Pracownicy Gucci strajkują w Rzymie w związku z, ich zdaniem, „zwolnieniem zbiorowym” przez firmę. Jednak stawka dla włoskiej luksusowej marki może być znacznie większa, w tym nadchodzący pokaz mody.
Włoska potęga mody Gucci stała się powszechnie synonimem luksusu i przepychu, ale nie mogła też uniknąć kontrowersji.
W swojej 102-letniej historii nazwa marki – zaczerpnięta bezpośrednio od jej założyciela, Guccio Gucciego – została wciągnięta przez niezliczoną ilość szeroko nagłośnionych skandali, począwszy od oskarżeń o projekty niewrażliwe rasowo i uchylanie się od płacenia podatków, po morderstwo jej byłego szefa przez jego była żona — źródło niedawnego leczenia srebrnym ekranem.
Teraz tytan z Florencji znajduje się w trudnej sytuacji, gdy pracownicy strajkują w ramach protestu przeciwko niedawnej decyzji, którą uważają za równoznaczną ze zwolnieniem zbiorowym.
Jaka jest więc przyczyna trwającego „łączenia” i możliwe konsekwencje dla marki? TylkoGliwice Culture bada.
Dlaczego i gdzie pracownicy strajkują?
Gucci, który jest obecnie własnością francuskiego międzynarodowego koncernu Kering po tym, jak rodzina jego założyciela zrzekła się kontroli w latach 90. XX wieku, zatrudnia 20 711 osób na całym świecie.
Pomimo francuskiej własności pozostaje firmą o silnych korzeniach włoskich, z siedzibą we Florencji, biurami w Mediolanie i Rzymie oraz 95% producentów w tym kraju.
To właśnie w stolicy Włoch niedawna decyzja firmy o przeniesieniu 153 z 219 pracowników do Mediolanu wywołała poważne zamieszanie, a pracownicy wyszli na ulice, aby wyrazić swoje niezadowolenie.
TylkoGliwice Culture rozmawiało z pracownikami Gucci, którzy twierdzą, że decyzja została oficjalnie ogłoszona w październiku, a wybranym osobom zalecono przeniesienie się 1 marca 2024 r.
Pytani pracownicy twierdzą, że nie zapewniono im odpowiednich warunków umożliwiających przystosowanie się do takiej przeprowadzki (w tym wynagrodzeń dostosowanych do wyższych kosztów utrzymania w Mediolanie) i zmuszeni byli opuścić rodzinę i dom bez realnej alternatywy.
Zdaniem jednego z przedstawicieli związków zawodowych, który prosił o zachowanie anonimowości, oznacza to „ukryte zwolnienie zbiorowe”.
„Próbowaliśmy rozmawiać z działem HR Gucci, ale nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi” – oświadczyli.
„Czuję się, jakbym wpadł do blendera” – powiedział TylkoGliwice Culture jeden z pracowników.
„Od miesięcy żyliśmy w niepokoju po tym, jak agenci nieruchomości i potencjalni nabywcy przybywali do rzymskich biur, ale nasze obawy potwierdziły się po wakacjach” – dodali. „Byliśmy zmuszeni do przeniesienia się, ponieważ tutaj, w Rzymie, nie zapewniono nam żadnej alternatywy. Zbudowałem tu swoje życie i kupiłem dom – to stawia mnie w bardzo trudnej sytuacji”.
W rezultacie w piątek 17 listopada kilkunastu pracowników protestowało na placu Piazza del Popolo w Rzymie, mając nadzieję na zwiększenie świadomości na temat swojej sytuacji.
„Gucci tnie, ale nie szyje” – głosił napis na jednym z protestujących.
„Luksus nie utraty pracy” – czytamy w innym.
Na poniedziałek planowany jest większy protest w Rzymie, na który zaproszono przedstawicieli prasy.
Kontrowersje dotarły także do izb parlamentu Włoch, a dwóch lewicowych parlamentarzystów – Nicola Fratoianni i Franco Mari – podniosło tę kwestię w izbie niższej kraju w zeszły piątek.
„Gucci ogłosił (decyzję)… bez konsultacji ze związkami zawodowymi” – oświadczyli. „To uzasadnia natychmiastową interwencję w imieniu wspomnianych ministrów, aby zrozumieć, jakie są prawdziwe intencje Gucciego i Keringa”.
„Zatrudniamy około 220 pracowników, ale jest też 100 pracowników, w tym recepcjonistki, zespoły ds. bezpieczeństwa, konserwacji i wysyłki, które są jeszcze mniej chronione” – dodali.
To nie pierwszy raz, kiedy firma należąca do Keringa zostaje oskarżona o zwolnienia grupowe. W zeszłym roku włoska marka odzieży męskiej Brioni zmobilizowała się po zwolnieniu 24 pracowników we włoskich związkach zawodowych.
TylkoGliwice Culture skontaktowało się z Gucci i Keringiem, które jak dotąd nie odpowiedziały na takie oskarżenia.
Jakie mogą być konsekwencje dla marki?
Jednak to, co może wydawać się wewnętrznym sporem pracowniczym, może jednak, jak twierdzą protestujący, mieć wpływ na wizerunek marki i przyszłe projekty, szczególnie w przypadku styczniowej kolekcji.
„Protesty będą trwały przez cały ten i następny miesiąc i prawdopodobnie będzie to miało wpływ na styczniowy pokaz mody” – stwierdził przedstawiciel związku zawodowego Gucci w Rzymie.
Według przedstawiciela tak naprawdę przyczyną wstrzymania styczniowego pokazu marki może być wpływ na zespół produkcyjny w Toskanii – a to nie jest wykluczone.
„(Gucci) zaczyna także dokonywać cięć w produkcji, czyli w sektorze przemysłowym w Toskanii” – dodali, stwierdzając, że protesty rozszerzyły się poza Rzym.
W przypadku innego pracownika Gucci w Rzymie wpływ był w mniejszym stopniu powiązany z możliwymi problemami w sektorze produkcyjnym, ale raczej z emocjonalnym i psychicznym samopoczuciem zespołu projektowego.
„Możliwe, że styczniowa kolekcja ulegnie pewnym zniszczeniom” – stwierdzili. „Otaczają mnie wyczerpani pracownicy, którzy po prostu nie mogą już sobie z tym poradzić”.
Niektórzy inni strajkujący są mniej optymistyczni, jeśli chodzi o wymierne skutki, twierdząc, że zbyt wielu pracowników, zwłaszcza w Mediolanie, obawia się, że może to mieć wpływ na ich pracę, zwłaszcza że strajki są stosunkowo rzadkie w świecie mody.
„Wszyscy są zbyt przestraszeni” – powiedział TylkoGliwice Culture jeden z pracowników z Rzymu. „Widziałem kilka przerażających sytuacji… koledzy, z którymi rozmawiam, mówili, że «w naszym miejscu pracy nie można strajkować»”.
„Ale teraz nadszedł czas, abyśmy otworzyli usta”.
Styczniowy pokaz mody w przyszłym roku jest szczególnie ważnym momentem dla włoskiego domu mody, ponieważ reprezentuje pierwszą zimowo-jesienną kolekcję Sabato De Sarno, nowo mianowanego dyrektora kreatywnego Gucci.
Gucci i Kering również nie odpowiedzieli jeszcze na takie twierdzenia ani na próby skontaktowania się z nimi przez TylkoGliwice Culture.