O nas
Kontakt

Strajki na kolei w Niemczech: zakłócenia w ruchu pociągów będą kontynuowane w 2024 r

Laura Kowalczyk

Transport disruption to Germany

W ostrym sporze członkowie związku reprezentującego niemieckich maszynistów głosują za strajkiem bezterminowym.

W tym roku podróże koleją w Niemczech nękają strajki, a akcja protestacyjna będzie kontynuowana w 2024 r.

Członkowie związku zawodowego reprezentującego niemieckich maszynistów głosowali przeważającą większością głosów za zorganizowaniem w przyszłym roku strajków na czas nieokreślony w ramach ostrego sporu z głównym krajowym operatorem kolejowym Deutsche Bahn (DB) w sprawie godzin pracy i wynagrodzenia.

Na początku tego miesiąca związek GDL ogłosił 24-godzinny strajk w transporcie publicznym, powodując poważne zakłócenia w usługach świadczonych przez DB.

Choć związek oświadczył, że nie będzie strajków przed 8 stycznia 2024 r., spór nasilił się niezwykle szybko i będzie miał wpływ na podróże koleją na początku przyszłego roku.

Dlaczego niemieccy kolejarze strajkują?

Związek GDL większością głosów głosował za zezwoleniem na „pełnoprawne” strajki w państwowej DB.

8 grudnia grupa zorganizowała 24-godzinny „strajk ostrzegawczy”, co jest powszechną taktyką w niemieckich negocjacjach płacowych, ale spór stale się nasila.

Prezes GDL Claus Weselsky oświadczył w zeszłym miesiącu, że negocjacje z DB zakończyły się fiaskiem już po dwóch rundach rozmów.

Główną kwestią jest wezwanie związku do skrócenia czasu pracy pracowników zmianowych z 38 do 35 godzin tygodniowo bez obniżania wynagrodzenia, czemu pracodawcy dotychczas się sprzeciwiali.

GDL domaga się podwyżki dla pracowników w wysokości 555 euro miesięcznie oraz jednorazowej wypłaty do 3000 euro w celu przeciwdziałania inflacji. DB podał, że złożył ofertę opiewającą na 11-procentową podwyżkę.

Jak strajki kolei w Niemczech wpłyną na pasażerów?

Chociaż GDL oświadczyła, że ​​nie będzie strajków przed 8 stycznia, nie podała informacji, kiedy i jak długo członkowie będą strajkować po tym terminie.

„To, co nadejdzie teraz, będzie silniejsze, dłuższe i trudniejsze dla klientów” niż dotychczasowe strajki, powiedział Weselsky.

Podczas „strajków ostrzegawczych”, które miały miejsce wcześniej w grudniu, w usługach dalekobieżnych, regionalnych i kolei miejskiej doszło do opóźnień i odwołań.

Dotknięte zostały także inne spółki kolejowe, takie jak Grupa Transdev (m.in. Bayerische Oberlandbahn i NordWestBahn).

DB doradził pasażerom, aby podczas strajków unikali podróży koleją. „Prosimy o powstrzymanie się od niepotrzebnych podróży w czasie strajku WKL i przełożenie podróży na inny termin” – napisali.

W kwietniu związek pracowników kolei EVG również strajkował, nalegając na podwyżki płac, co spowodowało paraliż transportu kolejowego na poranek.

Grupa opuściła teren również w marcu, powodując zatrzymanie na jeden dzień wszystkich dalekobieżnych pociągów DB.

Spór EVG z DB został rozstrzygnięty na początku tego roku, po przyjęciu przez obie strony propozycji arbitrów.

Zwroty kosztów: Jakie są prawa pasażerów pociągów w Niemczech?

Według DB, jeśli ma to wpływ na Twoją podróż, masz różne możliwości:

  • W niektórych przypadkach DB wprowadza „specjalne rozwiązanie”, które umożliwia przyspieszenie podróży i podróż przed planowanym czasem strajku.
  • Możesz przełożyć podróż i skorzystać z biletu w wybranym przez siebie terminie – nie ma ograniczeń co do tego, kiedy możesz wykorzystać bilet.
  • Rezerwację miejsc można anulować bezpłatnie.
  • Jeśli Twój pociąg został odwołany, możesz otrzymać pełny zwrot kosztów bez potrąceń.