O nas
Kontakt

Szkolenie NATO w zakresie usuwania bomb jest obecnie kluczową częścią wsparcia wojskowego Ukrainy

Laura Kowalczyk

Szkolenie NATO w zakresie usuwania bomb jest obecnie kluczową częścią wsparcia wojskowego Ukrainy

Co roku w Islandii odbywały się ćwiczenia mające na celu pokazanie rekrutom, jak pozbyć się urządzeń wybuchowych.

Misja NATO szkoląca żołnierzy w zakresie usuwania bomb, wykorzystywanych w konfliktach na całym świecie, stanowi obecnie kluczową część wielonarodowych ćwiczeń wspierających ukraińskie wojsko.

Usuwanie amunicji wybuchowej (EOD) obejmuje lokalizację, identyfikację, zabezpieczenie i utylizację niebezpiecznych, niewybuchów konwencjonalnych, chemicznych i biologicznych oraz improwizowanych materiałów wybuchowych, często ukrytych w nieszkodliwych miejscach, zaprojektowanych w celu zastawienia pułapki na żołnierzy i zespoły zajmujące się usuwaniem bomb.

Od ponad 20 lat Northern Challenge jest corocznym ćwiczeniem prowadzonym przez Islandzką Straż Przybrzeżną. W tym roku wzięło w nim udział 16 krajów, ponad 400 uczestników, w tym Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych.

„Tutaj staramy się zapewnić wszystkim zespołom EOD doświadczenie rzeczywistych scenariuszy, które mają miejsce na całym świecie w środowisku szkoleniowym, aby mogły dowiedzieć się, czym są te środowiska, jak bezpiecznie je pokonać i zapewnić bezpieczeństwo innym żołnierzy” – powiedział TylkoGliwice oficer EOD amerykańskiej piechoty morskiej Thomas Jones.

„W Iraku czy Afganistanie byłyby to bardzo proste rzeczy, domowej roboty, podczas gdy dziś widzimy bardziej konwencjonalną amunicję wykorzystywaną w improwizowany sposób.

„Zagrożenie pozostaje takie samo, a sposób, w jaki traktujemy wiele z nich, pozostaje taki sam”.

Charakter inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę oznacza, że ​​ogromna liczba żołnierzy to nie zawodowi żołnierze i kobiety, ale zwykli ukraińscy cywile zmuszeni walczyć o przyszłość swojego kraju.

Jednak Sean Heaton, dowódca odpowiedzialny za program w brytyjskiej Królewskiej Marynarce Wojennej, powiedział w wywiadzie, że brak doświadczenia na froncie rekompensuje motywacja rekrutów do walki o życie.

„W ciągu ostatnich 12–18 miesięcy przeszkoliłem wielu Ukraińców. Ci ludzie walczą o życie – nie ma znaczenia, co robili wcześniej. Myślą zupełnie inaczej niż my” – Heaton powiedział TylkoGliwice.

„Przygotowujemy się na coś; oni walczą o ich życie. Ich chęć i chęć uczenia się tak szybko, jak to możliwe, aby móc wrócić do domu i albo ratować życie, albo chronić życie, albo ostatecznie wypchnąć Rosję ze swojego kraju – nie ma większego impulsu niż to.”

Tymczasem ministrowie obrony NATO spotkają się w tym tygodniu w Brukseli z udziałem nowo mianowanego ministra obrony Ukrainy Rustema Umerowa.

Stałe dostawy broni pozostają kluczową troską Ukrainy, zwłaszcza po usunięciu zobowiązania do dalszego wsparcia z przyjętego w Kongresie USA projektu ustawy mającej na celu uniknięcie zawieszenia działalności rządu.