O nas
Kontakt

Sprzedaż alkoholu z krajów bałtyckich do Rosji rośnie pomimo wojny na Ukrainie

Laura Kowalczyk

Latvia was the largest exporter of whiskey to Russia in 2023, though local experts say the country is selling Western products.

Łotwie i Litwie zarzuca się, że pełnią rolę pośredników między zachodnimi producentami alkoholu a Rosją.

Według danych opublikowanych przez rosyjską państwową agencję informacyjną Ria Novosti w 2023 r. Łotwa była największym eksporterem whisky do Rosji.

Dzieje się tak pomimo wysokich napięć między obydwoma krajami po inwazji Moskwy na pełną skalę na Ukrainę i zachodnich sankcjach.

Ria Novosti napisała, że ​​od stycznia do września 2023 roku Rosja zaimportowała whisky o wartości prawie 244 mln euro, czyli prawie czterokrotnie więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej.

Większość tej kwoty pochodziła z sąsiedniej Łotwy, z której według Ria Novosti dostarczono produkty o wartości 177,4 mln euro, a następnie z bałtyckiej sąsiadki, Litwy, z kwotą 26,9 mln euro.

Według danych rządu kraju cytowanych przez niemiecką agencję informacyjną DW wartość eksportu Łotwy do Rosji w 2023 roku przekroczyła 1,1 miliarda euro. Ponad połowę całego łotewskiego eksportu do Rosji stanowiły napoje, napoje spirytusowe i ocet.

W ubiegłym roku kraj bałtycki wyeksportował do Rosji więcej wina (73 mln euro) niż nawet Włochy (68 mln euro), które są znacznie większym producentem niż Łotwa.

Pośrednik dla firm zachodnich

Według lokalnych ekspertów Łotwa pełni rolę pośrednika w procesie, w którym biorą udział zachodnie firmy, które nie chcą pokazać, że w dalszym ciągu sprzedają swoje produkty do Rosji w obliczu śmiercionośnej wojny na Ukrainie.

Matiss Mirosnikovs, ekonomista Banku Łotwy, powiedział TylkoGliwice, że chociaż kraj ten od dawna jest pośrednikiem dla zachodnich firm, odnotował wzrost liczby reeksportu zachodnich towarów po inwazji Moskwy na Ukrainę w 2022 roku.

„Jeśli przyjrzymy się, gdzie produkowane są te towary, jakiego rodzaju są to napoje alkoholowe, w większości przypadków widzimy, że są to napoje zagranicznego pochodzenia, a nie produkowane tu lokalnie” – powiedział TylkoGliwice.

„Moim zdaniem dzieje się tak dlatego, że zachodnie firmy próbują w pewnym sensie odwrócić uwagę od swojej roli sprzedawców (na Rosję) i obwiniać innych dystrybutorów, podczas gdy nazwy większych firm-matek nie pojawiają się w tych transakcjach, to nie wskazuje na to, że są one bezpośrednio powiązane z Rosją” – zasugerował Mirosznikow.

„Nie można nas obwiniać” – dodał. „Jesteśmy na granicy i będzie kilku zachodnich eksporterów, którzy korzystają z tej możliwości”. Łotewski eksport nie narusza sankcji nałożonych na Rosję w związku z inwazją na Ukrainę 24 lutego 2022 roku.

Zgodził się z tym Davis Vitols, dyrektor zarządzający Łotewskiego Stowarzyszenia Przemysłu Alkoholowego (LANA).

„Zanim Rosja rozpoczęła wojnę na Ukrainie, Łotwa była jednym z głównych, jeśli nie głównym hubem, dla reeksportu wielu dużych koncernów alkoholowych do Rosji, Białorusi, Ukrainy i Kazachstanu” – powiedział Vitols TylkoGliwice.

„Zgodnie z unijnymi sankcjami nadal dozwolony jest eksport alkoholu do Rosji i na Białoruś, z wyjątkiem butelek, które kosztują ponad 300 euro, więc ponieważ Łotwa nie produkuje whisky, są one reeksportowane z innych krajów, gdzie na Łotwie butelki te są ostemplowane zgodnie z przepisami kraju eksportującego” – dodał.

Źródła rosyjskie zgodziły się z ekspertami łotewskimi.

„O ile wcześniej, zgodnie z dokumentami, import płynął do Rosji po prostu tranzytem przez Łotwę lub Litwę, teraz ostatecznym punktem są kraje bałtyckie, a stamtąd dostawa trafia do Federacji Rosyjskiej” – Veniamin Grabar, prezes rosyjskiego koncernu alkoholowego Ładoga , powiedział Rii Novosti.

„Łańcuch logistyczny się nie zmienił, zmieniły się pewne formalności. Powodem jest to, że często zagraniczni dostawcy nie chcą podejmować ryzyka i wskazują Rosję jako ostateczny punkt dostawy.”

Mirosnikow powiedział TylkoGliwice, że odsetek eksportu do Rosji faktycznie spadł „dramatycznie” od 2014 roku.

Dziesięć lat temu Rosja była drugim co do wielkości partnerem eksportowym Łotwy, odbierała 14 proc. całkowitego eksportu towarów, obecnie jest to mniej niż 6 proc.

„To wciąż dość wysoki poziom, ale z biegiem lat jego rola maleje” – kontynuował.