O nas
Kontakt

Starożytne zabytki, światowej klasy szefowie kuchni i scena artystyczna dorównująca Paryżowi: witaj w AlUla

Laura Kowalczyk

Starożytne zabytki, światowej klasy szefowie kuchni i scena artystyczna dorównująca Paryżowi: witaj w AlUla

Dzięki planom rozbudowy lotniska i nowym atrakcjom starożytne miasto AlUla może wkrótce stać się centrum sztuki i kultury Arabii Saudyjskiej.

Po dziesięcioleciach zamknięcia dla podróżnych Królestwo Arabii Saudyjskiej pragnie w końcu powitać turystów.

To dążenie do przyciągnięcia turystów jest częścią krajowego programu „Wizja 2030”, którego celem jest dywersyfikacja różnorodności gospodarczej, kulturowej i społecznej regionu.

I choć e-wizy są dostępne na całym świecie od 2020 r., dla wielu Arabia Saudyjska nadal pozostaje nieznanym kierunkiem wakacyjnym. Miasta takie jak Ridayh i Dżudda intensywnie inwestują w sektor turystyczny, próbując zachęcić turystów z całego świata.

Kolejną taką lokalizacją jest AlUla. To liczące tysiąclecia miasto-oaza było historycznie stolicą północnoarabskich Lihyanitów, a następnie Nabatejczyków. Może poszczycić się ponad 200 000 lat historii ludzkości i było kluczowym miejscem spotkań na jedwabnych szlakach łączących Indie z Egiptem i Arabią.

Jest to jedno z najbardziej intrygujących miejsc w kraju, ponieważ łączy w sobie bogatą historię (jest to siedziba pierwszego w Arabii Saudyjskiej obiektu wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO) z poważną nowoczesnością (największy lustrzany budynek na świecie znajduje się pośrodku pustyni).

Przyglądamy się, jak rozwija się destynacja i dlaczego podróżnicy szukający czegoś nowego powinni rozważyć wizytę.

Jak AlUla inwestuje w turystykę?

W 2018 roku AlUla podpisała dziesięcioletnią umowę międzyrządową z Francją na rzecz rozwoju regionu. Inicjatywy obejmują infrastrukturę transportową, hotele i centra kulturalne, a także ochronę istniejących skarbów kulturowych i przyrodniczych.

Częścią tego jest ochrona środowiska naturalnego. W lutym 2019 r. utworzono fundusz mający na celu ochronę lamparta arabskiego, gatunku krytycznie zagrożonego według IUCN. Uważa się, że mniej niż 50 dorosłych lampartów arabskich pozostaje w kraju w wyniku polowań, dlatego rząd stara się ponownie zaludnić krajobraz tym wyjątkowym zwierzęciem.

Stare Miasto w AlUli
Stare Miasto w AlUli

Aby sprostać oczekiwaniom Arabii Saudyjskiej, napływowi turystów, lotnisko AlUla jest poddawane intensywnej rozbudowie. Po otwarciu dla lotów międzynarodowych w 2021 roku w budynku ma teraz powstać drugi terminal, który zwiększy przepustowość lotniska z 400 000 do 6 milionów rocznie.

Melanie P De Souza, dyrektor wykonawcza Destination Marketing w AlUla, mówi: „Wyraźnie wyrosliśmy z obecnego lotniska i na tym będzie znajdować się hotel, spa i obiekty handlowe – a wszystko to zaprojektowane tak, aby wtapiać się w środowisko i okazywać empatię otoczenie.”

Królewska Komisja ds. AlUla spodziewa się, że do 2035 r. będzie gościć dwa miliony gości rocznie, tworząc 38 000 nowych miejsc pracy.

Co warto zobaczyć w AlUli?

Będąc domem jednej z najstarszych cywilizacji świata, AlUla kryje w sobie kilka fascynujących artefaktów.

Stanowisko archeologiczne w Hegrze było pierwszym w kraju obiektem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i w 2023 r. obchodzi 15. rocznicę wpisu. Znajduje się w nim największy zachowany obiekt cywilizacji Nabatejczyków na południe od Petry w Jordanii, w którym znajduje się 111 monumentalnych grobowców ozdobionych fasadami już od I wieku p.n.e.

Słynna Skała Słonia
Słynna Skała Słonia

Miłośnicy historii powinni także spędzić czas na Starym Mieście AlUla, labiryncie ponad 900 domów z cegły mułowej, który mimo niedawnego zamieszkania (mieszkany do 1983 r.) emanuje historią.

Równie urzekające są naturalne twory pustyni. Jabal Alfil – bardziej znany jako Skała Słonia – to jedno z najpopularniejszych miejsc, a jego wyjątkowa formacja naśladuje słonia i zapewnia wspaniałe możliwości fotografowania zachodów słońca.

Jeśli chodzi o sztukę i kulturę, AlUla pragnie zdobyć pozycję wiodącego kierunku podróży. W Madrasat Addeera, Centrum Sztuki i Projektowania AlUla, zarówno mieszkańcy, jak i goście mogą poznać zasady projektowania dziedzictwa kulturowego. Tymczasem rezydencja AlUla Artist zaprasza gości z całego świata do odkrywania krajobrazu i dziedzictwa regionu, a coroczny Festiwal Sztuki prezentuje różnorodne formaty artystyczne z całego kraju.

Ale być może najsłynniejszym obecnie atutem AlUli jest Maraya, największy lustrzany budynek na świecie. Lustrzana konstrukcja o powierzchni 10 000 m² może pomieścić 50 000 osób i odzwierciedla piękno otaczającej doliny Ashar. Na szczycie znajduje się Maraya Social, restauracja szefa kuchni Jasona Athertona, oferująca dania inspirowane kuchnią europejską z panoramicznym widokiem na pustynię.

Sztuka w AlUli
Sztuka w AlUli

Co czeka AlUlę?

Rok 2024 i kolejne lata będą świadkiem dramatycznego rozszerzenia oferty AlUla.

Być może jednym z ich największych celów jest Wadi AlFann, którego otwarcie ma nastąpić w przyszłym roku. Na tej zewnętrznej przestrzeni wystawienniczej o powierzchni 65 km2, czyli „Dolinie Sztuki”, znajdą się instalacje rozmieszczone w całej dolinie łączącej dwie historyczne stolice regionu, Qurh i Hegrę. Pierwszych pięciu międzynarodowych artystów, którzy pokażą tutaj swoje prace, to James Turrell, Manal Dowayan, Agnes Denes, Michael Heizer i Ahmed Mater.

Ponadto w budowie są dwa duże nowe muzea: Muzeum Sztuki Współczesnej i Muzeum Incense Road. Pierwszą z nich zaprojektuje paryska architekt Lina Ghotmeh, na którą składać się będą trzy kolekcje skupiające się na trzech morzach, kontynentach i dziełach sztuki lądowej.

De Souza potwierdził, że Asif Khan z Londynu zaprojektuje Muzeum Incense Road. Ma nadzieję, że „opowie znacznie głębszą i bogatszą narrację o roli, jaką AlUla odegrała na szlakach handlowych, gdzie kadzidło było jednym z kluczowych towarów”.

To tylko dwa z 16 obiektów kulturalnych, muzeów i galerii, które są przygotowywane w AlUla. Wszystkie inwestycje mają być inspirowane otoczeniem i konstruowane w zgodzie z nim. Rzeczywiście priorytetem jest maksymalne wykorzystanie efektownych, skalistych krajobrazów.

Trasy dla rowerów elektrycznych, zjazdy na linie, zjazdy na tyrolce, wędrówki, a nawet gigantyczna huśtawka zawieszona 85 metrów nad ziemią są otwarte dla poszukiwaczy przygód. Niektóre z tych atrakcji można podjąć z lokalnymi przewodnikami, co pomoże w głębszym zrozumieniu cudów natury w okolicy.