O nas
Kontakt

Susze, pustynnienie, fale upałów: kryzys klimatyczny mocno uderza w Sycylię

Laura Kowalczyk

Droughts, desertification, heatwaves: the climate crisis hits Sicily hard

Sycylia jest jednym z regionów Europy najbardziej dotkniętych globalnym ociepleniem. Od susz, które niszczą lokalne rolnictwo, po dotkliwe fale upałów i wiele innych, TylkoGliwice podróżował po włoskiej wyspie, aby zobaczyć na własne oczy, jak wygląda życie na pierwszej linii kryzysu klimatycznego.

„Klimat ma bardzo silny wpływ na życie na Sycylii” – mówi Gerardo Diana, sycylijski rolnik, patrząc na swoje pola pszenicy i fasoli, które zostały całkowicie zniszczone przez dwuletnią suszę. Jego dumne zbiory, krwawe pomarańcze, są również poważnie zagrożone, pomimo wysiłków Gerardo, aby pompować wodę spod ziemi lub z pobliskich jezior.

„To po prostu przetrwanie! Niestety, przy tym długim lecie boimy się również możliwości obumarcia roślin” – mówi.

Trwała susza

Ta uporczywa susza to tylko jeden z przejawów walki Sycylii z kryzysem klimatycznym. Reporterzy TylkoGliwice mogli się o tym przekonać, podróżując po włoskiej wyspie.

Sycylię w ostatnich latach pustoszyły również pożary lasów, gwałtowne powodzie i fale upałów. Latem 2021 r. sycylijskie miasto Syrakuzy odnotowało upalne 48,8° Celsjusza. Była to najwyższa temperatura w historii Europy i dla wielu osób podkreślała rzeczywistość globalnego ocieplenia.

Basen Morza Śródziemnego, którego Sycylia jest największą wyspą, ociepla się o 20% szybciej niż średnia światowa. Ten region osiągnął już wzrost średniej temperatury o 1,5° Celsjusza od czasów przedindustrialnych: próg ustalony przez porozumienie klimatyczne z Paryża z 2015 r. w celu łagodzenia ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Według Christiana Muldera, profesora ekologii na Uniwersytecie w Katanii, zjawisko to może rozprzestrzenić się na jedną trzecią terytorium Sycylii do 2030 roku i na dwie trzecie do 2050 roku.

Dekady pustynnienia

Dalej w głąb lądu, w środkowej Sycylii, niegdyś kwitnące pola wokół farmy Salvatora Morreale’a są teraz jałowe i noszą wyraźne oznaki pustynnienia.

Ale Morreale nie obwinia tylko pogody. Krytykuje również władze za to, że nie zareagowały wcześniej: „Kiedy byłem w szkole, mówiło się już o pustynnieniu Sycylii. Więc to nie jest coś, co zaczęło się dziś lub wczoraj. Politycy ponoszą pewną odpowiedzialność, ponieważ mogli pomyśleć o tym wcześniej i zająć się tym problemem”.

Jego odczucia odzwierciedlają analizę Giuseppe Cirelli, profesora hydrauliki rolniczej na Uniwersytecie w Katanii. Jego badania wskazują, że niektóre obszary Sycylii odnotowały 70% spadek opadów w ciągu ostatniego roku w porównaniu z poprzednimi dwudziestoma latami. Pomimo tego, co nazywa „bezprecedensową suszą”, Cirelli podkreśla, że ​​wiele rur i systemów używanych do nawadniania pól lub dystrybucji wody do gospodarstw domowych jest starych i nie zostało zmodernizowanych, co skutkuje utratą znacznych ilości wody.

Sycylijczycy walczą

Na początku tego roku władze lokalne nałożyły ograniczenia na wodę na milion osób w prawie 100 gminach. W południowym mieście Gela, TylkoGliwice rozmawiał z rodziną, która ma dostęp do wody tylko raz na trzy dni. Floriana Callea wyjaśniła, że ​​woda jest przechowywana w zbiornikach, ale nie wystarcza na potrzeby jej rodziny.

„Razem z innymi mieszkańcami naszej okolicy jesteśmy wszyscy zdenerwowani, ponieważ ta sytuacja jest naprawdę frustrująca i stresująca” – mówi.

Jak długo Sycylia będzie znosić tę suszę, pozostaje niepewne. Jednak wielu mieszkańców uważa, że ​​gehenna ich wyspy powinna być sygnałem ostrzegawczym dla reszty Europy.

„Niektórzy ludzie zaprzeczają zmianom klimatycznym” – powiedział rolnik Gerardo, dodając: „Myślę, że nie możemy już dłużej zaprzeczać temu”.