O nas
Kontakt

Strefa euro unika recesji, ale pozostaje w stagnacji, podczas gdy Niemcy borykają się z trudnościami

Laura Kowalczyk

In this Thursday, Jan. 5, 2012 file photo, a person is reflected in a puddle alongside the Euro sculpture in front of the European Central Bank in Frankfurt, Germany.

W zeszłym roku gospodarka bloku dzielącego strefę euro praktycznie się zatrzymała, gdyż nadal znajduje się w stagnacji.

Produkcja gospodarcza w strefie euro w ostatnich trzech miesiącach 2023 r. nie uległa zmianie, a w UE nieznacznie wzrosła, co potwierdza pierwsze szacunki Eurostatu.

Stagnacja w gospodarce strefy euro następuje po spadku o 0,1% w poprzednim kwartale, co oznacza, że ​​blok właśnie uniknął recesji, zasadniczo unikając dwóch kolejnych kwartałów spadków produktu krajowego brutto (PKB).

W zeszłym roku gospodarka nie dawała żadnych oznak życia, od początku 2023 r. skurczyła się lub nieznacznie wzrosła o 0,1%.

W porównaniu rocznym dane również wskazują na stagnację w gospodarce, a sezonowo skorygowany PKB wzrósł o 0,1% na koniec 2023 r., po stagnacji w poprzednich trzech miesiącach.

Jak wynika z analizy Barclays, te słabe wyniki wynikają z zawrotnego popytu krajowego, zwłaszcza inwestycyjnego. Bank inwestycyjny podkreślił, że wśród krajów osiągających najlepsze wyniki stagnacja we Francji była pozytywnym zaskoczeniem w porównaniu z oczekiwanym skurczem, podczas gdy Włochy i Hiszpania, trzecia i czwarta gospodarka bloku, wykazały odporność, osiągając odpowiednio 0,2% i 0,6% wzrostu.

Jednocześnie wyniki Niemiec w dalszym ciągu spadały, a PKB spadł o 0,3% w kwartale i 0,2% rok do roku.

Patrząc na krajobraz europejski jako całość, według Eurostatu największy spadek odnotowała irlandzka gospodarka, która skurczyła się o -4,8%, a następnie Estonia (-3%) i Finlandia (-1,3%) w porównaniu do ostatnie trzy lata poprzedniego roku. miesiąc.

PKB Unii Europejskiej wzrósł o nieznaczne 0,1% w porównaniu do poprzednich trzech miesięcy io 0,3% w porównaniu do własnych wyników w ostatnich trzech miesiącach poprzedniego roku.

Coraz więcej miejsc pracy w Europie

Według wstępnych szacunków Eurostatu liczba osób zatrudnionych wzrosła o 0,3% zarówno w strefie euro, jak i w UE w czwartym kwartale 2023 r. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Oznacza to, że w strefie euro zatrudnionych jest 169,3 mln osób.

Zatrudnienie wzrosło także o 1,3% w strefie euro i o 1,2% w UE w porównaniu do trzech ostatnich miesięcy ubiegłego roku.

Rynek pracy wykazuje wszelkie oznaki życia, a najnowsze dane wskazują na wzrost przez dwa i pół roku z rzędu.

Mieszany obraz gospodarek UE

Kilka krajów UE, publikując oddzielnie raporty na temat swoich gospodarek, wysłało mieszany sygnał na temat europejskiego krajobrazu.

Mroczny moment Finlandii

Stosując tę ​​samą walutę w ramach bloku, Finlandia radzi sobie szczególnie źle.

Gospodarka, która wytwarza 1,7% całkowitego PKB UE, pod koniec roku weszła w techniczną recesję, a produkcja spadała przez dwa kwartały z rzędu; PKB spadł w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2023 r. o 0,4% w porównaniu z poprzednim kwartałem, po spadku o 0,9% w ciągu trzech miesięcy poprzedzających wrzesień.

W porównaniu rocznym jego PKB w ostatnim kwartale 2023 r. spadł o 1,3%, po spadku o 1,2% w poprzednim okresie, co oznacza najgłębszy spadek gospodarczy od prawie trzech lat.

Bank Finlandii podał na początku tego roku, że oczekuje się spadku PKB kraju o 0,5% w 2023 r. i o 0,2% w tym roku.

Bank centralny przypisuje słabą gospodarkę opóźnionym rynkom eksportowym, spodziewa się jednak ożywienia na nich jeszcze w tym roku i prognozuje poprawę siły nabywczej gospodarstw domowych w związku z szybkim spadkiem inflacji. Krótko mówiąc, oczekiwanie, które mogłoby dotyczyć całej strefy euro.

Dobre wieści z Holandii

Napędzana silną konsumpcją gospodarstw domowych, Holandia powróciła do wzrostu w ujęciu kwartalnym, a holenderska gospodarka odnotowała wzrost o 0,3% w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2023 r., po 9 kolejnych miesiącach recesji.

Jednak w porównaniu rocznym, według wstępnych szacunków urzędu statystycznego, PKB kraju w dalszym ciągu spadło o 0,5%, po spadku o 0,8% w poprzednim kwartale.

Wzloty i upadki w Rumunii

Dane o PKB Rumunii wysłały na rynek mieszane sygnały. Według wstępnych szacunków Narodowego Instytutu Statystycznego produkcja wyrównana sezonowo spadła w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2023 roku o 0,4%. Jednak rok do roku gospodarka rosła o 2,9%, przekraczając prognozy rynkowe.

Węgry wracają na właściwe tory

Sąsiad Rumunii, Węgry, właśnie wyszły z terytorium ujemnego. W ostatnim kwartale 2023 r., po trzech kolejnych okresach spadków, roczny PKB kraju ustabilizował się.

Według danych Węgierskiego Głównego Urzędu Statystycznego, w porównaniu z poprzednim kwartałem, węgierski PKB również uległ stagnacji, po krótkim wzroście o 0,8%, poprzedzonym czterema kolejnymi kwartałami spadku.

Niepokojące sygnały w Polsce

Polska, największa gospodarka UE niestosująca euro, również odnotowała stagnację wyników gospodarczych w tym samym okresie w porównaniu z poprzednim kwartałem, po wzroście o 1,1% w trzech poprzednich miesiącach. Produkcja rok do roku przyspieszyła, zwiększając się z 0,5% do 1% w ciągu ostatnich trzech miesięcy 223 roku.

Norwegia prowadzi

Według najnowszych danych dotyczących PKB norweska gospodarka spoza UE wraca na właściwe tory.

Według urzędu statystycznego tego kraju nordyckiego produkcja wzrosła o 1,5% w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2023 r. w porównaniu z poprzednim kwartałem, po spadku o 0,4% w poprzednim okresie.

Wzrost napędzany był głównie przez norweski sektor naftowo-gazowy po sankcjach nałożonych na Rosję. Słabnąca korona norweska również pobudziła eksport, który odbił, zwiększając się o 3,3% po fatalnym spadku o 1,3% w poprzednich trzech miesiącach. Popyt krajowy pozostaje jednak słaby.

PKB w Norwegii kontynentalnej, z wyłączeniem paliw kopalnych i żeglugi, wzrósł w kwartale o 0,2%, głównie dzięki dobrym wynikom w sektorach opieki zdrowotnej i finansów.

W porównaniu z rokiem poprzednim ogólny wzrost PKB w ostatnim kwartale 2023 r. wyniósł 0,5%, po spadku o 1,9% w poprzednich trzech miesiącach.