Obietnica lepszego życia dla tych, którzy w przeszłości znajdowali się na marginesie, oznacza, że należy w dalszym ciągu wspierać inwestycje w sztuczną inteligencję, a nie je tłumić, pisze Cristian Gherasim.
Nie ma dnia, aby nie słyszano o kolejnym oszałamiającym postępie w zakresie sztucznej inteligencji. Piękno sztucznej inteligencji polega na tym, że wszyscy mamy do niej dostęp, bardziej niż do jakiegokolwiek innego odkrycia technologicznego z minionych epok.
Choć bogate kraje mają jeszcze wiele do zaoferowania, nie mają już monopolu na ten nowy wynalazek, a rozwój sztucznej inteligencji ma miejsce na całym świecie, głównie dzięki zdolności danego kraju do innowacji, a nie dzięki jego ogólnemu bogactwu.
Europa Wschodnia nie jest wyjątkiem i mimo że region ten pozostaje najbardziej zubożałym regionem w Europie, wydaje się, że badania i rozwój w zakresie sztucznej inteligencji w różnych sektorach nabrały tempa.
Sztuczna inteligencja, jeśli zostanie mądrze wykorzystana, może pobudzić wzrost gospodarczy w regionie zmagającym się od dziesięcioleci z niedoborami z czasów komunizmu oraz postkomunistyczną nierównością gospodarczą i ubóstwem.
Pierwszym na świecie doradcą rządowym opartym na sztucznej inteligencji jest Rumun
Niektóre kraje Europy Środkowej i Wschodniej, choć wciąż pozostają w tyle za światem zachodnim, poczyniły znaczące postępy w sektorze sztucznej inteligencji.
Polska od kilku lat przoduje w walce z mową nienawiści w Internecie.
W 2019 r. w laboratorium Samurai Labs opracowano oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji, które wykrywa mowę nienawiści, przemoc i fałszywe wiadomości na internetowych platformach medialnych. Narzędzie okazało się szczególnie przydatne w latach po głosowaniu w sprawie Brexitu, gdy brytyjska policja zatrudniła tę firmę do badania antypolskich treści w Internecie.
Oprócz fałszywych wiadomości i mowy nienawiści to narzędzie oparte na sztucznej inteligencji jest również wykorzystywane do zwalczania pedofilii w Internecie i innych przestępstw.
W Rumunii start-up Humans.ai zapewnił pierwszego na świecie doradcę rządowego opartego na sztucznej inteligencji, firmę ION, aby pomóc rumuńskiemu premierowi zrozumieć potrzeby wyborców.
Projekt realizowany we współpracy z badaczami sztucznej inteligencji i profesorami z Rumunii ma na celu lepsze poznanie opinii publicznej oraz tego, jak społeczeństwo reaguje na określone wydarzenia, kluczowe kwestie i polityki.
Firma rozwija się, współpracując z ośrodkami badawczymi na Bliskim Wschodzie, takimi jak w mieście Ras Al-Khaimah (RAK) w Emiratach, gdzie ma na celu przekształcenie krajobrazu technologicznego i utworzenie pierwszej na świecie wolnej strefy i centrum poświęconego wyłącznie w innowacje i rozwój sztucznej inteligencji.
Ponadto Humans.ai zapewni technologię blockchain dla regionalnego ekosystemu sztucznej inteligencji i start-upów.
Walka ze szkodnikami w Mołdawii i wojna technologiczna na Ukrainie
Sąsiednia Rumunia, Mołdawia, również dobrze wykorzystuje sztuczną inteligencję, szkoląc ją w zakresie wykrywania szkodników i wdrażania zwalczania chwastów w lokalnych uprawach.
Program – opracowany przez lokalną firmę DRON Assistance i finansowany przez ONZ – jest testowany na 73-hektarowym polu we wsi Onitcani.
Na Ukrainie sztuczna inteligencja już teraz znajduje się na czele strategii obrony kraju przed rosyjską agresją.
Sztuczna inteligencja pomaga identyfikować rosyjskich żołnierzy, śledzić ruch wojsk, wyznaczać nowe cele i przechwytywać komunikację wroga, a także pomaga odpierać rosyjską dezinformację.
Drony i roboty zrewolucjonizowały już nie tylko wojnę na Ukrainie, ale wojnę w ogóle. Ukraina jest rzeczywiście poligonem doświadczalnym, żywym laboratorium działań wojennych AI.
Prowadzi to również do rozwoju silnego technologicznego sektora cywilnego, w którym dzięki partnerstwu rozwijają się ukraińskie start-upy.
Jakie korzyści ma Europa Wschodnia?
Według badań Goldman Sachs sztuczna inteligencja może przynieść wzrost rocznego światowego PKB o prawie 7 bilionów dolarów (6,47 biliona euro) w ciągu dziesięciu lat.
Potencjał wzrostu gospodarczego jest nieograniczony i Europa Wschodnia może go wykorzystać.
Niektóre sektory są już świadkami zmian opartych na sztucznej inteligencji. Oprócz zastosowań wojskowych, które widzimy na Ukrainie, technologia ta może odegrać kluczową rolę w kształtowaniu regionu w nadchodzących latach.
Drony rolnicze sterowane oprogramowaniem AI posypują średnio do 40% mniej substancji aktywnej, co pozwala na dokładniejsze opryski i bezpieczniejsze plony.
Te drony napędzane sztuczną inteligencją stanowią znacznie bardziej ekologiczną opcję dla rolników, którzy w ten sposób nie potrzebują traktorów i unikają spalania paliw kopalnych zanieczyszczających uprawy.
Sztuczna inteligencja mogłaby również pomóc regionowi w opracowaniu lepszej gospodarki odpadami dzięki inteligentnym pojemnikom i infrastrukturom pomagającym w skuteczniejszym sortowaniu i zbieraniu śmieci.
Opieka zdrowotna to kolejny drażliwy problem, ponieważ region słynie z braku lekarzy, a Rumunia jest uznawana za najgorszy system opieki zdrowotnej w Europie.
Oprócz słabego finansowania i korupcji systemowej szpitale w regionie borykają się z poważnym niedoborem lekarzy.
Sztuczna inteligencja może pomóc w uzupełnieniu malejącej liczby lekarzy, dzięki czemu więcej osób będzie mogło uzyskać dostęp do nadzoru medycznego, a badania pokazują, że technologia ta jest w stanie wykonywać zadania równie dobrze lub lepiej niż ludzie.
Sztuczna inteligencja może okazać się „wielkim wyrównywaczem”
Sztuczna inteligencja może niewątpliwie być siłą działającą na rzecz dobra w Europie Wschodniej, tak samo jak gdziekolwiek indziej, ale kiedy tak wiele dzieje się tak szybko, rozmowa staje się zbyt szeroka, a czasami tak abstrakcyjna, że ci, którzy próbują ją zrozumieć, zostają zdemaskowani do marginesu, albo kochając, albo nienawidząc technologii.
Jednakże, jak w przypadku każdego nowego narzędzia, przy podejściu tym powinien kierować się ostrożny optymizm, a także lepsze zrozumienie tego, co to nowe narzędzie może zrobić dla Ciebie, Twojego kraju i regionu.
Unia Europejska ma również do odegrania rolę do odegrania, wspierając rozwój sztucznej inteligencji i czyniąc z Europy wiodącego konkurenta obok takich gigantów technologicznych, jak USA i Chiny, a także obserwując potencjalne ryzyko poprzez dokładne kontrole i równowagę.
Jednocześnie obietnica lepszego życia dla osób, które w przeszłości znajdowały się na marginesie, oznacza, że należy w dalszym ciągu wspierać, a nie ograniczać, inwestycje w sztuczną inteligencję.
Jeśli zrobimy to ostrożnie i mając na uwadze nasz wspólny postęp, możemy zobaczyć, że wykorzystanie sztucznej inteligencji okaże się świetnym czynnikiem wyrównywającym, jakiego potrzebują mniej zamożne części Europy – i czymś, z czego skorzysta cały nasz kontynent.