O nas
Kontakt

Szczyt bezpieczeństwa sztucznej inteligencji w Wielkiej Brytanii: oto, czego się spodziewać i kto będzie w nim uczestniczył

Laura Kowalczyk

Szczyt bezpieczeństwa sztucznej inteligencji w Wielkiej Brytanii: oto, czego się spodziewać i kto będzie w nim uczestniczył

Premier Wielkiej Brytanii ma nadzieję, że szczyt dotyczący sztucznej inteligencji (AI) wypchnie kraj na światową scenę sztucznej inteligencji, ale może on być bardziej naśladowcą niż liderem.

Eksperci technologiczni, światowi liderzy, a może nawet Elon Musk, zbiorą się na brytyjskim szczycie dotyczącym bezpieczeństwa sztucznej inteligencji w środę i czwartek w Bletchley Park, niegdyś siedzibie łamaczy kodów z czasów drugiej wojny światowej.

Podczas konferencji omówione zostaną zagrożenia i możliwości, jakie stwarza sztuczna inteligencja (AI). Będzie jednak również służyć jako platforma dla ambicji brytyjskiego premiera Rishi Sunaka, aby dorównać umiejętnościom sztucznej inteligencji Stanów Zjednoczonych i Chin.

Oto przewodnik po tym, czego się spodziewać.

O czym będzie mowa na szczycie AI?

W zeszłym tygodniu Sunak ostrzegł przed niebezpieczeństwami związanymi ze sztuczną inteligencją, takimi jak ułatwianie nieuczciwym podmiotom wytwarzania broni biologicznej lub chemicznej oraz przed ryzykiem dezinformacji. Ale mówił też o szansach.

„Wierzę, że nic w naszej dającej się przewidzieć przyszłości nie będzie bardziej transformacyjne dla naszej gospodarki, naszego społeczeństwa i całego naszego życia niż ta technologia. Ale w tej chwili jest to także jeden z największych sprawdzianów przywództwa, przed jakim stoimy” – powiedział 26 października.

Szczyt skoncentruje się na dwóch kategoriach ryzyka: ryzyku utraty kontroli, czyli takim, w przypadku którego sztuczna inteligencja może zwrócić się przeciwko ludziom, oraz ryzyku nadużycia, w przypadku którego sztuczna inteligencja może pomóc złemu podmiotowi w przeprowadzeniu cyberataków lub opracowaniu niebezpiecznych technologii.

Wielka Brytania stanie się naśladowcą, a nie liderem sztucznej inteligencji

NATALIA CRAMP

Dyrektor generalny w Profusion

Szczyt ma na celu ustalenie sposobu, w jaki brytyjski rząd będzie mógł radzić sobie z przestępcami wykorzystującymi sztuczną inteligencję.

Szczyt ma również pięć kluczowych celów, które obejmują budowanie „wspólnego zrozumienia zagrożeń” związanych z pionierską sztuczną inteligencją, proces międzynarodowej współpracy w zakresie bezpieczeństwa sztucznej inteligencji, zaproponowanie poszczególnym organizacjom środków w zakresie bezpieczeństwa, określenie obszarów współpracy w zakresie sztucznej inteligencji oraz pokazanie, w jaki sposób zapewnienie bezpieczny rozwój sztucznej inteligencji umożliwi jej dobre wykorzystanie na całym świecie.

Koncentrujemy się szczególnie na pionierskiej sztucznej inteligencji, zaawansowanych modelach podstawowych zasilających systemy, takie jak GPT-3 i GPT-4 OpenAI.

„Chociaż modele te mają ogromny potencjał, w tym korzyści w zakresie wydajności i innowacji, mają potencjalnie niebezpieczne możliwości, których nie należy lekceważyć. Takie modele mogą stwarzać ryzyko dla bezpieczeństwa publicznego i bezpieczeństwa globalnego” – powiedziała TylkoGliwice Next Katie Simmonds, współpracownik zarządzający i ekspert ds. regulacji dotyczących sztucznej inteligencji z transatlantyckiej firmy prawniczej Womble Bond Dickinson.

PLIK – Widok z zewnątrz przedstawia rezydencję w muzeum Bletchley Park, gdzie kręcono film
PLIK – Widok z zewnątrz przedstawia rezydencję w muzeum Bletchley Park, gdzie rozgrywa się akcja filmu „Gra tajemnic” i gdzie kręcono niektóre sceny w mieście Bletchley

„Wykorzystując ludzkie możliwości, można je wykorzystać do wykorzystywania luk w zabezpieczeniach systemów oprogramowania i szerzenia przekonującej dezinformacji na masową skalę” – dodała.

Pierwszy dzień skupi się na ryzyku dla bezpieczeństwa narodowego i zagrożeniach na poziomie egzystencjalnym systemów znajdujących się poza kontrolą człowieka. Nie zabraknie także dyskusji na temat zakłócania wyborów, zaufania społecznego i pogłębiania się nierówności na świecie. Odbędą się także dyskusje na temat pozytywnego wykorzystania AI w edukacji.

Drugiego dnia Sunak i niewielka grupa zagranicznych rządów, ekspertów i firm omówią konkretne środki na rzecz bezpieczeństwa sztucznej inteligencji.

Kto jest, a kto nie uczestniczy?

Weźmie w nim udział około 100 gości, ale rząd Wielkiej Brytanii nie opublikował oficjalnej listy nazwisk.

Elon Musk może być obecny na szczycie przed wywiadem na żywo z Sunakiem po czwartkowym wydarzeniu, które, jak potwierdził premier, odbędzie się w poniedziałek na X (dawniej Twitterze). Nie jest jasne, czy będzie to rozmowa wirtualna, czy osobista.

Jeśli chodzi o przywódców europejskich, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i premier Włoch Giorgia Meloni potwierdzili swoją obecność. Jednak prezydent Francji Emmanuel Macron nie będzie obecny, a kanclerz Niemiec Olaf Scholz również podobno zlekceważył to wydarzenie.

Jednak Downing Street oświadczyło w poniedziałek, że nie postrzega nieobecności jako „afrontu”.

Prezydent USA Joe Biden również nie będzie obecny, ale będzie wiceprezydent Kamala Harris. Wygłosi przemówienie, w którym przedstawi podejście administracji Bidena do sztucznej inteligencji, które nastąpi po podpisaniu w poniedziałek ambitnego rozporządzenia wykonawczego w sprawie sztucznej inteligencji, które będzie oznaczać, że deweloperzy będą musieli podzielić się z rządem USA wynikami w zakresie bezpieczeństwa.

Na szczyt zaproszono także Chiny, ponieważ Wielka Brytania stara się poprawić swoje stosunki po kadencji byłego premiera Borisa Johnsona. Według Reutersa, powołującego się na dwa źródła, Chiny wyślą na szczyt Wu Zhaohui, wiceministra nauki i technologii.

Jeśli chodzi o branżę technologiczną, wezmą w niej udział dyrektorzy takich firm jak Google DeepMind i OpenAI. Prezes Meta do spraw globalnych, były wicepremier Wielkiej Brytanii Nick Clegg, również będzie obecny na szczycie.

Oczekuje się, że obecni będą także trzej „ojcowie chrzestni” AI Geoffrey Hinton, Yoshua Bengio i Yann LeCun.

Jakie są możliwe wyniki?

Sunak powiedział, że zwróci się do odpowiednika AI w Międzyrządowym Zespole ds. Zmian Klimatu (IPCC) do sporządzania raportów rocznych. Chociaż nie będzie porozumienia w sprawie formalnego organu regulacyjnego w sprawie sztucznej inteligencji ani żadnego traktatu, być może uda się osiągnąć konsensus w sprawie zagrożeń stwarzanych przez sztuczną inteligencję.

Ponieważ ustawodawstwo jest złożone i nie zostało jeszcze nałożone w Wielkiej Brytanii, może to również oznaczać, że ambicje Wielkiej Brytanii dotyczące obecności na światowej scenie sztucznej inteligencji poniosą fiasko.

„Czas jest tu kluczowy, jeśli Wielka Brytania nie zacznie dalej dogłębnie debatować i analizować ustawodawstwo, istnieje ryzyko, że pospiesznie nadrobi zaległości i stworzy zestaw przepisów, które albo będą tłumić innowacje, albo nie będą chronić społeczeństwa” – powiedziała Natalie Cramp, dyrektor generalny firmy Profusion zajmującej się danymi, w komentarzach dla TylkoGliwice Next.

Powiedziała, że ​​ponieważ Wielka Brytania nie stworzyła jeszcze spójnego podejścia do sztucznej inteligencji, „najprawdopodobniej ostatecznie zastosuje się do wielu zasad określonych przez UE” oraz że „Wielka Brytania stanie się naśladowcą, a nie liderem sztucznej inteligencji”.