O nas
Kontakt

Susza w Hiszpanii: Pracownicy Delty Ebro szukają „równowagi” w miarę wyczerpywania się wody

Laura Kowalczyk

Can Spain’s wetlands adapt to climate change? Researchers at the Institute of Agrifood Research and Technology are finding out.

Na terenach podmokłych Katalonii rolnicy i ekolodzy współpracują, aby dostosować się do najdłuższej suszy w regionie.

Komary brzęczą wokół badaczy w pobliżu brzegów rzeki Ebro, gdy zalewają pola i dokonują odczytów.

Zapach potu i środków odstraszających owady mieszają się z wilgocią, gdy zespół testuje strategie oszczędzania wody na zalanych polach w Instytucie Badań i Technologii Rolno-Spożywczej (IRTA) niedaleko Amposty.

Ebro to druga co do długości rzeka w Hiszpanii – wije się przez północ kraju, a następnie wpada do Morza Śródziemnego wzdłuż katalońskiego wybrzeża, 200 km na południe od Barcelony.

Tutaj tworzy jeden z największych terenów podmokłych w Europie Zachodniej: deltę rzeki Ebro. Jest to nie tylko siedlisko wielu tysięcy gatunków, ale także źródło energii wodnej, ekoturystyki i – co najważniejsze z ekonomicznego punktu widzenia – uprawy ryżu.

Susza w Hiszpanii, a zwłaszcza w Katalonii, spowodowała straty w delcie rzeki Ebro. Niedobór wody spowodował zmniejszenie obszaru przeznaczonego do nawadniania upraw o 50%.

W rezultacie wszystkie frakcje społeczności zamieszkującej tereny podmokłe – w tym rolnicy, myśliwi, ekolodzy – oraz rząd Katalonii muszą współpracować i dostosowywać się.

„Musimy utrzymać równowagę” – mówi TylkoGliwice Green Maria del Mar Catala, badaczka IRTA, która pracuje w Delcie od 35 lat.

„Zmienia się umysłowość rolników, dostosowują się. 15 lat temu nikt nie chciał rozmawiać o ograniczaniu zużycia wody, teraz to się dzieje”.

Dlaczego ryż ma znaczenie dla Hiszpanii

Delta rzeki Ebro to istotny ekosystem o konkurencyjnych potrzebach ekologicznych i gospodarczych.
Delta rzeki Ebro to istotny ekosystem o konkurencyjnych potrzebach ekologicznych i gospodarczych.

Po Włoszech, Hiszpania jest największym producentem ryżu w Europie, odpowiadającym za 30 procent całkowitej produkcji UE. Największym regionem produkującym ryż była południowa część kraju, Andaluzja, ale zmiany klimatyczne to zmieniły.

W regionie Sewilli w Andaluzji powierzchnia upraw ryżu zmniejszyła się o 53% w 2021 r., 69% w 2022 r. i 96% w 2023 r. w porównaniu ze średnią produkcją z poprzednich lat, co oznacza, że ​​niegdyś wiodący region produkujący ryż obecnie nie zarabia prawie nic . Wywiera to większą presję na inne obszary uprawy ryżu, takie jak delta rzeki Ebro, aby kontynuowały produkcję, zwiększając zagrożenie dla ekosystemu terenów podmokłych.

„Ryż jest najbardziej ekonomicznym towarem w delcie; większy nacisk na produkcję ryżu w Katalonii oznacza zatem więcej szkód dla środowiska” – mówi Nestor Perez Mendez, badacz IRTA. Mówi jako ekolog, ale także jako ktoś, kto wie, że ekonomiczna żywotność delty czyni ją cenną dla rządu i przedsiębiorstw.

Delta znajduje się w sytuacji nie do pomyślenia dziesięć lat temu, ponieważ susza zmniejszyła przepływ wody, ograniczając osady niezbędne do utrzymania wysokości delty nad poziomem morza. Jednak tereny podmokłe w Hiszpanii to studium przypadku dla reszty Europy pokazujące, jak interesy handlowe i środowiskowe mogą współdziałać w obliczu coraz bardziej ekstremalnych warunków pogodowych.

Pośrednik terenów podmokłych

Naukowcy z IRTA dokonują odczytów w obszarze delty rzeki Ebro.
Naukowcy z IRTA dokonują odczytów w obszarze delty rzeki Ebro.

Finansowana przez hiszpańskie ministerstwo nauki IRTA prowadzi badania, aby przygotować się na tę przyszłość, jednocząc jednocześnie różne frakcje delty.

„Wszyscy rolnicy wiedzą, że bronię ich interesów i staram się stworzyć synergię między rolnikami a interesami środowiska” – mówi Maria. „Przez całe życie z nimi pracowałem, oni mnie potrzebują, a ja ich. Rolnicy się dostosują, muszą”.

Susza w Katalonii doprowadziła do ograniczeń w dostawie wody w miastach i na wsi, a zużycie wody w rolnictwie zmniejszono o 50%. To sprawia, że ​​zalane warunki, w których ryż musi rosnąć, są coraz trudniejsze do osiągnięcia.

Zapewniając doradztwo techniczne rządowi i rolnikom, badacze IRTA przeprowadzają eksperymenty w swoim obiekcie na terenach podmokłych. Testy te obejmują pozostawienie pól ryżowych niezalanych przez określony czas lub zalanie i osuszenie pól ryżowych przez cały sezon wegetacyjny. Mają nadzieję, że wszystkie metody zmniejszą zależność od masowych powodzi i pozwolą zaoszczędzić wodę w czasach przyszłej suszy.

Postęp wymaga czasu, ale dzisiejsze badania zapewnią regionowi lepszą adaptację do zmieniającego się klimatu w przyszłości. „Jeśli ludzie tego nie przeanalizują, w odpowiednim momencie nie będzie już puli alternatyw” – mówi chilijska badaczka Seba Leonardo.

Delikatna delta, ekstremalny klimat

Pogłębiające się susze nie są jedynym problemem klimatycznym mieszkańców.

„W tym roku mamy suszę z uregulowaną wodą i podniesieniem się poziomu morza. Może nie jest to kwestia 10 czy 20 lat, ale jest bardzo blisko. Trudno będzie tu zatem uprawiać ryż” – mówi hodowca ryżu Lluis Jornet.

Burze, które miały miejsce w poprzednich latach, były niemal tak samo niepokojące jak susza. Gdy Ebro spotyka się z Morzem Śródziemnym, woda morska może zalewać zalane pola, powodując zasolenie gleby. Utrudnia to życie gatunkom słodkowodnym i plantatorom ryżu.

„Rośnie nieprzewidywalność klimatu” – wyjaśnia Nestor. „Możemy przystosować się do mniejszej ilości wody i zapewnić alternatywy, aby poradzić sobie z niedoborami wody. Problem w tym, że ten rok może być suchy, a przyszły będzie mokry i deszczowy; Delta Ebro jest podatna na jedno i drugie.

„Dla mnie najgorszym problemem jest nieprzewidywalność klimatu, przez co nie możemy zaplanować niezawodnej strategii w dłuższej perspektywie”.

Istnieje zachowana równowaga pomiędzy geografią fizyczną miejsca takiego jak delta rzeki Ebro a pracą na roli.
Istnieje zachowana równowaga pomiędzy geografią fizyczną miejsca takiego jak delta rzeki Ebro a pracą na roli.

Ramy na przyszłość

Technologia może nam pomóc w świecie borykającym się z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, ale nie natychmiast. Instytut IRTA jest przykładem należytych i długoterminowych badań, kładących podwaliny pod krytyczne dostosowania.

Zgodnie z Konwencją ONZ w sprawie zwalczania pustynnienia Hiszpania znajduje się na pierwszej linii frontu walki ze zmianami klimatycznymi w Europie, a 75 procent jej gruntów boryka się z warunkami klimatycznymi, które mogą prowadzić do pustynnienia.

Inne kraje europejskie będą przyglądać się współpracy hiszpańskich społeczności zajmujących się ochroną środowiska i rolnictwem, aby pomagać sobie nawzajem na poziomie lokalnym.

Zwiększona presja, jaką zmiany klimatyczne będą wywierać na bardziej północne części kontynentu, wymaga uwzględnienia wniosków płynących z delty, zanim klimat zastanie nas nieprzygotowanych.