O nas
Kontakt

Szczyt AI w Seulu: Światowi przywódcy zgadzają się na uruchomienie sieci instytutów bezpieczeństwa

Laura Kowalczyk

People pass by screens announcing the upcoming AI Seoul Summit in Seoul, South Korea.

Porozumienie osiągnięto podczas wirtualnej sesji szczytu bezpieczeństwa AI zorganizowanego wspólnie przez Koreę Południową i Wielką Brytanię.

Dziesięć krajów i Unia Europejska będą tworzyć więcej instytutów bezpieczeństwa zajmujących się sztuczną inteligencją (AI), aby ujednolicić badania nad standardami uczenia maszynowego i testowaniem.

Sieć międzynarodową uzgodniono podczas szczytu bezpieczeństwa AI w Seulu w Korei Południowej, podczas którego światowi przywódcy spotkali się wirtualnie.

Zgromadzi naukowców z instytucji wspieranych ze środków publicznych, takich jak brytyjski Instytut Bezpieczeństwa AI, w celu wymiany informacji na temat zagrożeń, możliwości i ograniczeń modeli sztucznej inteligencji.

Grupa instytucji będzie również monitorować „konkretne incydenty związane z bezpieczeństwem sztucznej inteligencji”, gdy one wystąpią.

„Sztuczna inteligencja to niezwykle ekscytująca technologia… ale aby uzyskać korzyści, musimy zadbać o to, aby była bezpieczna” – powiedział w komunikacie prasowym premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak.

„Dlatego jestem zachwycony, że osiągnęliśmy dziś porozumienie w sprawie sieci instytutów bezpieczeństwa AI”.

Które kraje stoją za nowymi instytutami bezpieczeństwa?

Sygnatariuszami tej nowej sieci AI Safety Institute są UE, Francja, Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Singapur, Japonia, Korea Południowa, Australia i Kanada.

Wielka Brytania twierdzi, że w listopadzie zeszłego roku utworzyła pierwszy na świecie Instytut Bezpieczeństwa AI, którego początkowa inwestycja wyniosła 100 mln funtów (117,4 mln euro).

Od tego czasu inne kraje, takie jak Stany Zjednoczone, Japonia i Singapur, uruchomiły własne.

Misją brytyjskiego Instytutu Bezpieczeństwa AI jest „zminimalizowanie zaskoczenia dla Wielkiej Brytanii i ludzkości wynikającego z szybkich i nieoczekiwanych postępów w dziedzinie sztucznej inteligencji” – czytamy w komunikacie prasowym brytyjskiego rządu z listopada 2023 r.

UE, po przyjęciu unijnej ustawy o sztucznej inteligencji, przygotowuje się do uruchomienia swojego biura ds. sztucznej inteligencji. Komisja Europejska powiedziała wcześniej TylkoGliwice, że zatrudni szefa nowego biura po całkowitym zatwierdzeniu ustawy.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, powiedziała na ubiegłorocznym AI Safety Summit, że biuro AI będzie i powinno mieć „globalne powołanie”, aby móc „współpracować z podobnymi podmiotami na całym świecie”.

Podczas tej konferencji przywódcy podpisali się także pod szerszą Deklaracją Seulską, w której zadeklarowano znaczenie „wzmocnionej współpracy międzynarodowej” dla rozwoju godnej zaufania sztucznej inteligencji skoncentrowanej na człowieku.

W tym tygodniu pierwszego dnia szczytu AI Safety Summit 16 największych firm technologicznych na świecie, w tym Open AI, Mistral, Amazon, Anthropic, Google, Meta, Microsoft i IBM, zgodziło się na szereg zobowiązań w zakresie bezpieczeństwa.

Lista obejmuje ustalenie progów, w przypadku których ryzyko związane ze sztuczną inteligencją staje się zbyt wysokie, oraz zapewnienie przejrzystości w tej kwestii. W oświadczeniu rządu Wielkiej Brytanii, który był współgospodarzem wydarzenia, nazwano je „po raz pierwszy w historii”.

Francja będzie gospodarzem kolejnego szczytu na temat bezpiecznego wykorzystania sztucznej inteligencji.