Prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde zasygnalizowała w poniedziałek, że koszty finansowania zewnętrznego mogły osiągnąć swój szczyt, ale pozostaną wysokie tak długo, jak będzie to konieczne do ograniczenia inflacji.
W przemówieniu przed Komisją Ekonomiczną Parlamentu Europejskiego Lagarde stwierdziła, że EBC uważa, że jego stopy „osiągnęły poziom, który, utrzymany przez wystarczająco długi okres, w znacznym stopniu przyczyni się do szybkiego powrotu inflacji do naszego celu”.
W połowie września bank z siedzibą we Frankfurcie podniósł stopy procentowe o 25 punktów bazowych do najwyższego poziomu w historii strefy euro. Decyzja zapadła pomimo obaw przed spowolnieniem gospodarczym na kontynencie.
Lagarde w poniedziałek wielokrotnie sugerowała, że choć stopy procentowe mogły osiągnąć swój szczyt, to pozostaną na wysokim poziomie przez dłuższy czas.
Wielokrotnie powtarzała, że stopy procentowe nie zostaną obniżone, dopóki inflacja nie zbliży się do średnioterminowego celu EBC na poziomie 2%.
„To coś, czego nie mierzy się na krótkich dystansach” – powiedziała Lagarde. „To długi wyścig, w którym bierzemy udział”.
Inflacja w strefie euro spadła w sierpniu do 5,2%, a inflacja bazowa – która zapewnia dokładniejszy szacunek podstawowej presji cenowej, po wyłączeniu cen żywności i energii – wyniosła 5,3%.
Jednak pomimo osłabienia wszystkich wskaźników inflacji, presja wewnętrzna pozostała silna, a rodziny poniosły największy ciężar wzrostu cen energii i utrzymującej się wysokiej inflacji żywności.
Lagarde zapewniła unijnych prawodawców, że EBC ma na uwadze „ból i cierpienie”, jakie zadaje Europejczykom swoją restrykcyjną polityką pieniężną, w szczególności ze zmiennym oprocentowaniem kredytów hipotecznych.
Wielu ekonomistów wzywało EBC do zaprzestania cyklu podwyżek stóp procentowych, aby uniknąć spowolnienia gospodarczego połączonego z załamaniem inwestycji przedsiębiorstw i niższym popytem na eksport, co osłabia perspektywy wzrostu.
Bank Anglii nieoczekiwanie wstrzymał cykl podwyżek stóp procentowych na początku tego miesiąca w odpowiedzi na spowolnienie gospodarcze.
We wrześniu szacunki UE dotyczące wzrostu gospodarczego zostały skorygowane w dół do skromnych 0,8% na 2023 r. z 1% na wiosnę pod wpływem niepokojących oznak zahamowania aktywności gospodarczej w Niemczech.