O nas
Kontakt

Sprzedaż detaliczna w USA przedstawia pozytywne perspektywy, ale konsumenci pozostają pesymistyczni

Laura Kowalczyk

Shoppers visit the Christmas Village in Philadelphia, Dec. 13, 2023.

Konsumenci w Stanach Zjednoczonych zwiększyli w grudniu swoje wydatki w sklepach detalicznych, zamykając sezon świątecznych zakupów i rok optymistycznie i sygnalizując, że ludzie są na tyle pewni siebie, aby nadal swobodnie wydawać pieniądze.

Sprzedaż detaliczna wzrosła w grudniu o 0,6% w porównaniu z listopadowym wzrostem o 0,3%, jak podał na początku tego tygodnia Departament Handlu USA, podkreślając dynamikę gospodarczą kraju wkraczającą w nowy rok.

Ponieważ wydatki konsumenckie stanowią prawie 70% gospodarki USA (w porównaniu z zaledwie 50% wydatków w UE i strefie euro), z raportu wynika, że ​​konsumenci będą mogli w dalszym ciągu napędzać wzrost gospodarczy w tym roku.

Wśród ogółu zakupów detalicznych w zeszłym miesiącu sprzedaż w sklepach z artykułami ogólnobranżowymi wzrosła o 1,3%. Sprzedawcy odzieży i akcesoriów odnotowali wzrost o 1,5%, podobnie jak sprzedawcy internetowi. Natomiast spółki z branży meblarskiej i wyposażenia wnętrz spadły o 1%, odzwierciedlając trudności na rynku nieruchomości. Sprzedaż restauracji w grudniu nie uległa zmianie.

Dla porównania, dane dotyczące sprzedaży w Europie w tym samym okresie nie są tak pozytywne, co sugeruje ostrożność konsumentów. Roczna sprzedaż detaliczna spadła o 1,1%, przedłużając trwającą 14 okresów tendencję spadkową.

Utrzymujący się pesymizm konsumentów kontrastuje z zachęcającymi danymi gospodarczymi

Ekonomiści amerykańscy spodziewali się, że konsumenci obniżą wydatki w ostatnich trzech miesiącach roku pod wpływem zadłużenia na kartach kredytowych, zaległości w spłacie zobowiązań i spadających oszczędności. Jednak pomimo tych wyzwań, a także rosnących kosztów pożyczek, zaostrzonych warunków udzielania kredytów i rosnących cen, wydatki gospodarstw domowych napędzane są przez silny rynek pracy i rosnące płace.

Zdecydowany wzrost zakupów w zeszłym miesiącu uwydatnia również oczywistą sprzeczność w sercu gospodarki: badania sugerują, że obywatele USA są ogólnie rozgoryczeni gospodarką i irytowani rosnącymi kosztami żywności, czynszów, samochodów i innych artykułów w ciągu ostatnich dwóch lat . . Jednak utrzymujący się wysoki poziom ich wydatków wydaje się sygnalizować zaufanie do gospodarki i własnych finansów.

Inflacja znacznie spadła, osiągając najwyższy poziom 9,1% w połowie 2022 r. Ale koszty mogą nadal eksplodować. Rosnące ceny energii i mieszkań zwiększyły w grudniu ogólną inflację w USA, co oznacza, że ​​wysiłki Rezerwy Federalnej mające na celu spowolnienie inflacji do docelowej wartości 2% prawdopodobnie pozostaną wyboiste.

Według Białego Domu w roku 2023 utrzyma się ona na poziomie 3,4%, czyli dokładnie tyle samo, co roczna stopa w UE, ale wyższa niż 2,9% w strefie euro. W zeszłym roku Europa i Stany Zjednoczone doświadczyły oszałamiającej dezinflacji, przechodząc od stóp dwucyfrowych do bardziej rozsądnych wartości.

Tymczasem sondaże pokazują, że wielu Amerykanów pozostaje pesymistami. Głównym czynnikiem są utrzymujące się skutki finansowe i psychologiczne najgorszego kryzysu inflacyjnego od czterech dekad. Większość społeczeństwa jest nadal irytowana cenami, które pomimo spadającej inflacji pozostają o 17% wyższe niż przed rozpoczęciem ich gwałtownego wzrostu.

Historycznie wysokie stopy procentowe

Christopher Waller, kluczowy członek Rady Gubernatorów Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych (Fed), powiedział w środę, że dopóki gospodarka pozostanie zdrowa, bank centralny może postępować ostrożnie przy ustalaniu, kiedy i o ile obniżyć stopy procentowe zainteresowanie referencyjne. wskaźnik. Jego uwagi zostały odebrane przez ekonomistów i inwestorów jako bagatelizujące możliwość obniżki stóp procentowych już w marcu, czego oczekiwali inwestorzy i ekonomiści z Wall Street.

W lipcu Fed podniósł stopy procentowe do najwyższego poziomu od 22 lat, do zakresu od 5,25% do 5,50%. Następne posiedzenie zarządu mające na celu ustalenie stóp procentowych odbędzie się w dniach 30-31 stycznia.

Tymczasem w Europie stopy procentowe również pozostają wysokie – na ostatnim posiedzeniu Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) utrzymano główne operacje refinansowe na poziomie 4,50%, kredyt w banku centralnym na poziomie 4,75% i depozyt na poziomie 4,00%.

Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos prezes EBC Christine Lagarde powtórzyła ostrożny optymizm swojej amerykańskiej odpowiedniczki i zasugerowała możliwe obniżki stóp procentowych w tym roku.