Agencja ONZ zatrudnia w Gazie ponad 13 000 pracowników, a podczas izraelskiej ofensywy zginęło co najmniej 150 osób.
Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych wezwał w niedzielę kraje do dalszego finansowania głównej agencji udzielającej pomocy w Strefie Gazy po tym, jak kilku jej pracowników zostało oskarżonych o udział w ataku Hamasu na Izrael, który cztery miesiące temu wywołał wojnę.
Antonio Guterres ostrzegł, że agencja ONZ ds. uchodźców palestyńskich UNRWA będzie zmuszona ograniczyć pomoc dla ponad 2 milionów Palestyńczyków już w lutym. Enklawa przybrzeżna pogrążona jest w poważnym kryzysie humanitarnym, a jednej czwartej populacji grozi głód.
„Odrażające rzekome czyny tych pracowników muszą mieć konsekwencje” – stwierdził Guterres w oświadczeniu.
„Ale dziesiątki tysięcy mężczyzn i kobiet pracujących dla UNRWA, z których wiele znajduje się w sytuacjach najbardziej niebezpiecznych dla pracowników organizacji humanitarnych, nie powinno być karane. Należy zaspokoić pilne potrzeby zdesperowanej ludności, której służą” – dodał.
Kraje europejskie zawieszają wpłaty finansowe UNRWA
Niemcy, Włochy, Szwajcaria, Finlandia, Wielka Brytania i Holandia to kolejne kraje, które zawiesiły pomoc dla UNRWA w związku z trwającym skandalem.
Stany Zjednoczone, Australia i Kanada również zawiesiły finansowanie.
Szef UNRWA Philippe Lazzarini powiedział, że rozwiązała ona umowy z „kilku” pracownikami i zarządziła dochodzenie po tym, jak Izrael dostarczył informacje wskazujące, że odegrali oni rolę w ataku.
UNRWA zatrudnia w Gazie 13 000 pracowników, z których prawie wszyscy to Palestyńczycy, począwszy od nauczycieli w szkołach prowadzonych przez tę agencję, po lekarzy, personel medyczny i pracowników organizacji humanitarnych.
W oświadczeniu Lazzarini nazwał te zarzuty „szokującymi” i powiedział, że każdy pracownik „zaangażowany w akty terroru zostanie pociągnięty do odpowiedzialności, w tym w drodze postępowania karnego”.
Nie wyjaśnił szczegółowo, jaka była rzekoma rola personelu w atakach. Podczas bezprecedensowego ataku z zaskoczenia bojownicy Hamasu przedarli się przez płot bezpieczeństwa otaczający Strefę Gazy i zaatakowali pobliskie społeczności izraelskie, zabijając około 1200 osób, głównie cywilów, i porywając około 250. Inni bojownicy przyłączyli się do szaleństwa.
„UNRWA ponownie, z całą stanowczością, potępia odrażające ataki z 7 października” i wzywa do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich izraelskich zakładników, powiedział Lazzarini.
Decyzja międzynarodowych darczyńców o zawieszeniu finansowania spotkała się z pewną krytyką, w tym ze strony byłej premier Nowej Zelandii i byłej szefowej Programu Rozwoju ONZ Helen Clark.
Pisząc na portalu X, znanym wcześniej jako Twitter, Clark stwierdził, że wstrzymanie funduszy dla UNRWA jest równoznaczne z „zbiorową karą” wobec „oblężonej ludności Gazy”.
Według Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy, pod przewodnictwem Hamasu, od początku wojny w izraelskim ataku zginęło ponad 26 000 Palestyńczyków, w większości kobiety i dzieci, a ponad 64 400 innych zostało rannych.
Pod względem liczby ofiar śmiertelnych ministerstwo nie rozróżnia kombatantów i ludności cywilnej.
Wśród zabitych jest ponad 150 pracowników UNRWA – jest to najwyższa liczba ofiar, jakie poniosła ta światowa organizacja w konflikcie – a izraelskie bombardowania ucierpiały w wielu schronach ONZ.