O nas
Kontakt

Stawką są miliardy: chiński gigant nieruchomości Evergrande stoi w obliczu pogłębiającego się kryzysu

Laura Kowalczyk

Stawką są miliardy: chiński gigant nieruchomości Evergrande stoi w obliczu pogłębiającego się kryzysu

Jeden z największych na świecie planów restrukturyzacji zadłużenia został postawiony w niepewności, co wzbudziło obawy przed poważnym kryzysem na rynku nieruchomości w Chinach.

Powraca strach przed możliwym niewywiązaniem się z płatności przez chińskiego giganta nieruchomości Evergrande.

Zmartwiony deweloper odnotował dramatyczny spadek ceny swoich akcji drugi dzień z rzędu po niespłacie zadłużenia w wysokości 4 miliardów juanów (516 milionów euro) i opóźnieniu spotkań restrukturyzacyjnych.

Gigant nieruchomości prowadzi plan restrukturyzacji zadłużenia, który ma na celu spłatę miliardów dolarów wierzycielom na całym świecie.

Główna jednostka krajowa Evergrande, Hengda Real Estate Group, oświadczyła pod koniec poniedziałku na giełdzie w Shenzhen, że nie spłaciła kwoty głównej i odsetek od obligacji o wartości 4 miliardów juanów, która miała zostać spłacona 25 września.

Wiadomość ta pojawia się po tym, jak spółka oświadczyła w weekend, że nie jest w stanie wyemitować nowego długu, co stanowi ważny krok w uważnie obserwowanym planie restrukturyzacji zadłużenia, ze względu na toczące się dochodzenie w sprawie Hengda, co spowodowało w poniedziałek spadek ceny akcji Evergrande o 22%. .

Hengda oświadczyła, że ​​będzie aktywnie negocjować z obligatariuszami w celu jak najszybszego znalezienia rozwiązania, starając się jednocześnie wyeliminować ryzyko zadłużenia i chronić prawa i interesy wierzycieli.

Pogrążony w śledztwach

W zeszłym miesiącu Hengda poinformowała, że ​​organ nadzoru papierów wartościowych prowadzi dochodzenie w tej sprawie, a policja w południowych Chinach poinformowała, że ​​aresztowała część pracowników działu zarządzającego China Evergrande Group.

Inne doniesienia z Chin mówią, że „kilku obecnych i byłych dyrektorów China Evergrande Group i jej spółek zależnych” zostało uwikłanych w dochodzenie rządowe.

W piątek chiński krajowy organ nadzoru finansowego ogłosił, że zatwierdził przejęcie działu ubezpieczeń na życie grupy przez nowy podmiot publiczny.

W grę wchodzą wielomiliardowe długi

W 2021 r. najbardziej zadłużony deweloper na świecie trafił na pierwsze strony gazet, nie spłacając swoich długów, wywołując obawy przed falą uderzeniową, która wstrząsnie światowym systemem finansowym.

Według stanu na lipiec 2023 r. firma odnotowała łączną stratę w wysokości 81 miliardów dolarów (76 milionów euro) za lata 2021 i 2022. Jej łączne zobowiązania wyniosły w zeszłym roku 335 miliardów dolarów.

Od tego czasu Evergrande przeżywa kryzys za kryzysem, starając się uzyskać zgodę wierzycieli na swoje propozycje restrukturyzacji zadłużenia zagranicznego o wartości 31,7 miliarda dolarów, które obejmuje obligacje, gwarancje i zobowiązania z tytułu wykupu.

Reperkusje na chińskim rynku nieruchomości

Transakcja Evergrande, jedna z największych restrukturyzacji zadłużenia na świecie, jest uważnie obserwowana przez rynki w miarę wzrostu obaw w związku z pogłębiającym się kryzysem na rynku nieruchomości w Chinach.

Druga co do wielkości gospodarka świata wykazuje oznaki osłabienia, a sektor nieruchomości stanowi jeden z jej mocnych filarów, stanowiąc około jedną czwartą chińskiej gospodarki.

Evergrande nie jest jedyną firmą znajdującą się w fatalnej sytuacji na chińskim rynku nieruchomości.

Największy deweloper w kraju, Country Garden, stracił 7,1 miliarda dolarów w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2023 roku. Inwestorzy obawiają się, że spółce grozi również możliwa niespłacalność zadłużenia.

Brak spłaty zadłużenia przez dużego chińskiego dewelopera może skutkować natychmiastowym zaprzestaniem jego inwestycji. Evergrande jest obecne w 200 miastach i zatrudnia 100 000 osób. Ponadto wiele instytucji finansowych ma kontakt ze sponsorem poprzez bezpośrednie pożyczki i pośrednie udziały kapitałowe.

Potencjalny kryzys może mieć jeszcze poważniejszy wpływ na i tak już pozostającą w tyle konsumpcję krajową, ponieważ 70% aktywów ogółu społeczeństwa inwestowane jest w nieruchomości w tym azjatyckim kraju.