O nas
Kontakt

Starmer ma zamiar przeznaczyć 4,75 mln euro na inicjatywę Meloniego dotyczącą zwalczania nielegalnej migracji

Laura Kowalczyk

Giorgia Meloni and Keir Starmer shake hands after a joint news conference at Villa Doria Pamphilj in Rome.

Premier Wielkiej Brytanii spotkał się w poniedziałek w Rzymie ze swoją włoską odpowiedniczką Giorgią Meloni, aby omówić, w jaki sposób oba kraje mogłyby zacieśnić współpracę w walce z nielegalną migracją.

Po spotkaniu ze swoją włoską odpowiedniczką Giorgią Meloni, premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer zamierza przeznaczyć około 4,75 mln euro na swoją inicjatywę mającą na celu powstrzymanie nielegalnej migracji.

Finansowanie jest częścią „Procesu Rzymskiego” Meloniego, porozumienia podpisanego w lipcu 2023 r. w ramach europejskich wysiłków na rzecz „eksternalizacji” kontroli migrantów poprzez przeniesienie ich do państw trzecich.

Proces Rzymski zobowiązuje do zajęcia się podstawowymi przyczynami nielegalnej migracji — w tym konfliktami, trudnościami ekonomicznymi i zmianami klimatycznymi — oraz do ukrócenia przemytu migrantów.

Po spotkaniu w poniedziałek Starmer pochwalił Meloniego za „niezwykły postęp”, jaki Włochy poczyniły w ograniczaniu liczby migrantów docierających do ich wybrzeży łodziami.

Lewicowo-centrowy brytyjski przywódca nie jest naturalnym sojusznikiem Meloni, która przewodzi skrajnie prawicowej Partii Braci Włoch, ale ponieważ kwestia nielegalnej imigracji wciąż zajmuje czołowe miejsce w programie politycznym Wielkiej Brytanii, Starmer powiedział, że próbuje dowiedzieć się, jak włoskiemu rządowi udało się tak skutecznie rozwiązać ten problem.

„Dokonaliście niezwykłego postępu, współpracując z krajami na szlakach migracyjnych na równych prawach, aby zająć się czynnikami migracji u źródła i zająć się gangami. W rezultacie nieregularne przybycie do Włoch drogą morską spadło o 60% od 2022 r.”, powiedział Starmer Meloni na ich wspólnej konferencji prasowej w Rzymie.

„Cieszę się więc, że pogłębiamy naszą współpracę w tym zakresie… dzieląc się informacjami wywiadowczymi, taktykami, blokując szlaki przemytników i rozbijając gangi”.

Premier Włoch Giorgia Meloni i premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer śmieją się podczas spotkania w Villa Doria Pamphilj w Rzymie.

Meloni podzieliła opinię Starmera i powiedziała, że ​​premier Wielkiej Brytanii wyraził zainteresowanie „nowymi rozwiązaniami”, takimi jak umowa z Albanią.

„Rozmawialiśmy o porozumieniu Włochy-Albania, które jest rozwiązaniem, którym rząd brytyjski wykazuje duże zainteresowanie. Oczywiście przedstawiliśmy im wszystkie elementy, które pozwolą im lepiej zrozumieć ten mechanizm, który jest jedną z nowych zmian wprowadzonych przez rząd włoski w polityce dotyczącej przepływów migracyjnych” – powiedział Meloni.

Organizacja Amnesty International skrytykowała decyzję Rzymu o otwarciu ośrodków dla osób ubiegających się o azyl w sąsiedniej Albanii, nazywając je „plamą na włoskim rządzie”.

Represje pod ostrzałem

W tym roku z Francji do Wielkiej Brytanii przybyło już ponad 22 000 migrantów, co stanowi niewielki wzrost w porównaniu z analogicznym okresem w 2023 roku.

W międzyczasie kilkadziesiąt osób zginęło podczas próby przekroczenia rzeki, w tym osiem osób, które w sobotę wieczorem, gdy łódź przewożąca około 60 osób, osiadła na skałach.

Dla porównania, według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Włoch, w pierwszej połowie tego roku liczba migrantów przybywających do Włoch łodziami spadła o 60% w porównaniu z rokiem 2023.

Po objęciu urzędu w 2022 r. Meloni zapowiedział zaostrzenie przepisów dotyczących migracji. Ma to na celu zniechęcenie potencjalnych uchodźców do płacenia przemytnikom za niebezpieczną przeprawę przez Morze Śródziemne do Włoch.

Jej rząd podpisał umowy z poszczególnymi krajami afrykańskimi, w tym z Tunezją, w sprawie zablokowania wyjazdów, nałożył ograniczenia na pracę statków ratownictwa humanitarnego, podjął zdecydowane kroki przeciwko handlarzom ludźmi i podjął działania mające na celu odstraszanie ludzi od opuszczania kraju.

Włochy podpisały również umowę z Albanią, na mocy której niektórzy dorośli migranci płci męskiej uratowani na morzu podczas próby dotarcia do Włoch zostaną zabrani do Albanii na czas rozpatrywania ich wniosków o azyl.

Jednakże włoscy prokuratorzy w Palermo ogłosili w sobotę, że domagają się sześcioletniego wyroku więzienia dla wicepremiera Meloniego, skrajnie prawicowego lidera Ligi Matteo Salviniego, za jego rolę w odmowie wpuszczenia w 2019 r. statku organizacji humanitarnej przewożącej migrantów do portu w pobliżu Lampedusy.

Sprawa Salviniego, który od tego czasu uzyskał pełne poparcie włoskiego premiera i jego koalicjanta, zostanie rozpatrzona w październiku.