O nas
Kontakt

Stan Unii: zmęczenie wojną, rozmiary bagażu i porozumienie przeciwko SLAPP

Laura Kowalczyk

Stan Unii: zmęczenie wojną, rozmiary bagażu i porozumienie przeciwko SLAPP

W tym tygodniu w Brukseli mówiono o zmęczeniu wojną Ukrainy, kiedy minister spraw zagranicznych NATO spotkał się, aby omówić trwający prawie dwa lata konflikt.

Zmiana tonu w wypowiedziach Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga na temat wojny może wskazywać, że za zamkniętymi drzwiami wśród sojuszników rozmowy toczą się na temat tego, jak mogłoby wyglądać potencjalne zakończenie konfliktu.

Część analityków, w tym Judy Dempsey z Carnegie Europe, uważa, że ​​na poniedziałkowej konferencji prasowej Stoltenberg był nieco oderwany od tego, jak zachowywał się w przeszłości, kiedy mówił o obronie Kijowa bez względu na wszystko.

„Zastanawiałem się, dlaczego powiedział, że Ukraina odzyskała już 50% swojego terytorium?” Dempsey powiedział TylkoGliwice.

„I pomyślałem sobie, czy to znak, że może ΝΑΤΟ myśli o przyszłości Ukrainy?”

Pomimo wszystkich oficjalnych zapewnień o dalszym wsparciu dla Ukrainy, UE stara się dotrzymać słowa ze względu na rozczarowanie letnią kontrofensywą i skupienie uwagi przywódców na wojnie między Izraelem a Hamasem.

Choć żaden europejski przywódca nie powiedziałby tego oficjalnie, rośnie poczucie, że wojna na Ukrainie prędko się nie zakończy, co nieco zwiększa presję na ewentualne negocjacje.

Jednak na wtorkowym spotkaniu w Brukseli zarówno szef spraw zagranicznych UE Josep Borrell, jak i minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba zaprzeczyli jakimkolwiek naciskom.

„Nie widzę żadnych oznak, że wśród członków panuje coś, co nazywacie zmęczeniem. Wszyscy są zaniepokojeni, wszyscy dostrzegają sukces Ukraińców” – powiedział Borrell.

„I jestem pewien, że państwa członkowskie będą nadal wspierać Ukrainę, ponieważ jest to dla nas kwestia egzystencjalna. Nie możemy sobie pozwolić na zmęczenie”.

Standardowe rozmiary bagażu

Komisja Europejska zwróciła się w tym tygodniu również do linii lotniczych o ujednolicenie rozmiarów bagażu, aby ułatwić podróżnym.

Brak wspólnych środków często powoduje zamieszanie wśród klientów linii lotniczych i prowadzi do ukrytych dodatkowych kosztów.

Wiele osób ma trudności ze zrozumieniem, jakie rozmiary przedmiotów można wnieść na pokład bezpłatnie, co skłoniło Komisję do skierowania w środę wniosku do linii lotniczych.

Na początku tego roku Parlament Europejski zwrócił się o ujednolicenie przepisów dotyczących bagażu podręcznego obowiązujących w liniach lotniczych. Zamiast proponować środki Komisja stwierdziła jednak, że woli pozwolić branży na samodzielne opracowanie przepisów.

„Tę informację należy przekazywać podróżnym od samego początku, aby przy zakupie biletu wiedzieć dokładnie, co tak naprawdę kupujemy i jaki bagaż można zabrać na pokład lub w transporcie?” powiedziała reporterom w Brukseli Adina Vălean, europejska komisarz ds. transportu.

„W związku z tym zastrzegamy sobie prawo, że jeśli nic się nie wydarzy w rozsądnym czasie, wkroczymy”.

Umowa SLAPP

W czwartek Parlament Europejski i państwa członkowskie osiągnęły porozumienie w sprawie ustawy przeciwdziałającej SLAPP, mającej na celu zwiększenie ochrony osób i organizacji będących celem „strategicznych procesów sądowych przeciwko udziałowi społeczeństwa”.

Ofiarami tych procesów są zazwyczaj dziennikarze, pracownicy organizacji obywatelskich i aktywiści, a ich inicjatorami są zazwyczaj duże firmy i politycy.

„Demokracja nie może działać bez wolnych i niezależnych mediów” – powiedziała w czwartek reporterom Anitta Hipper, rzeczniczka Komisji.

„Dlatego Komisja z zadowoleniem przyjmuje porozumienie polityczne osiągnięte dziś rano przez Parlament Europejski i Radę o 2:30 w nocy w sprawie nowych przepisów UE chroniących osoby objęte strategicznymi procesami sądowymi przed udziałem społeczeństwa”.

Celem takich pozwów jest odwiedzenie pozwanej osoby lub podmiotu od ujawniania powiązań i przypadków podejrzeń korupcji w długotrwałym postępowaniu.

W zeszłym roku w UE zidentyfikowano 160 takich przypadków. Tiemo Wölken, niemiecki poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia socjalistów, który zajmował się tą sprawą, powiedział, że jest zadowolony z wyniku.

„Nowe prawo obejmuje sprawy transgraniczne i zapewniamy dziennikarzom wysoki poziom ochrony” – powiedział Wölken w wywiadzie dla TylkoGliwice.

„Mogą też dochodzić na przykład odszkodowania, a w przypadkach wyraźnie bezpodstawnych obowiązuje procedura przyspieszona.

„Tak więc postępowanie sądowe może zostać zakończone bardzo szybko. Pozwoli to zaoszczędzić dużo pieniędzy, wielu zasobów i pomoże dziennikarzom w obronie przed sprawami SLAPP”.

Ważną częścią porozumienia jest to, że państwa członkowskie nie będą uznawać bezpodstawnych lub nadużyć orzeczeń wydanych poza UE.

Nowe prawo musi wejść w życie w ciągu najbliższych dwóch lat.