O nas
Kontakt

Starożytne skarby Krymu wracają na Ukrainę po prawie dziesięcioletnim sporze własnościowym

Laura Kowalczyk

Starożytne skarby Krymu wracają na Ukrainę po prawie dziesięcioletnim sporze własnościowym

Artefakty zostały wypożyczone do holenderskiego muzeum w 2014 r., kiedy Rosja najechała Krym, co doprowadziło do przeciągania liny, w którym Ukraina walczyła o ich zatrzymanie.

Kilka historycznych skarbów z Krymu, przechowywanych przez lata w amsterdamskim muzeum, w końcu wróciło na Ukrainę po prawie dziesięcioletnim prawnym przeciąganiu liny z Krymem okupowanym przez Rosję.

Artefakty obejmują hełm scytyjski z litego złota z IV wieku p.n.e., spiralny moment obrotowy z II wieku naszej ery oraz złotą ozdobę na szyję z II wieku naszej ery, która waży ponad kilogram.

Pierwotnie wypożyczone do Muzeum Starożytności Allarda Piersona na wystawę zatytułowaną „Krym – złoto i tajemnice Morza Czarnego” w 2014 r., rosyjska inwazja na Krym doprowadziła do długotrwałego sporu własnościowego, w którym Ukraina walczyła o utrzymanie artefaktów z dala od agresora .

Spiralny moment obrotowy z II w. n.e. – jeden z historycznych skarbów powrócił na Ukrainę.
Spiralny moment obrotowy z II w. n.e. – jeden z historycznych skarbów powrócił na Ukrainę.

Zarówno ukraiński rząd w Kijowie, jak i cztery krymskie muzea, które pożyczyły holenderskiemu muzeum miecze z brązu, złote hełmy, cenne klejnoty i inne artefakty, zażądały zwrotu obiektów.

„To był szczególny przypadek, w którym dziedzictwo kulturowe stało się ofiarą wydarzeń geopolitycznych” – stwierdziła w oświadczeniu Els van der Plas, dyrektor muzeum historycznego Allard Pierson.

W czerwcu holenderski Sąd Najwyższy orzekł, że muzeum musi zwrócić skarby Ukrainie, a nie czterem muzeom, z których pierwotnie pochodziły, podtrzymując orzeczenie sądu niższej instancji, że artefakty stanowią część dziedzictwa kulturowego Ukrainy.

Sędziowie powołali się na brak uznania narodowego dla zaanektowanej przez Rosję Autonomicznej Republiki Krymu.

„Chociaż eksponaty muzealne pochodzą z Krymu i dlatego również można je uznać za dziedzictwo krymskie, stanowią one część dziedzictwa kulturowego Ukrainy” – orzekł Sąd Najwyższy.

„Cieszymy się, że pojawiła się jasność i że zostały one przywrócone” – powiedział Van der Plas.

27 listopada rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow potwierdził pogląd Rosji, że skarb powinien zostać zwrócony na Krym.

„Należy do Krymu i powinien tam być” – powiedział Pieskow reporterom.