska w zarządzie agencji po tym, jak ponownie opublikowała na Instagramie historię, w której napisano: „Obecnie dowiadujesz się, kto popiera ludobójstwo”, a po niej pojawiły się posty: „To dla mnie zdanie”. oraz „Co bardziej rozdziera serce niż bycie świadkiem ludobójstwa? Jesteśmy świadkami zaprzeczania, że ludobójstwo ma miejsce.”
Według „Variety” i innych publikacji branżowych jeden z najsłynniejszych klientów Dakhil, Tom Cruise, poinformował CAA, że wspiera panią Dakhil. Według doniesień Cruise spotkał się z nią w zeszłym tygodniu w biurze agencji, aby osobiście okazać swoje wsparcie.
Kolejny niedawny przykład hollywoodzkiego problemu Izraela, Hamasu, sprawił, że fani ukochanej serii horrorów Scream zaufali.
Variety przekazało wiadomość, że Spyglass Media Group usunęła z obsady serialu Aktorkę Melissę Barrerę Krzyk VII.
Według doniesień Barrera został zwolniony za okazanie poparcia dla sprawy palestyńskiej.
W poście na swoim Instagramie Stories napisała: „Ja też pochodzę z kraju skolonizowanego. Palestyna będzie wolna. Próbowali nas zakopać, nie wiedzieli, że jesteśmy nasionami.
W innym poście dodała: „Gaza jest obecnie traktowana jak obóz koncentracyjny. Tępią wszystkich razem, bez dokąd pójść, bez prądu i wody. Ludzie niczego się nie nauczyli z naszej historii. I podobnie jak w naszych historiach, ludzie wciąż w milczeniu obserwują to wszystko, co się dzieje. TO JEST LUDOBÓJSTWO I CZYSTKI ETNICZNE.”
Od tego czasu grupa stwierdziła, że posty Barrery zostały zinterpretowane jako antysemickie.
„Stanowisko Spyglass jest jednoznacznie jasne” – stwierdzono w oświadczeniu Spyglass. „Mamy zerową tolerancję dla antysemityzmu lub podżegania do nienawiści w jakiejkolwiek formie, w tym fałszywych odniesień do ludobójstwa, czystek etnicznych, wypaczania Holokaustu lub czegokolwiek, co rażąco przekracza granicę mowy nienawiści”.
Urodzony w Meksyku Na Wzgórzach aktorka zamieściła na swoim Instagramie post o konflikcie, udostępniając post, w którym oskarża Izrael o „ludobójstwo i czystki etniczne” oraz post z magazynu Jewish Currents o zniekształcanie „Holokaustu w celu pobudzenia izraelskiego przemysłu zbrojeniowego”.
Barrera miał zagrać w następnym występie w „Krzyku” po tym, jak przez ostatnie dwa lata prowadził piątą i szóstą odsłonę jako postać Sama Carpentera.
Reżyser Christopher Landon, który ma przejąć obowiązki reżysera Krzyk VII po tym, jak Matt Bettinelli-Olpin i Tyler Gillett odeszli po kierowaniu odrodzeniem franczyzy, początkowo wydał oświadczenie w sprawie odejścia Barrery, chociaż jego post na X został teraz usunięty.
W poście brzmiał: „Wszystko jest do bani. Przestań wrzeszczeć. To nie była moja decyzja.”
Po tej wiadomości fani zapowiedzieli bojkot Krzyk VII. Hashtag „#BoycottScream7” zaczął zyskiwać na popularności w serwisie X, a wielu fanów obiecało, że nie obejrzy filmu po jego premierze.
Inni wzywali resztę obsady Scream, w tym Jennę Ortegę, która gra ekranową siostrę Barrery, Tarę, aby „w ramach solidarności od razu porzucili ten projekt”.
W sieci pojawiła się petycja fanów, domagająca się przywrócenia aktorki na stanowisko.
Petycja została podpisana słowami: „Podpisz tę petycję już dziś, jeśli wierzysz w przeciwstawienie się korporacyjnemu znęcaniu się i ochronę praw naszych ukochanych aktorów do swobodnego wyrażania swoich opinii”.
Wcześniej Gildia Scenarzystów Ameryki (WGA) znalazła się pod ostrzałem Izraelskiej Gildii Scenarzystów za to, że nie potępiła publicznie ataków Hamasu z 7 października. Dwa tygodnie później przewodnicząca WGA West Meredith Stiehm powiedziała członkom, że nie będzie żadnego oświadczenia, ponieważ konsensus był „poza zasięgiem” wśród członków.
Dyrektor generalny Ligi Przeciwko Zniesławieniu Jonathan Greenblatt również w zeszłym miesiącu wezwał WGA i powiedział Variety: „Po prostu nie ma wymówki, aby nie potępiać Hamasu i nie żądać uwolnienia zakładników. Hollywood szybko ogłosiło, że Black Lives Matter ma znaczenie, tak jak powinno, i „Czas minął”, tak jak powinno, oraz mnóstwo innych ważnych spraw”.
Kontynuował: „Jest dużo miejsca na krytykę Izraela lub wyrażanie obaw w związku z toczącą się wojną w Gazie, ale to nie daje celebrytom i przedstawicielom branży otwartej licencji na stawianie nieuczciwych oskarżeń przeciwko Izraelowi, takich jak oskarżanie go o „ apartheid” lub „ludobójstwo” lub, co gorsza, celebrowanie działań terrorystów Hamasu”.