O nas
Kontakt

„Świecący” krab, foka skazana na zagładę i las świetlików: zwycięzcy Fotografa Dzikiej Przyrody Roku 2023

Laura Kowalczyk

„Świecący” krab, foka skazana na zagładę i las świetlików: zwycięzcy Fotografa Dzikiej Przyrody Roku 2023

„Piękno świata przyrody jest wokół nas” – mówi młody izraelski zwycięzca konkursu, a te zdjęcia wyraźnie to pokazują.

„Niezwykle piękne” zdjęcie kraba podkowiastego zdobyło główną nagrodę w prestiżowym konkursie Wildlife Photographer of the Year.

Wykonał go francuski biolog morski Laurent Ballesta, który wczoraj zdobył tę nagrodę po raz drugi – pokonując prawie 50 000 innych zgłoszeń z 95 krajów.

Konkurs Wildlife Photographer of the Year został opracowany i wyprodukowany przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Od piątku (13 października) zwiedzający będą mogli zobaczyć 100 tych wspaniałych zdjęć dzikiej przyrody na specjalnej wystawie muzeum.

Poniżej znajduje się zwycięskie zdjęcie w całej jego nieziemskiej okazałości oraz garstka naszych ulubionych zwycięzców z 19 kategorii konkursu.

Kto jest zwycięzcą konkursu Wildlife Photographer of the Year 2023?

Na początku wygląda to na zbyt obce, żeby je analizować. Jednak trzy ryby nad nią potwierdzają, że ta unosząca się w powietrzu złota kula rzeczywiście jest czymś na naszej planecie.

Podwodny fotograf Laurent Ballesta uchwycił trójkolcowego kraba podkowiastego w towarzystwie trzech złotych trevalli na chronionych wodach wyspy Pangatalan na Filipinach.

Starożytny żeglarz – Laurent Ballesta.  Zwycięzca w kategorii Portfolio Award.
Starożytny żeglarz – Laurent Ballesta. Zwycięzca w kategorii Portfolio Award.

Ochrona jest kluczem do przetrwania tego wyjątkowego gatunku. Krab podkowy trójkolcowy istnieje od ponad 100 milionów lat, ale obecnie grozi mu zniszczenie siedlisk i przełowienie w celu zdobycia pożywienia i błękitnej krwi, wykorzystywanej do opracowywania szczepionek.

„Widzieć kraba podkowiastego tak żywotnego w swoim naturalnym środowisku, w tak zniewalająco piękny sposób, było zdumiewające” – mówi przewodnicząca jury i redaktorka, Kathy Moran. „Przyglądamy się starożytnemu gatunkowi, wysoce zagrożonemu, a także krytycznemu dla zdrowia ludzkiego. To zdjęcie jest luminescencyjne.

Laurent jest dopiero drugim fotografem w 59-letniej historii konkursu, któremu dwukrotnie przyznano nagrodę Wielkiego Tytułu, a po raz pierwszy zdobyła ją w 2021 r. za zdjęcie ryb grouper w kamuflażu w Fakaravie w Polinezji Francuskiej.

Laurent, biolog morski, który poświęcił swoje życie badaniu oceanów, napotyka więcej możliwości niż większość; przewodził serii dużych wypraw obejmujących zagadki naukowe i wyzwania nurkowe.

Kto zdobył tytuł Młodego Fotografa Przyrody Roku 2023?

Główną nagrodę młodzieżową zdobyła w tym roku 17-letnia Carmel Bechler z Izraela za dynamiczne ujęcie zatytułowane „Owls’ road house”.

Po odkryciu kilku płomykówek w opuszczonym betonowym budynku w pobliżu ruchliwej drogi w Hof HaSharon Carmel i jego ojciec wykorzystali rodzinny samochód jako kryjówkę, aby zrobić to zwycięskie zdjęcie.

Domek przydrożny „Sowy” projektu Carmel Bechler.  Zwycięzca kategorii 15-17 lat.
Domek przydrożny „Sowy” projektu Carmel Bechler. Zwycięzca kategorii 15-17 lat.

Izrael ma najgęstszą populację płomykówki na świecie. W ramach krajowego projektu stworzono budki lęgowe w pobliżu pól uprawnych, zachęcając sowy do zakładania gniazd w pobliżu pól uprawnych. Ponieważ sowy polują na gryzonie, które jedzą nasiona i plony, rozwiązanie to zmniejszyło zużycie pestycydów w gospodarstwach.

„To zdjęcie ma wiele warstw pod względem treści i kompozycji. Jednocześnie krzyczy „niszczenie siedlisk” i „adaptacja”, nasuwając pytanie: „Jeśli dzikie zwierzęta potrafią przystosować się do naszego środowiska, dlaczego nie możemy szanować ich?” – mówi Moran.

Carmel, który po raz pierwszy sięgnął po aparat w wieku 11 lat, mówi, że ma nadzieję pokazać, „że piękno świata przyrody jest wszędzie wokół nas, nawet tam, gdzie najmniej się go spodziewamy, wystarczy tylko otworzyć oczy i umysł .”

Intrygujące zachowania zwierząt uchwycone na trzech zwycięskich zdjęciach

Wieloryby tworzące fale – Bertie Gregory.  Zwycięzca kategorii Zachowanie: Ssaki.
Wieloryby tworzące fale – Bertie Gregory. Zwycięzca kategorii Zachowanie: Ssaki.

Muzeum Historii Naturalnej (NHM) nagradza także zdjęcia, które ukazują wewnętrzne życie zwierząt w sposób, do którego normalnie nie mielibyśmy dostępu.

To zdjęcie z drona stada orków przygotowujących się do „prania przez falę” foki Weddella na Antarktydzie jest pełne dramatyzmu. Dzięki temu brytyjskiemu fotografowi Bertiemu Gregory’emu przyznano główną nagrodę w kategorii „zachowanie ssaków”.

„Każdą minutę na jawie spędzaliśmy na dachu łodzi, skanując” – Bertie wspomina swoją dwumiesięczną wyprawę w poszukiwaniu orków, którą spędził na walce z silnym wiatrem w mroźnych warunkach.

Orki te należą do grupy specjalizującej się w polowaniu na foki, szarżując w stronę lodu, tworząc falę, która zmywa fokę do wody. Wraz ze wzrostem temperatur topniejącymi kry lodowe foki spędzają więcej czasu na lądzie, a zjawisko „mycia falowego” może zaniknąć.

Cisza dla pokazu węży Hadriena Lalagüe.  Zwycięzca kategorii Zachowanie: Ptaki.
Cisza dla pokazu węży Hadriena Lalagüe. Zwycięzca kategorii Zachowanie: Ptaki.

W kategorii „zachowanie ptaków” zachwycił francuski fotograf Hadrien Lalagüe.

W idealnym ustawieniu rząd szaroskrzydłych trębaczy obserwujących boa przemykającego w lesie deszczowym otaczającym Centrum Kosmiczne w Gujanie. Aby uzyskać taki obraz, potrzebna była kamera-pułapka i sześć miesięcy cierpliwości, a także ochrona sprzętu przed wysoką wilgocią, mrówkami przeżuwającymi plastik i uszkodzeniami powodowanymi przez kłusowników.

Trębacze – nazwani tak od głośnych nawoływań – spędzają większość czasu na żerowaniu w poszyciu lasu, jedzeniu dojrzałych owoców, owadów, a czasami także małych węży. Mający ponad trzy metry długości boa dusiciel mógłby zjeść z nich posiłek.

Fantastyczne światła autorstwa Srirama Murali, zwycięzcy kategorii Zachowanie: Bezkręgowce.
Fantastyczne światła autorstwa Srirama Murali, zwycięzcy kategorii Zachowanie: Bezkręgowce.

To spektakularne zdjęcie płonącego lasu w indyjskim rezerwacie tygrysów Anamalai przenosi nas w świat bardzo wyjątkowego bezkręgowca: świetlika.

Sriram Murali połączył pięćdziesiąt 19-sekundowych ekspozycji, aby pokazać błyski świetlika powstałe w ciągu 16 minut w lasach w pobliżu jego rodzinnego miasta w Tamil Nadu.

Świetliki, które w rzeczywistości są chrząszczami, słyną z przyciągania partnerów za pomocą bioluminescencji. Występ zaczyna się o zmierzchu, jest ich zaledwie kilka, po czym częstotliwość wzrasta i pulsują zgodnie jak fala w lesie.

Ciemność jest niezbędnym składnikiem powodzenia tego procesu. Jednak zanieczyszczenie światłem wpływa na wiele nocnych stworzeń, a świetliki są szczególnie podatne.

Od małego do dużego: Inne niezwykłe portrety ze świata przyrody

Ostatni oddech jesieni Agorastos Papatsanis.  Zwycięzca w kategorii Rośliny i Grzyby.
Ostatni oddech jesieni Agorastos Papatsanis. Zwycięzca w kategorii Rośliny i Grzyby.

Ten magiczny obraz grzyba uwalniającego swoje zarodniki w lesie można było uzyskać jedynie za pomocą niezwykłych technik.

Od dawna zafascynowany grzybami grecki fotograf Agorastos Papatsanis używał srebrnej parasolki fotograficznej, aby zapobiec zamoczeniu aparatu, i zakrył lampę błyskową plastikową torbą.

Grzyby parasolowe uwalniają zarodniki ze skrzeli pod kapeluszem. Miliardy maleńkich zarodników podróżują – zwykle niezauważalnie – w prądach powietrza. Niektóre wylądują tam, gdzie jest wilgoć i pożywienie, co umożliwi im rozwój sieci pod poszyciem lasu.

Oblicze lasu – Wisznu Gopal.  Zwycięzca w kategorii Portrety zwierząt.
Oblicze lasu – Wisznu Gopal. Zwycięzca w kategorii Portrety zwierząt.

Z paproci ciemności wyłania się jedno oko, osadzone w ostrożnej twarzy z dużymi uszami i długim tułowiem odwróconym od aparatu.

To tapir nizinny, mistrzowsko sportretowany przez indyjskiego fotografa Vishnu Gopala, gdy wychodzi z bagnistego brazylijskiego lasu deszczowego w Tapiraí w São Paulo.

Tapiry nizinne żywią się lasem składającym się z owoców i innej roślinności, a tapiry z kolei pełnią funkcję rozsiewaczy nasion. Temu ważnemu powiązaniu zagraża utrata siedlisk, nielegalne polowania i kolizje drogowe.

Ostatnie tchnienie Lennarta Verheuvela.  Zwycięzca kategorii Oceany: szerszy obraz.
Ostatnie tchnienie Lennarta Verheuvela. Zwycięzca kategorii Oceany: szerszy obraz.

Holenderski fotograf Lennart Verheuvel pokazuje ostatnie chwile orki wyrzuconej na brzeg.

Leżącej na boku w wodzie orce pozostało niewiele czasu życia. Początkowo uratowany, wkrótce ponownie utknął na plaży i zmarł.

Późniejsze badanie wykazało, że był on nie tylko poważnie niedożywiony, ale także skrajnie chory.

Badania pokazują, że orki żyjące w wodach europejskich charakteryzują się najwyższym na świecie stężeniem polichlorowanych bifenyli. Te zakazane chemikalia mogą utrzymywać się przez wiele lat w morskich sieciach pokarmowych, osłabiając układ odpornościowy i ograniczając sukces lęgowy wielorybów, morświnów i delfinów.

Podobnie jak inne zwycięskie zdjęcia – od zanieczyszczonej rzeki Ciliwung w Dżakarcie po zburzoną przez buldożery ścieżkę nowej kolei turystycznej przez las w Quintana Roo w Meksyku – zdjęcie Verheuvela ukazuje zabójczy wpływ człowieka na inne zwierzęta i ekosystemy.

„Chociaż tegoroczne zwycięskie zdjęcia budzą absolutny podziw i zachwyt, przedstawiają przekonujące dowody naszego wpływu na przyrodę – zarówno pozytywnego, jak i negatywnego” – komentuje dr Doug Gurr, dyrektor Muzeum Historii Naturalnej.

„Globalne obietnice muszą przełożyć się na działania, aby odwrócić losy upadku przyrody”.

Flagowa wystawa Wildlife Photographer of the Year, zawierająca nagrodzone zdjęcia, zostanie otwarta w piątek w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie i będzie czynna do 30 czerwca 2024 r.

Jeśli czujesz się zainspirowany, aby samemu stanąć za aparatem, zgłoszenia można zgłaszać do 60. edycji konkursu Fotograf Roku Dzikiej Przyrody od 16 października do 7 grudnia 2023 r.