O nas
Kontakt

Sprzedaż detaliczna w Niemczech spadła o 2,5%, na co wpływa sprzedaż internetowa

Laura Kowalczyk

Germany

Dane dotyczące sprzedaży detalicznej w Niemczech spadły w listopadzie, ponieważ sprzedaż internetowa i sprzedaż nieżywnościowa były niższe niż oczekiwano.

W piątek rano miesięczne dane dotyczące sprzedaży detalicznej w Niemczech za listopad 2023 r. wyniosły -2,5%, w porównaniu z październikowymi 1,1% i prognozami na poziomie -0,1%. To największy spadek od kwietnia 2022 r., który w dużej mierze można wytłumaczyć spadkiem sprzedaży internetowej i wysyłkowej, która spadła o 2,8%.

O 3,6% spadła także sprzedaż artykułów nieżywnościowych, w tym artykułów spożywczych o 0,5%. Nieznacznie, bo o 2% wzrosła natomiast sprzedaż odzieży, tekstyliów, galanterii skórzanej i obuwia.

Sprzedaż detaliczna rok do roku za listopad 2023 r. spadła nieznacznie o -2,4% w porównaniu do -0,1% w październiku. W ciągu pierwszych 11 miesięcy 2023 roku aktywność handlowa spadła o 3,3%.

Może to być niepokojący sygnał dla największej gospodarki Europy, gdyż Niemcy mogą w dalszym ciągu zmagać się ze spowolnieniem wzrostu gospodarczego i odzyskać równowagę po pandemii i kryzysie energetycznym. Może to również wzmocnić spekulacje, że strefa euro zbliża się do recesji, ponieważ niemieckie wydatki konsumenckie są powszechnie postrzegane jako kluczowy wskaźnik ogólnej kondycji gospodarczej bloku.

Inflacja w Niemczech ponownie rośnie

Inflacja w Niemczech również wyniosła 3,7% w grudniu, co stanowiło pierwszy wzrost od siedmiu miesięcy, co jeszcze bardziej podsyciło obawy gospodarcze. Można to w dużej mierze wytłumaczyć wzrostem cen energii, po dwóch miesiącach krótkiego wytchnienia.

W grudniu 2022 r. rząd Niemiec uruchomił „Grudniową inicjatywę pomocową” – jednorazowe działanie mające na celu zmniejszenie rachunków gospodarstw domowych za ogrzewanie, gaz i energię. To z kolei nieco obniżyło inflację w grudniu ubiegłego roku, przez co inflacja w grudniu 2023 r. wydaje się w porównaniu z nią jeszcze wyższa.

UE ogłosiła jednak również, że będzie realizować trzy kluczowe działania mające na celu zmniejszenie zależności krajów członkowskich od rosyjskiego gazu i energii. Ten trzyczęściowy plan działania obejmuje poprawę solidarności między państwami członkowskimi, ochronę europejskich gospodarstw domowych przed coraz wyższymi rachunkami za energię i przyspieszenie procesu zatwierdzania projektów energetycznych.

Według Barbela Heiderbroeka, prezesa Niemieckiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, jest to „wyraźny sygnał, że UE poważnie podchodzi do swoich planów transformacji dostaw energii w Europie”.

Kryzys energetyczny w dalszym ciągu uderza w niemiecką gospodarkę

Kryzys energetyczny wywołany wojną między Rosją a Ukrainą dotknął Niemcy, często uważane za potęgę gospodarczą Europy, niezwykle mocno, ponieważ kraj ten jest w dużym stopniu uzależniony od energochłonnego sektora produkcyjnego i motoryzacyjnego. Doprowadziło to do wyższych cen energii oraz zmniejszenia produkcji i mocy produkcyjnych.

Energia jądrowa również nie wydaje się dobrym sposobem na przeciwdziałanie temu zjawisku, gdyż na początku tego roku kraj wycofał się z trzech ostatnich elektrowni jądrowych w następstwie długich kontrowersji ugruntowanych w niemieckich nastrojach antynuklearnych.

Szybsze zatwierdzanie projektów dotyczących energii odnawialnej powinno pomóc znacząco załagodzić ten kryzys. Kerstin Andreae, prezes BDEW, Niemieckiego Stowarzyszenia Energii i Wody, podkreśliła, że ​​„działania wdrożone w Niemczech w ramach rozporządzenia już znacząco przyspieszyły rozwój lądowej energetyki wiatrowej.