O nas
Kontakt

Surowa zimowa pogoda obciąża osłabiony system elektroenergetyczny Ukrainy

Laura Kowalczyk

FILE - Ukrainian servicement partrol Verkhnotoretske village in Donetsk region, eastern Ukraine, Monday, Dec. 27, 2021.

System elektroenergetyczny Ukrainy, wciąż osłabiony przez rosyjskie strajki zeszłej zimy, pracuje z maksymalną wydajnością w niskich temperaturach.

Surowa zimowa pogoda na Ukrainie pozbawiła prądu ponad 1000 miast i wsi, a operator sieci wezwał mieszkańców do oszczędzania energii.

Ukrenergo twierdzi, że elektrownie cieplne, które przed wojną wytwarzały około jednej trzeciej energii elektrycznej w kraju, wciąż odbudowywały się po rosyjskich strajkach zeszłej zimy.

Ponieważ system elektroenergetyczny pracuje już z maksymalną wydajnością, Ukraina zmuszona jest importować energię elektryczną z krajów sąsiednich, aby zaspokoić zapotrzebowanie.

Zła pogoda spowodowała także uszkodzenia sieci dystrybucyjnych – mróz, grube warstwy lodu i silny wiatr utrudniają prace naprawcze.

Operator sieci powiedział, że ludzie powinni unikać używania kilku urządzeń elektrycznych jednocześnie, aby uniknąć dalszego obciążania systemu.

Zużycie energii elektrycznej osiągnęło w tym tygodniu najwyższy poziom, gdy temperatura w niektórych częściach kraju spadła do -15 stopni Celsjusza.

Eskalacja rosyjskich ataków rakietowych i dronów w ostatnich tygodniach również nadwyręża zasoby obrony powietrznej Ukrainy.

Analitycy ostrzegają, że Moskwa gromadziła rakiety manewrujące w ramach przygotowań do zimowej kampanii powietrznej, ponieważ zła pogoda uniemożliwia postęp na ziemi.

Ukraina ponownie w tym tygodniu stwierdziła, że ​​pilnie potrzebuje więcej amunicji do swojej obrony przeciwlotniczej, aby odeprzeć intensywne ataki.

Jednak podjęta przez prezydenta USA Joe Bidena próba wysłania Kijowowi miliardów dolarów na dalszą pomoc utknęła w Kongresie, podczas gdy europejskie zobowiązanie dostarczenia Ukrainie miliona pocisków artyleryjskich w ciągu 12 miesięcy okazało się niewystarczające.

Oczekuje się, że kwestia większej liczby rakiet przeciwlotniczych będzie kluczowym tematem środowego posiedzenia Rady NATO-Ukraina na szczeblu ambasadorów w Brukseli.

Ukraina zażądała tego spotkania w następstwie niedawnego nasilenia się rosyjskich ataków rakietowych i dronów.

W swoim wieczornym przemówieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił o konsekwencjach obecnego ostrzału.

„Terroryści muszą zapłacić najwyższą cenę za terror i Rosja zapłaci” – powiedział. „Jestem pewien, że uda nam się wzmocnić nasz kraj, naszą obronę powietrzną i współpracę z naszymi partnerami w zakresie dronów”.

Analitycy zauważają jednak, że zachodni partnerzy Kijowa mają trudności z dotrzymaniem kroku, zwłaszcza w zakresie produkcji rakiet.

W porządku środowego spotkania znajdzie się także kwestia funkcjonowania korytarza eksportującego ukraińskie zboże po tym, jak Rosja wycofała się z zawartej za pośrednictwem ONZ umowy zezwalającej statkom ze zbożem na przedostanie się przez swoją blokadę.