O nas
Kontakt

Strajki w podróżach w Europie: Zakłócenia w ruchu lotniczym i kolejowym, których możesz się spodziewać w lipcu

Laura Kowalczyk

Passengers look at check-in times for flights during a nationwide strike of airports ground staff, and check-in services at Rome

Nasz przewodnik będzie aktualizowany w miarę ogłaszania kolejnego strajku w Europie.

Strajki są w Europie zjawiskiem powszechnym, ponieważ pracownicy powstrzymują się od pracy, aby walczyć o lepsze warunki i płace.

Czasami strajki planuje się nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, ale inne ogłasza się w ostatniej chwili, co pokazuje, że zawsze warto sprawdzić wszystko przed podróżą.

Na szczęście zebraliśmy poniżej wszystkie informacje na temat strajku.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, gdzie i kiedy odbędą się strajki.

Jeśli Twój lot lub pociąg zostanie odwołany lub opóźniony, będziesz uprawniony do nowego biletu lub odszkodowania. Przeczytaj nasz przewodnik, aby uzyskać pełne szczegóły.

Włochy: Pracownicy lotniska szykują się do strajku

Po strajku pracowników związkowych na lotniskach we Włoszech 5 lipca, spodziewane są dalsze zakłócenia na lotniskach Mediolan Linate i Bergamo Orio al Serio 21 lipca. Mogą one powodować zakłócenia w godzinach 13:00–17:00.

Włoski sektor transportu nie może organizować strajku między 27 lipca a 5 września, co oznacza, że ​​zakłócenia w późniejszej części lata są mało prawdopodobne.

Wielka Brytania: strajki w Gatwick przełożone

Pracownicy lotniska Londyn-Gatwick mieli pod koniec miesiąca rozpocząć strajk w związku ze sporem płacowym.

Jednakże strajk został tymczasowo odroczony, dopóki członkowie związku nie zagłosują nad nową ofertą płacową.

Około 300 pracowników ochrony i obsługi pasażerów miało opuścić ulice w dniach 12-14 lipca i 18-21 lipca. Spowodowałoby to opóźnienia w kontroli bagażu i wpłynęłoby na pasażerów potrzebujących specjalnej pomocy.

Jeśli spór nie zostanie rozwiązany, dalsze działania mogą zostać podjęte w trakcie pracowitych wakacji letnich.

W Szkocji zbliżają się strajki na lotniskach

Związkowcy na lotniskach w Glasgow i Aberdeen zdecydowaną większością głosów opowiedzieli się za strajkiem.

Chociaż daty nie zostały jeszcze ogłoszone, kontrola bezpieczeństwa na szkockich lotniskach może zostać wprowadzona od połowy czerwca, jeśli nie zostaną rozstrzygnięte spory dotyczące wynagrodzeń.

Turcja: Kontrolerzy ruchu lotniczego idą na strajk

Lotnisko Antalya w Turcji doświadczyło poważnych opóźnień lotów, ponieważ kontrolerzy ruchu lotniczego strajkowali w związku z kwestią wynagrodzeń i warunków pracy.

Akcja strajkowa „Work-to-Rule” obejmuje około 50 proc. osób przybywających i wyjeżdżających. Oczekuje się, że potrwa do 14 lipca.

Strajki na autostradach we Francji uderzają w wakacje letnie

Pracownicy francuskich autostrad Autoroutes du Sud (ASF) i Vinci rozpoczęli letnie strajki na znak protestu przeciwko spadającej liczbie pracowników.

Weekendowe strajki dotknęły wczasowiczów wybierających się na swoje pierwsze wycieczki w trakcie wakacji letnich.

Nie jest jeszcze jasne, czy w najbliższych tygodniach dojdzie do kolejnych strajków.

Pracownicy lotniska w Paryżu ogłaszają strajk w lipcu

Na paryskich lotniskach może dojść do strajku przed Igrzyskami Olimpijskimi. Związki zawodowe ogłosiły strajk 17 lipca – zaledwie 10 dni przed rozpoczęciem wydarzenia sportowego.

Może to spowodować opóźnienia w obsłudze bagażu i odprawie na lotniskach Roissy-Charles de Gaulle i Orly na dzień przed przylotem tysięcy sportowców.

Jak donoszą źródła, pracownicy domagają się, aby premie oferowane niektórym pracownikom miały zastosowanie wszędzie.

Czy strajki mogą wpłynąć na igrzyska olimpijskie w Paryżu?

Członkowie związku zawodowego CGT-RATP ogłosili siedmiomiesięczny strajk, który potrwa od 5 lutego do 9 września. Może on objąć sieć autobusową i metro regionu Ile-de-France, także podczas tegorocznych Igrzysk Olimpijskich.

Jednakże Senat Francji przyjął 9 kwietnia projekt ustawy, który pozwala państwu na zakazanie strajków transportowych na określone okresy każdego roku, aby uniknąć zakłóceń podczas ważnych wydarzeń, takich jak Paryż 2024. Projekt ustawy wzywa również do wcześniejszego ostrzegania o strajkach i zwiększenia minimalnych zobowiązań dotyczących usług.

Projekt ustawy spotyka się ze sprzeciwem i musi zostać przyjęty przez francuskie Zgromadzenie Narodowe, aby stał się prawem.

Pracownicy państwowej spółki transportu publicznego twierdzą, że odchodzą z pracy z powodu wynagrodzeń.

Holandia: Strajki w transporcie publicznym planowane na wrzesień

W największych miastach Holandii ogłoszono strajk pracowników transportu publicznego na 12 września. Możliwe są kolejne strajki.

Ustawa ta pojawia się przed propozycją budżetu rządu, która, jak mają nadzieję pracownicy, będzie zawierać plany umożliwiające osobom wykonującym prace wymagające wysiłku fizycznego wcześniejsze przechodzenie na emeryturę.

Usługi w Amsterdamie, Hadze i Rotterdamie zostaną zakłócone.