O nas
Kontakt

Światowy Dzień Polio: „Jesteśmy tak blisko” wykorzenienia polio, ale wyzwania pozostają

Laura Kowalczyk

Światowy Dzień Polio: „Jesteśmy tak blisko” wykorzenienia polio, ale wyzwania pozostają

Poliomyelitis, choroba, której nie można leczyć, ale której można zapobiegać, występuje endemicznie tylko w dwóch krajach na całym świecie, ale wiele osób uważa, że ​​można ją wykorzenić.

Świat jest coraz bliżej wykorzenienia polio, a eksperci mają nadzieję wyeliminować tę chorobę w ciągu tej dekady, ale zapewnienie szczepień wszystkich dzieci pozostaje wyzwaniem.

Liczba przypadków dzikiego wirusa polio spadła o 99 procent z setek tysięcy przypadków w 1988 r. do zaledwie dziewięciu zgłoszonych przypadków w Afganistanie i Pakistanie w tym roku. To już mniej przypadków niż w 2022 r.

„Naprawdę zbliżamy się do wirusa na bardzo małym obszarze i podejmujemy ogromne wysiłki, aby go wyeliminować” – powiedziała TylkoGliwice Next Judith Diment, doradczyni organizacji charytatywnej Rotary International w Wielkiej Brytanii.

Ospa jest jedynym wirusem, który został wyeliminowany u ludzi na całym świecie, ale eksperci mają nadzieję, że kolejnym wirusem będzie polio.

Chociaż od ponad dwudziestu lat nie odnotowano w Europie żadnego przypadku dzikiego wirusa polio, eksperci ostrzegają, że dopóki polio będzie chorobą endemiczną w dwóch krajach, może być importowane wszędzie.

„Niewyeliminowanie polio z tych ostatnich bastionów może skutkować globalnym odrodzeniem się choroby” – twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Dziki wirus polio został przywieziony z Pakistanu do Malawi i Mozambiku w latach 2021 i 2022, powodując dziewięć przypadków.

Tymczasem wirus polio pochodzący ze szczepionki, będący szczepem spokrewnionym z osłabionym żywym wirusem polio zawartym w szczepionce doustnej, może również krążyć na obszarach niedostatecznie uodpornionych. Nadal odnotowuje się setki takich przypadków w krajach takich jak Demokratyczna Republika Konga, Jemen, Somalia i Nigeria.

W zeszłym roku w Nowym Jorku w USA wystąpił jeden przypadek paraliżu u nieszczepionej osoby.

W ramach bieżącego nadzoru ścieków wykryto także wirusa polio pochodzącego ze szczepionki latem 2022 r. w ściekach w Londynie. Spowodowało to ogłoszenie stanu zagrożenia zdrowia publicznego.

Co to jest polio i dlaczego tak dużo spadło przypadków?

Poliomyelitis, znane również jako polio, jest wysoce zakaźną chorobą, która dotyka głównie małe dzieci. Nie można jej wyleczyć, ale można jej zapobiec, zaszczepiając ludzi.

Najczęściej rozprzestrzenia się poprzez kontakt z odchodami zakażonej osoby, ale może również rozprzestrzeniać się poprzez skażoną wodę lub żywność.

Chociaż u większości ludzi nie wystąpią objawy polio, u około jednej czwartej osób występują objawy grypopodobne.

Według WHO jedno na 200 zakażeń polio prowadzi do „nieodwracalnego paraliżu”, a około 5 do 10 procent osób, które uległy paraliżowi, umiera z powodu tej choroby. W szczytowym okresie w 1952 r. w Stanach Zjednoczonych odnotowano 20 000 przypadków porażennej poliomyelitis.

Osobom sparaliżowanym czasami leczono Żelaznym Płucem – nieporęczną maszyną, która działała jak respirator dla osób ze sparaliżowaną przeponą, które nie mogły samodzielnie oddychać.

To jest scena na oddziale ratunkowym przeciwko polio w Bostonie w stanie Massachusetts w USA, 16 sierpnia 1955 roku.
To jest scena na oddziale ratunkowym przeciwko polio w Bostonie w stanie Massachusetts w USA, 16 sierpnia 1955 roku.

Jedną z pierwszych skutecznych szczepionek opracował Jonas Salk, który po raz pierwszy przetestował ją na sobie i swojej rodzinie w 1953 r. Jego inaktywowana szczepionka przeciwko wirusowi polio została zarejestrowana w 1955 r., wraz z Światowym Dniem Polio upamiętniającym urodziny biologa.

Doustna szczepionka przeciwko polio opracowana przez Alberta Sabina, którą można było podawać w kroplach lub w kostce cukru, ułatwiła kampanie masowych szczepień i została zastosowana na Węgrzech w 1959 roku w ramach kampanii masowych.

Pozostaje wyzwanie w zakresie eliminacji

Diment z Rotary International, który od 1996 roku działa na rzecz zwalczania polio, twierdzi, że organizacje pracujące nad wyeliminowaniem polio nadal borykają się z wyzwaniami.

„Ponieważ jesteśmy tak blisko, każdy chce wykonać swoją pracę. Jednak w związku z pandemią Covid-19, która zmieniła cały świat i sposób, w jaki działamy, istnieje wiele wyzwań i wiele konkurencyjnych kwestii związanych z finansowaniem” – powiedziała.

Niedawne partnerstwo finansowe pomiędzy Unią Europejską, Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) a Fundacją Billa i Melindy Gatesów obiecało 500 milionów euro w postaci nowych funduszy na rzecz Światowej Inicjatywy na rzecz Eradykacji Polio (GPEI), która pomoże zaszczepić większą liczbę dzieci.

Diment twierdzi, że jest to „niezwykle ważne” i że w tym wysiłku potrzeba „każdego ostatniego grosza”.

Jednak w pozostałych krajach istnieje wiele wyzwań, w tym niedostępne dzieci, przemoc i nastroje antyszczepionkowe. Niski poziom szczepień i nadzoru może stworzyć ryzyko kolejnej epidemii.

W artykule opublikowanym w lutym w New England Journal of Medicine stwierdzono, że część dotychczasowych niepowodzeń w wyeliminowaniu polio wynika z ciągłego pojawiania się przypadków choroby wywołanej szczepionkami.

Opowiadają się za dalszymi wysiłkami na rzecz stworzenia powszechnej odporności na wirusa.

„To straszna choroba, która obezwładnia ludzi i zmusza ich do poruszania się na wózkach inwalidzkich. Uratowaliśmy 20 milionów dzieci, więc nie chcę, żeby którekolwiek dziecko zachorowało na polio. Musimy dokończyć pracę i upewnić się, że zaszczepimy co ostatnie dziecko” – powiedział Diment.