O nas
Kontakt

Super Blue Moon: Czym jest i gdzie w Europie można go najlepiej oglądać?

Laura Kowalczyk

A supermoon as seen through arch in Pula Amphitheatre in Pula, Croatia - 14 November 2016

Obejrzyj to astronomiczne widowisko na żywo w poniedziałkowy wieczór na kanale TylkoGliwice lub dowiedz się, gdzie w Europie będziesz miał największą szansę zobaczyć je najwyraźniej.

Miłośnicy gwiazd będą mieli okazję zobaczyć najwyraźniej pierwszy z czterech superksiężyców w tym roku, który wzejdzie w tym tygodniu, w poniedziałkową noc.

Superksiężyc nie jest oficjalnym terminem astronomicznym, ale zwykle używa się go do opisu pełni Księżyca, która znajduje się co najmniej 90 procent od perygeum, czyli punktu, w którym krąży najbliżej Ziemi.

Orbita Księżyca wokół Ziemi nie jest idealnym okręgiem, a jego odległość od nas ulega zmianom.

Księżyc znajduje się średnio około 384 400 km od Ziemi, ale w poniedziałek wieczorem będzie o około 23 000 km bliżej – prawie dwa razy więcej niż średnica naszej planety. Ta bliskość zwiększy jasność i rozmiar Księżyca, nadając mu bardziej imponującą obecność na nocnym niebie.

W najbliższym punkcie pełni Księżyc może wydawać się nawet o 14 procent większy i o 30 procent jaśniejszy niż w punkcie najdalszym od Ziemi, znanym jako apogeum.

Czym jest niebieski superksiężyc?

Według NASA ten superksiężyc będzie również Błękitnym Księżycem, czyli rzadkim zjawiskiem występującym co dwa, trzy lata.

Blue Moon występuje albo wtedy, gdy w ciągu jednego miesiąca kalendarzowego występują dwie pełnie księżyca, albo gdy w ciągu jednego sezonu występują cztery pełnie księżyca. Tym razem jest to drugie.

Jednakże Księżyc wcale nie będzie niebieski, wbrew nazwie.

NASA podaje, że w rzadkich przypadkach Księżyc może wydawać się niebieski, najczęściej z powodu dymu lub pyłu w atmosferze.

Według NASA pełnia Super Błękitnego Księżyca potrwa trzy dni, od niedzielnego poranka do wczesnego środowego poranka. Najbliższy Ziemi punkt będzie w poniedziałek o 20:26 czasu środkowoeuropejskiego.

Następne będzie jeszcze bliżej, w nocy z 17 września na następny poranek, prawie 4484 km bliżej niż to z sierpnia.

Październikowy superksiężyc będzie najbliższym superksiężycem w tym roku, gdyż znajdzie się w odległości 357 364 km od Ziemi, a następny superksiężyc w listopadzie znajdzie się w odległości 361 867 km.

Tej nocy nastąpi również częściowe zaćmienie Księżyca, które będzie widoczne w większej części obu Ameryk, Afryki i Europy, gdy cień Ziemi padnie na Księżyc, przypominając niewielki ukąszenie.

Jak mogę to obejrzeć w Europie?

W zależności od prognozy pogody dla Twojego regionu, powinieneś zobaczyć Super Błękitny Księżyc.

W Wielkiej Brytanii wieczorem w poniedziałek będzie pochmurno i deszczowo, a w większej części kraju, szczególnie w Szkocji, Walii i niektórych częściach północnej Anglii, prognozowane są opady deszczu.

W południowo-zachodniej Szkocji obowiązuje żółte ostrzeżenie przed ulewnymi deszczami.

„Prognoza pogody nie wygląda dziś zbyt korzystnie, zachmurzenie i opady deszczu rozprzestrzeniają się na wschód przez Wielką Brytanię” – powiedziała rzeczniczka Met Office Andrea Bishop w wywiadzie dla TylkoGliwice Next.

„Na dalekim wschodzie East Anglia i południowo-wschodnia Anglia może być widoczna superksiężyc, zanim chmury się pojawią. Następnie w godzinach porannych północne i zachodnie obszary zobaczą przejaśnienia, dzięki czemu księżyc będzie widoczny aż do świtu”.

Prognozuje się, że w większej części kontynentu noc będzie bezchmurna, z niewielkim zachmurzeniem i niewielkimi opadami deszczu.

Oglądaj na żywo wschód Księżyca, aby nic Cię nie ominęło, bez względu na pogodę.

Podwójna gratka: superksiężyc i deszcz meteorów

W poniedziałkową noc Super Niebieski Księżyc będzie towarzyszył Saturnowi, który znajdzie się 1,5 stopnia nad wschodnim horyzontem.

NASA twierdzi, że jasny księżyc Saturna, Tytan, i jego pierścienie będą widoczne przez teleskop.

Jednak „klasycznego” widoku Saturna z jego pierścieniami nie zobaczymy aż do 2026 roku, gdyż na początku 2025 roku pierścienie będą ustawione krawędzią do Ziemi.

Według NASA ten konkretny cykl księżycowy niesie ze sobą również szansę zobaczenia dwóch rojów meteorów: Aurigidów, których szczyt przypada na poranek 31 sierpnia, oraz wrześniowych Perseidów Epsilon, których szczyt przypada na poranek 9 września.

Choć roje te są nieznaczne w porównaniu do Perseidów widzianych 12 sierpnia, których maksimum przypada na poranek 12 sierpnia i wynosi 100 meteorów na godzinę.

Ze względu na największą liczbę meteorów na godzinę, jaką osiągają Aurigidy, mogą one stanowić piękny pokaz na półkuli północnej, jeśli znajdują się z dala od miejskiego zanieczyszczenia światłem.

Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w filmie zamieszczonym w odtwarzaczu multimedialnym powyżej.