Szwajcaria pokonała Węgry 3:1, wygrywając Hiszpanię i Włochy na Euro 2024

Laura Kowalczyk

Switzerland

Włochy zakończyły mecz Hiszpania-Chorwacja 2:1 z Albanią, a w Berlinie 3:0.

Szwajcaria dobrze rozpoczęła swoje starania o Euro 2024, wygrywając 3:1 z Węgrami w Kolonii.

Breel Embolo pobiegł z szeroko rozłożonymi ramionami, celebrując, gdy jego gol oznaczał zwycięstwo drużyny szwajcarskiej i triumfalny osobisty powrót.

Embolo nie grał w reprezentacji Szwajcarii od 18 miesięcy, ponieważ z powodu serii kontuzji stał się obserwatorem swojego klubu Monako i reprezentacji narodowej. Okradali dynamikę zawodnika, który na ostatnich mundialu strzelił dwa gole w czterech meczach.

Wszystko to było już przeszłością, gdy w doliczonym czasie gry Embolo strzelił gola i dopełnił zwycięstwo Szwajcarii 3:1 nad Węgrami w pierwszym meczu obu drużyn w Mistrzostwach Europy.

Szwajcarscy piłkarze świętują po zwycięzcy mecz grupy A z Węgrami w Kolonii, 15 czerwca 2024 r.

Okazja pojawiła się znikąd — węgierski obrońca oddał piłkę — ale uderzenie Embolo nad bramkarzem sprawiło, że wydawało się, że nie przegapił ani chwili.

„To była bardzo niepewna sytuacja po bardzo poważnej, długiej kontuzji i kolejnej kontuzji po niej. Mieliśmy nadzieję” – powiedział szwajcarski trener Murat Yakin.

Embolo nie mógł trenować z drużyną przez większą część obozu przed turniejem i nie zagrał w dwóch meczach towarzyskich. Jednak kapitan Granit Xhaka powiedział, że Embolo był „bardzo, bardzo ważnym zawodnikiem dla naszego zespołu, zarówno na boisku, jak i poza nim”.

Szwajcaria prowadziła 2:0, ale groziła jej utrata, gdy Węgry ożyły w połowie drugiej połowy.

Taktyczna niespodzianka opłaciła się, gdy trener Szwajcarii Murat Yakin postawił w wyjściowym składzie napastnika Kwadwo Duaha i pomocnika Michela Aebischera i obaj strzelili gola.

Duah otworzył wynik zaledwie w swoim drugim meczu dla Szwajcarii, strzelając nisko obok bramkarza Petera Gulacsiego po podaniu Aebischera. Flaga spalonego została podniesiona, ale długa recenzja wideo potwierdziła bramkę, a zachwycony Duah został otoczony przez szwajcarskich zawodników rezerwowych.

Reakcja Węgier Dominika Szoboszlai na zakończenie meczu grupy A pomiędzy Węgrami a Szwajcarią w Kolonii, 15 czerwca 2024 r.

Tuż przed przerwą Aebischer podwyższył na 2:0, znalazł miejsce na krawędzi pola karnego i podkręconym strzałem minął Gulacsiego.

Główka Barnabasa Vargi w 66. minucie po dośrodkowaniu Dominika Szoboszlaia wywołała na Węgrzech radość, gdy niektórzy z zagorzałych fanów w czarnych T-shirtach zapalili flary. Węgry nadal wywierały presję, ale nie udało im się zdobyć drugiego gola, zanim o wyniku zdecydowała bramka Embolo.

Trener Węgier Marco Rossi powiedział, że jego zespół był „zbyt pasywny” w pierwszej połowie, a „nieporozumienie taktyczne” sprawiło, że Aebischer miał zbyt dużo czasu przy piłce, aby ukształtować szwajcarskie ataki.

Szwajcaria jest druga w grupie A po tym, jak w piątek w pierwszym meczu gospodarze Niemcy pokonali Szkocję 5:1. Węgry poniosły pierwszą porażkę w meczu rywalizacyjnym od września 2022 roku.

Następny mecz Szwajcarii odbędzie się w środę przeciwko Szkocji.

Węgry zagrają z Niemcami tego samego dnia w rewanżu z ostatnich mistrzostw Europy, kiedy zremisowały 2:2.

Tymczasem w Dortmundzie Włochy rozpoczęły obronę tytułu mistrza Europy najgorzej z możliwych, ale na szczęście sytuacja szybko się poprawiła.

Włochy strzeliły najszybszą bramkę w 64-letniej historii turnieju, pokonując Albanię 2:1 w klimatycznym meczu.

Włochy są obecnie wyraźnie bardziej zadomowione w Mistrzostwach Europy i walczą o rekordowy trzeci tytuł.

A w Berlinie mecz Hiszpania-Chorwacja zakończył się wynikiem 3:0.

16-letni Lamine Yamal został najmłodszym zawodnikiem, który wystąpił na Mistrzostwach Europy, podczas gdy nowe pokolenie Hiszpanii w pierwszym meczu odrzuciło wyzwanie Chorwacji.

W środę Chorwacja gra z Albanią w Hamburgu, a Hiszpania w czwartek w Gelsenkirchen z Włochami.

Faza pucharowa rozpocznie się 29 czerwca, a finał odbędzie się 15 lipca na berlińskim Olympiastadion.