O nas
Kontakt

Szef HSBC Quinn podejmuje niespodziewaną decyzję o przejściu na emeryturę po pięciu latach modernizacji banku

Laura Kowalczyk

CEO of HSBC, Noel Quinn, speaks during the Bloomberg Transition Finance Action Forum at the Plaza Hotel in New York. Sept. 19, 2023.

Noel Quinn ma ustąpić ze stanowiska po pięciu burzliwych latach na czele brytyjskiego banku.

Bank pożyczkowy HSBC szuka nowego dyrektora generalnego po tym, jak 62-letni Noel Quinn nieoczekiwanie ogłosił we wtorek odejście na emeryturę.

Stojąc na czele firmy od 2019 r., Quinn przeprowadził pożyczkodawcę przez proces restrukturyzacji, walcząc z trudnościami związanymi z pandemią Covid-19 i sporem dotyczącym azjatyckiego oddziału HSBC.

„Po pięciu intensywnych latach nadszedł dla mnie właściwy czas, aby znaleźć lepszą równowagę między życiem osobistym i zawodowym” – stwierdziła Quinn w oświadczeniu.

HSBC rozważa kandydatów wewnętrznych i zewnętrznych na miejsce obecnego dyrektora generalnego, który pozostanie na swoim stanowisku do czasu znalezienia następcy.

Quinn zgodził się również pozostać dyspozycyjnym do końca 12-miesięcznego okresu wypowiedzenia, który upływa z końcem kwietnia 2025 r.

Zakończenie procesu rekrutacyjnego planowane jest na drugą połowę tego roku.

Quinn, który pracuje w HSBC od 37 lat, po raz pierwszy objął stanowisko tymczasowego dyrektora generalnego, gdy jego poprzednik, John Flint, został zmuszony do rezygnacji z najwyższego stanowiska.

W trakcie swojej kadencji Quinn zwolnił 35 000 pracowników w ramach strategii cięcia kosztów, a w zeszłym roku przezwyciężył także spór z głównym akcjonariuszem Ping An.

Ping An, chiński ubezpieczyciel, naciskał na HSBC, aby podzielił swoją azjatycką działalność na podmiot notowany na giełdzie w Hongkongu.

Quinn odrzucił ten wniosek, argumentując, że propozycje podziału pożyczkodawcy wzdłuż linii Wschód-Zachód nie leżą w najlepszym interesie akcjonariuszy.

Od tego czasu HSBC skupiło się bardziej na Azji, sprzedając swoje operacje w Kanadzie, Francji, Stanach Zjednoczonych i Argentynie.

Akcje HSBC zyskały około 30% za kadencji Quinna. W zeszłym roku bank zanotował rekordowy roczny zysk na poziomie 30 miliardów dolarów (28 miliardów euro).

Niemniej jednak w ostatnim kwartale zyski przed opodatkowaniem spadły o około 1,8% rok do roku, ponieważ rozwój działalności w Azji spowodował wzrost kosztów.