O nas
Kontakt

Szefowie firm private equity rozważają opuszczenie Wielkiej Brytanii z powodu obaw o podwyżkę podatków dla Partii Pracy

Laura Kowalczyk

Britain

Plany Partii Pracy dotyczące zamknięcia luki prawnej w sektorze kapitału prywatnego dotyczącej „udziału w zyskach” sprawiły, że wiele funduszy i dyrektorów rozważa przeprowadzkę do krajów o korzystniejszych systemach podatkowych, takich jak Włochy i Hiszpania.

Kilku brytyjskich menedżerów i firm z branży kapitału prywatnego może rozważać przeniesienie działalności za granicę w związku z proponowanymi przez nowy rząd Partii Pracy zmianami w prawie podatkowym.

Wiadomo, że nowa kanclerz skarbu, Rachel Reeves, chce zamknąć lukę podatkową, która pozwala menedżerom funduszy private equity płacić niższą stawkę podatku od zysków kapitałowych w wysokości 28% od wszystkich wypracowanych zysków, zamiast standardowego podatku dochodowego w wysokości 45%.

Dzieje się tak głównie dlatego, że zarządzający kapitałem prywatnym często inwestują własne pieniądze wraz z firmami i przedsiębiorcami w fundusze, a także akceptują stosunkowo niższe pensje przez lata, aż fundusz odniesie wystarczający sukces, aby wypłacić duże kwoty ryczałtowe, często po kilku latach. Dopiero gdy zyski osiągną pewien próg, zarządzający otrzymują również część, zwykle 20%.

Wiele firm jednak nigdy nie osiąga tego etapu z powodu różnych czynników, takich jak niepewność gospodarcza, zmieniające się przepisy, wyższe zadłużenie i niestabilne strategie.

Teraz nowe prawo podatkowe Partii Pracy może sprawić, że menedżerowie private equity ponownie przemyślą, na ile są gotowi podjąć ryzyko, jeśli długoterminowe wypłaty zostaną zmniejszone. Może to utrudnić przyciąganie nowych talentów do branży, a także doprowadzić do przeniesienia się uznanych menedżerów i funduszy na bardziej przyjazne rynki zagraniczne

Partia Pracy podkreśliła, że ​​spodziewa się zarobić około 565 milionów funtów (668,92 miliona euro) dzięki wdrożeniu nowego prawa, które ma zostać przeznaczone na inwestycje w zdrowie psychiczne.

Jakie znaczenie dla brytyjskiego sektora private equity miałoby zniesienie prawa o udziałach w zyskach?

Jeśli chodzi o to, jak brytyjski sektor private equity może się zmienić pod wpływem nowych przepisów podatkowych, Anne Glover, dyrektor generalna firmy venture capitalist Amadeus Capital Partners, powiedziała, jak donosi The Telegraph: „To radykalnie zmieniłoby ekonomię dla wszystkich osób, które w nim pracują. Zamiast pracować przez 10 do 12 lat, aby osiągnąć świetny wynik kapitałowy wraz z przedsiębiorcami, którzy również uzyskują świetny wynik kapitałowy, jesteś opodatkowany tak, jakby był to dochód, którym nie jest.

„Na całym świecie uznaje się, że jest to odpowiednio opodatkowane jako zysk kapitałowy. Więc bylibyśmy zupełnie w sprzeczności z resztą Europy i USA, gdybyśmy zmienili te zasady”.

Zwróciła również uwagę, że zarówno firmom private equity, jak i zarządzającym funduszami stosunkowo łatwo jest rozpocząć działalność w innych częściach Europy, a także w dalszych rejonach, biorąc pod uwagę, że bardzo często prowadzą już działalność o zasięgu globalnym.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy coraz więcej brytyjskich firm zarządzających funduszami private equity zaczęło rozważać zakup nieruchomości i zakładanie swoich firm za granicą.

Niektóre z rozważanych miejsc docelowych to Hiszpania, Włochy, Szwajcaria i Portugalia, głównie ze względu na korzystniejsze systemy podatkowe w tych krajach. Ten exodus został również szczególnie podsycony obawami, że nowy rząd Partii Pracy mógłby spróbować wprowadzić podatki z datą wsteczną.

Jakie inne sektory mogą ulec zmianom pod rządami Partii Pracy?

Partia Pracy podjęła również represje w innych sektorach, takich jak sektor naftowy i gazowy, a jedną z kluczowych obietnic zawartych w jej manifeście są plany zwiększenia wykorzystania czystej energii w Wielkiej Brytanii.

W związku z tym firma nadal udoskonala swój Plan Zielonego Dobrobytu, po raz pierwszy przedstawiony w 2021 r., którego celem jest zapewnienie dostępu do czystej energii do 2030 r.

Jak czytamy w manifeście Partii Pracy: „Mamy ogromne, niewykorzystane atuty: długą linię brzegową, silne wiatry, płytkie wody, uniwersytety i wykwalifikowaną siłę roboczą pracującą na morzu, a także nasze szerokie możliwości technologiczne i inżynieryjne.

„Dzięki poważnej strategii przemysłowej i autentycznemu partnerstwu między sektorem publicznym i prywatnym możemy uczynić Wielką Brytanię supermocarstwem w dziedzinie czystej energii.

„Plan Zielonej Dobrobytu będzie częściowo finansowany z ograniczonego czasowo podatku od zysków nieoczekiwanych od gigantów naftowych i gazowych osiągających rekordowe zyski, a reszta finansowania będzie pochodzić z odpowiedzialnego pożyczania na inwestycje w ramach zasad fiskalnych Partii Pracy – inwestycje katalizujące, które będą dźwignią dla wyższych inwestycji prywatnych i pobudzą wzrost gospodarczy”.