O nas
Kontakt

„Stop szaleństwu”: szef ONZ ostrzega, że ​​góry Nepalu utraciły jedną trzecią lodu

Laura Kowalczyk

„Stop szaleństwu”: szef ONZ ostrzega, że ​​góry Nepalu utraciły jedną trzecią lodu

António Guterres ostrzegał u podnóża Mount Everestu przed powodziami, suszami i osunięciami ziemi w przypadku przekroczenia temperatury globalnego ogrzewania na poziomie 1,5°C.

Ośnieżone góry Nepalu straciły prawie jedną trzecią lodu w ciągu ponad 30 lat z powodu globalnego ocieplenia, ostrzegł dziś Sekretarz Generalny ONZ.

António Guterres przekazał swoje przesłanie podczas wizyty w okolicach Mount Everestu, najwyższego szczytu świata.

Klimatolodzy twierdzą, że temperatura Ziemi wzrosła średnio o 0,74 stopnia Celsjusza w ciągu ostatnich 100 lat, ale ocieplenie w Himalajach w Azji Południowej było większe niż średnia światowa.

„Jestem tu dzisiaj, aby wołać z dachu świata: powstrzymajcie to szaleństwo” – powiedział w wiadomości wideo szef ONZ, wzywając do zakończenia „ery paliw kopalnych”.

Lodowce w Nepalu, wciśnięte pomiędzy dwa główne źródła emisji dwutlenku węgla – Indie i Chiny, topniały w ciągu ostatniej dekady o 65 procent szybciej niż w poprzedniej, stwierdził po wizycie w regionie Solukhumbu.

Jak zmiany klimatyczne wpływają na Himalaje?

Guterres ostrzegł, że topnienie lodowców będzie oznaczać wezbrania jezior i rzek, które zmiatają całe społeczności, a poziom mórz będzie się podnosił w rekordowym tempie.

W raporcie opublikowanym w czerwcu tego roku lodowce w Himalajach Hindukusz mogą do końca stulecia stracić nawet 75 procent swojej objętości z powodu globalnego ocieplenia.

Spowodowałoby to niebezpieczne powodzie i niedobory wody dla 240 milionów ludzi zamieszkujących ten górzysty region.

Wspinacze powracający z Everestu twierdzą, że góra była teraz bardziej sucha i szara.

„Rekordowe temperatury oznaczają rekordowe topnienie lodowców. Nepal stracił prawie jedną trzecią swojego lodu w ciągu nieco ponad 30 lat” – powiedział Guterres, który przebywa w tym kraju z czterodniową wizytą.

Wezwał także kraje do ograniczenia wzrostu temperatury na świecie do 1,5 stopnia Celsjusza, aby zapobiec „najgorszemu chaosowi klimatycznemu”.

„Lodowce cofają się, nie możemy się wycofać. Musimy kontynuować działania klimatyczne” – podsumował w filmie udostępnionym w X.