O nas
Kontakt

Sztuczna inteligencja „zmienia nasz świat i nasze życie” – mówi szef ONZ podczas rozpoczynania konferencji AI for Good

Laura Kowalczyk

Humanoid robot Sophia is pictured during the ITU

Agencja telekomunikacyjna ONZ rozpoczęła coroczną konferencję AI for Good.

Sekretarz generalny ONZ António Guterres podkreślił obietnice i zagrożenia związane ze sztuczną inteligencją (AI) po rozpoczęciu konferencji na temat wykorzystania jej korzyści.

Coroczna konferencja AI for Good ma na celu przedstawienie przedsiębiorstwom, konsumentom i rządom wskazówek dotyczących pozytywnego wykorzystania sztucznej inteligencji przy jednoczesnym unikaniu związanych z nią potencjalnych zagrożeń.

Wydarzenie w tym tygodniu w Genewie obejmuje przemówienia i rozmowy na temat zastosowań sztucznej inteligencji w robotyce, medycynie, edukacji, zrównoważonym rozwoju i wielu innych.

„Sztuczna inteligencja zmienia nasz świat i nasze życie” – powiedział Guterres na wideo.

Zauważył, że jest to obiecujące w zakresie edukacji i opieki zdrowotnej na odległych obszarach, zwiększania plonów i systemów wczesnego ostrzegania o klęskach żywiołowych.

Sam Altman, szef OpenAI, jest jednym z kluczowych prelegentów, wraz z Tristanem Harrisem, współzałożycielem Center for Humane Technology i Azeemem Azharem, założycielem Exponential View.

Chociaż sztuczna inteligencja jest rozwijana od lat, jej zastosowanie dla konsumentów pojawiło się publicznie 18 miesięcy temu, kiedy OpenAI uruchomiło ChatGPT, wyróżniający się wśród systemów sztucznej inteligencji, który może tworzyć nowatorskie teksty, obrazy i wideo w oparciu o ogromną bazę danych pism internetowych, książek i inne media.

Inni korporacyjni tytani, tacy jak Google, Microsoft i Amazon, również aktywnie konkurują w dziedzinie sztucznej inteligencji.

OpenAI zmaga się z rosnącą falą obaw dotyczących sposobu, w jaki radzi sobie z bezpieczeństwem sztucznej inteligencji, w tym z krytyką ze strony byłych dyrektorów najwyższego szczebla, którzy niedawno odeszli z firmy.

Eksperci ostrzegają, że sztuczna inteligencja może również przyspieszyć rozprzestrzenianie się dezinformacji w Internecie.

Za pomocą kilku poleceń i żądań wygenerowanych komputerowo teksty i obrazy można rozpowszechniać w mediach społecznościowych i Internecie, zacierając granicę między fałszywymi wiadomościami a rzeczywistością.

„Przekształcenie jego potencjału w rzeczywistość wymaga sztucznej inteligencji, która ogranicza uprzedzenia, dezinformację i zagrożenia bezpieczeństwa, zamiast je pogłębiać” – powiedział Guterres.

Podkreślił, że musi to również obejmować pomoc krajom rozwijającym się w „wykorzystywaniu sztucznej inteligencji dla siebie” i „łączeniu niepowiązanych” na całym świecie.