O nas
Kontakt

Sztuczna inteligencja i płeć: dlaczego sztuczna inteligencja często ma cechy kobiece?

Laura Kowalczyk

Sztuczna inteligencja i płeć: dlaczego sztuczna inteligencja często ma cechy kobiece?

Czy sztuczna inteligencja ma płeć? Na pierwszy rzut oka odpowiedź brzmi: nie. Jednak niektóre typy sztucznej inteligencji, takie jak asystenci cyfrowi, bardzo często wykazują tak zwane cechy kobiece. Dlaczego programiści dokonują takiego wyboru i przede wszystkim jakie są tego konsekwencje?

Na pytanie „Czy sztuczna inteligencja ma płeć?” », ChatGPT po prostu odpowiada: „Nie mam płci ani tożsamości osobistej”. Interaktywny bot nie myli się w tym sensie, że sztuczna inteligencja to przede wszystkim ciąg liczb. Dlatego nie jest w stanie przyjąć, jak człowiek, cech tej czy innej płci.

Jednak kilka badań, w tym te przeprowadzone przez Vanessę Nurock, pokazuje, że cyfrowe asystentki często mają tak zwane cechy kobiece, począwszy od głosu lub imienia. Dwa oczywiste przykłady to Alexa i Cortana, asystenci głosowi opracowany przez Amazon i Microsoft. Nie powinniśmy również zapominać o Siri firmy Apple, co po norwesku oznacza „piękną kobietę, która prowadzi Cię do zwycięstwa”.

Asystenci głosowi są „wyraźnie wzorowani na sekretarkach”.

Hilarego Bergena

Pracownik naukowy New School w Nowym Jorku

„Wiele firm, takich jak Google, wyraźnie określiło płeć swoich asystentów cyfrowych” – mówi Hilary Bergen, badaczka w New School w Nowym Jorku. Choć od czasu opublikowania w 2016 roku jej artykułu naukowego „zarumieniłabym się, gdybym mogła”, sytuacja uległa zmianie, wyjaśnia, że ​​asystenci głosowi są „wyraźnie wzorowani na sekretarkach”.

Wiele firm, takich jak Google, wyraźnie określiło płeć swoich cyfrowych asystentów, mówi Hilary Bergen, badaczka w New School w Nowym Jorku.
Wiele firm, takich jak Google, wyraźnie określiło płeć swoich cyfrowych asystentów, mówi Hilary Bergen, badaczka w New School w Nowym Jorku.

Zaufaj sztucznej inteligencji

Dlaczego warto zaufać sztucznej inteligencji? Technologia ta może wzbudzić podejrzenia użytkowników. Aby jednak wzbudzić zaufanie, urządzenie zostało zaprogramowane tak, aby imitowało takie cechy, jak życzliwość, troska i delikatność, czyli cechy zwykle przypisywane kobietom. Problem? Takie podejście grozi utrwaleniem od dawna utrzymywanego poglądu, że kobiety są przedmiotami.

Badanie sztucznej inteligencji i jej płci oznacza przyjrzenie się jej twórcom, z których zdecydowaną większość stanowią mężczyźni. Według Światowego Forum Ekonomicznego jedynie 22% specjalistów w dziedzinie sztucznej inteligencji to kobiety. Hilary Bergen podsumowuje: „Sztuczna inteligencja jest prawdziwym odzwierciedleniem naszego społeczeństwa. Tak długo, jak będziemy niedoskonali, sztuczna inteligencja będzie niedoskonała”.