Od Berlina po Monachium — oto, jak strajk kolei w Niemczech wpłynie w tym tygodniu na pasażerów.
Maszyniści w Niemczech rozpoczęli dziś we wczesnych godzinach porannych niemal tygodniowy strajk.
Jest to najnowszy z serii strajków dotyczących godzin pracy, warunków i wynagrodzenia. Union GDL oświadczył, że odrzucił w piątek ofertę płacową złożoną przez niemieckiego operatora kolejowego Deutsche Bahn (DB).
„Dzięki trzeciej, rzekomo ulepszonej ofercie Deutsche Bahn po raz kolejny pokazała, że jest niezłomna w kontynuowaniu dotychczasowej linii odmowy i konfrontacji – nie ma śladu chęci osiągnięcia porozumienia” – stwierdził związek w poniedziałkowym komunikacie prasowym .
Na początku tego miesiąca podróże koleją w Niemczech „prawie stanęły” po strajku członków związku GDL.
Strajk pociągów pasażerskich rozpoczął się 24 stycznia o godzinie 2 w nocy i potrwa do poniedziałku 29 stycznia o godzinie 6 rano.
Dlaczego niemieccy kolejarze strajkują?
Związek GDL większością głosów głosował za zezwoleniem na „pełnoprawne” strajki w państwowej DB.
8 grudnia grupa zorganizowała 24-godzinny „strajk ostrzegawczy”, co jest powszechną taktyką w niemieckich negocjacjach płacowych, ale spór stale się nasila.
Po trzydniowym strajku na początku tego miesiąca obecny strajk będzie najdłuższym w historii.
Główną kwestią jest wezwanie związku do skrócenia czasu pracy pracowników zmianowych z 38 do 35 godzin tygodniowo bez obniżania wynagrodzenia, czemu pracodawcy dotychczas się sprzeciwiali.
GDL domaga się podwyżki dla pracowników w wysokości 555 euro miesięcznie oraz jednorazowej wypłaty do 3000 euro w celu przeciwdziałania inflacji. DB poinformował na początku tego miesiąca, że złożył ofertę opiewającą na 11-procentową podwyżkę.
Stwierdzono również, że pracownicy zmianowi mogą od 2026 r. przejść z 38 do 37 godzin tygodniowo lub otrzymać dodatkowe wynagrodzenie, jeśli chcą pozostać w obecnych godzinach.
Jak strajk niemieckich pociągów wpłynie na pasażerów?
Deutsche Bahn twierdzi, że w dostępnych podróżach będą wykorzystywane dłuższe pociągi, aby pomieścić jak najwięcej osób. Stwierdził jednak, że usługi nie są gwarantowane i poprosił pasażerów, aby podczas strajku unikali podróży, które nie są niezbędne.
Strajk będzie miał zasięg ogólnokrajowy i oczekuje się, że jego skutki będą odczuwalne w całym kraju.
„Ponowny strajk będzie ponownie miał ogromny wpływ na całą niemiecką działalność kolejową” – czytamy w oświadczeniu DB dotyczącym nadchodzącego strajku.
Operator kolejowy twierdzi, że będzie działał według awaryjnego rozkładu jazdy ze „znacznie ograniczonym” zakresem przejazdów w przypadku usług dalekobieżnych, regionalnych i kolei miejskiej. Zaleca, aby pasażerowie sprawdzali swoją podróż z 24-godzinnym wyprzedzeniem i rezerwowali miejsca w przypadku usług dalekobieżnych.
Jeśli w tym czasie masz zarezerwowany bilet kolejowy, możesz go wykorzystać na podróż 23 stycznia – przed strajkiem – lub w późniejszym terminie. Jeśli Twój pociąg zostanie odwołany, będziesz mieć prawo do pełnego zwrotu kosztów. Przeczytaj, jakie masz prawa jako pasażera.
Jak największe miasta Niemiec odczują strajki kolejowe
Berlin: Ogromne zakłócenia
Pasażerowie w Berlinie i sąsiedniej Brandenburgii muszą przygotować się na „masowe zakłócenia w ruchu kolei miejskiej S-Bahn, transporcie regionalnym i dalekobieżnym DB” – ogłosiła berlińska kolej S-Bahn w programie X.
Na wybranych liniach obowiązuje awaryjny rozkład jazdy, a na niektórych trasach w czasie strajku będzie kursować także autobus zastępczy.
Strajk nie dotyczy spółki Berliner Verkehrsbetriebe (BVG), która zarządza miejską siecią metra, siecią tramwajową, autobusową i promową. Pasażerowie powinni jednak przygotować się na bardziej zapełnione pociągi i dłuższy czas oczekiwania.
Kolej S-Bahn ostrzega, że zakłócenia mogą trwać nawet po zakończeniu strajku w poniedziałkowy wieczór. Aktualizacje usług można znaleźć w aplikacji i witrynie internetowej.
Monachium: Jak dojechać na lotnisko podczas strajku
Strajk spowoduje zakłócenia w działaniu kolei S-Bahn w Monachium, ale według strony internetowej S-Bahn München wszystkie linie będą kursować co najmniej co godzinę.
Linia S1 nie będzie kursować na lotnisko w Monachium, ale linia S 8 będzie kursować co 20 minut między Pasing a lotniskiem.
Strajk nie dotyczy pociągów metra MVG, pociągów regionalnych obsługiwanych przez Go-Ahead, BRB i Alex oraz autobusów.
Kolonia boryka się z mniejszymi zakłóceniami niż inne miasta
Nawet jeśli strajk nie dotyczy bezpośrednio prywatnych pociągów National Express w Kolonii, od środy mogą wystąpić opóźnienia i odwołania pociągów.
Podczas poprzedniego strajku operator oświadczył, że pracownicy DB Netz mogą przyłączyć się do wezwania do strajku, w związku z czym mogą zdarzać się pojedyncze przypadki, w których nastawnie nie są obsadzone.
Kolej S-Bahn we Frankfurcie działa według awaryjnego rozkładu jazdy
Wiele pociągów regionalnych i kolei miejskiej w regionie Ren-Men zostanie odwołanych, ale obowiązuje wstępny awaryjny rozkład jazdy.
Nie powinno to jednak mieć wpływu na autobusy, tramwaje i metro. Niektóre linie komunikacji miejskiej we Frankfurcie zostaną wyposażone w dodatkowe autokary lub większe autobusy.
Hamburg spodziewa się masowych ograniczeń w pociągach
Hamburska kolej S-Bahn spodziewa się masowych ograniczeń, podobnie jak miało to miejsce w przypadku poprzednich strajków GDL na początku stycznia, początku grudnia i połowy listopada.
Na poszczególnych liniach S1, S2, S3 i S5 kursuje pogotowie, dzięki czemu w najlepszym przypadku pociąg S-Bahn będzie kursował co 20 minut.
Jaki był wpływ poprzednich strajków kolejowych w Niemczech?
Podczas ostatniego strajku na początku stycznia kursowało jedynie około 20 procent pociągów dalekobieżnych Deutsche Bahn, w tym wiele pociągów regionalnych i podmiejskich w miastach takich jak Berlin.
Podczas „strajków ostrzegawczych”, które miały miejsce wcześniej w grudniu, w usługach dalekobieżnych, regionalnych i kolei miejskiej doszło do opóźnień i odwołań. Dotknięte zostały także inne spółki kolejowe, takie jak Grupa Transdev (m.in. Bayerische Oberlandbahn i NordWestBahn).
Jako największy pracodawca maszynistów w Niemczech, DB zarządza nie tylko dalekobieżnymi pociągami pasażerskimi, takimi jak pociągi ICE, IC, EC i Nightjet, ale także pociągami regionalnymi i liniami S-Bahn.
Gdzie można znaleźć informacje o rozkładach jazdy pociągów
Klienci mogą znaleźć aktualne informacje o trasie swojego pociągu za pośrednictwem aplikacji DB Navigator lub strony internetowej Deutsche Bahn. Warto to jeszcze raz sprawdzić przed wyjściem z domu, gdyż w ostatniej chwili w czasie strajku mogą zostać odwołane dodatkowe pociągi.
Możesz zadzwonić na specjalną infolinię DB dotyczącą informacji podróżnych pod numerem +49 (0)8000-996-633.
Zwroty kosztów: Jakie są prawa pasażerów pociągów w Niemczech?
Według strony internetowej Deutsche Bahn, jeśli ma to wpływ na Twoją podróż, masz różne możliwości:
- Możesz przełożyć podróż i skorzystać z biletu w wybranym przez siebie terminie – Twój bilet obowiązuje na podróż do pierwotnego miejsca docelowego, nawet przy zmienionym przebiegu trasy.
- Rezerwację miejsc można anulować bezpłatnie.
- Jeśli Twój pociąg został odwołany, możesz otrzymać pełny zwrot kosztów bez potrąceń.
Czy w 2024 roku w Niemczech będą kolejne strajki kolejowe?
Na nieszczęście dla podróżnych w miarę kontynuowania negocjacji w tym roku prawdopodobnie dojdzie do kolejnych strajków.
„To, co nadchodzi teraz, będzie potężniejsze, dłuższe i trudniejsze dla klientów” niż dotychczasowe strajki, powiedział prezes GDL na początku tego miesiąca – zagrożenie, które teraz zaczyna się urzeczywistniać.