Zakaz wprowadzono w momencie, gdy Agrigento przygotowuje się do zostania w przyszłym roku włoską stolicą kultury i ma zamiar skupić się na bogactwie kulturowym, a nie na dziedzictwie mafijnym.
W sklepach z pamiątkami na włoskiej wyspie Sycylii często można znaleźć gadżety związane z mafią: magnesy, koszulki, otwieracze do butelek i kieliszki do wódki.
Sycylijska mafia nadal działa na wyspie, zajmując się działalnością przestępczą, taką jak wymuszenia, handel narkotykami i porwania.
Agrigento to miasto na południu Sycylii, które wciąż zmaga się z mafią. W 2025 roku ma zostać włoską stolicą kultury.
Aby zmienić swój międzynarodowy wizerunek i ukrócić gloryfikowanie tej organizacji przestępczej, miasto podjęło decyzję o zakazie sprzedaży pamiątek związanych z mafią.
Sycylijskie miasto zakazuje pamiątek związanych z mafią
Francesco Miccichè, burmistrz Agrigento, wprowadził zakaz sprzedaży pamiątek związanych z mafią.
Na towarach często można znaleźć wizerunki i symbole organizacji podziemnej, w tym Sycylijczyków w tradycyjnych strojach trzymających odciętą strzelbę zwaną „lupara”.
Rozporządzenie ma zmienić sposób, w jaki turyści postrzegają miasto i jasno pokazać, że lokalne władze nie tolerują działalności tej organizacji przestępczej.
„Biorąc pod uwagę, że sprzedaż takich produktów na terenie Agrigento upokarza lokalną społeczność, która od lat angażuje się w szerzenie kultury legalności, nakazuję zakaz sprzedaży wszelkiego rodzaju przedmiotów, które wychwalają lub w jakikolwiek sposób nawiązują do mafii i zorganizowanej przestępczości” – powiedział burmistrz włoskiej prasie.
Lokalna policja otrzymała uprawnienia do inspekcji sklepów z pamiątkami w mieście i nakładania grzywien, jeśli zostaną w nich znalezione zakazane produkty. Nie potwierdzono jeszcze, ile firmy będą musiały zapłacić.
Agrigento zmienia swój wizerunek, przygotowując się do zostania Stolicą Kultury Włoch w 2025 r.
Zakaz wprowadzono w momencie, gdy Agrigento przygotowuje się do zostania w przyszłym roku włoską stolicą kultury i ma zamiar skupić się na bogactwie kulturowym, a nie na dziedzictwie mafijnym.
Rada miasta poinformowała, że program kulturalny będzie obejmował 44 nowe projekty, które będą eksplorować relacje człowieka z naturą.
Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie koncert włoskiego operowego trio popowego Il Volo w Dolinie Świątyń.
Turyści już masowo przybywają na tę wyspę wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO, gdzie znajdują się pozostałości archeologiczne pochodzące z czasów, gdy wyspa była starożytną kolonią grecką w VI i V wieku p.n.e.
Miasto jest palimpsestem architektury starożytnej, średniowiecznej, barokowej i nowożytnej. Znajduje się tam godne uwagi muzeum archeologiczne.