O nas
Kontakt

Szwajcarska gospodarka rośnie dzięki wsparciu sektora usług

Laura Kowalczyk

Szwajcarska gospodarka rośnie dzięki wsparciu sektora usług

Szwajcarska gospodarka odnotowała wzrost w trzecim kwartale 2023 r. dzięki sektorowi usług, chociaż przemysł wytwórczy w dalszym ciągu zwalnia.

Produkt krajowy brutto (PKB) Szwajcarii za trzeci kwartał (3 kwartał) 2023 r. wyniósł w piątek rano 0,3%, co oznacza wzrost z -0,1% w poprzednim kwartale i powyżej konsensusu rynkowego o 0,1%.

Na tę liczbę w dużej mierze wpłynęły lepsze niż oczekiwano wyniki sektora usług, przy pewnym wsparciu sektora produkcyjnego.

Gospodarka szwajcarska również wzrosła o około 0,9% rok do roku, co jest również wynikiem wyższym od oczekiwanych przez prognozy rynkowe 0,5%.

Rząd szwajcarski ujawnił także, że szacuje wzrost gospodarczy na poziomie 1,3% w 2023 r., a w przyszłym roku na poziomie 1,2%. Liczby te są jednak znacznie niższe od długoterminowej średniej stopy wzrostu w Szwajcarii wynoszącej 1,7%.

Indeks menedżerów zakupów Credit Suisse Manufacturing Purchasing Managers’ Index (PMI) i szwajcarski indeks procure.ch za listopad wzrosły do ​​42,1, z 40,6 w październiku. Liczba ta była w dużej mierze zgodna z oczekiwaniami analityków na poziomie 42.

Produkcja wzrosła z 40,4 w zeszłym miesiącu do 46,6, natomiast księga zamówień wzrosła z 35,2 w październiku do 38,1 w tym miesiącu. Chociaż jednak zatrudnienie w Szwajcarii nadal utrzymuje się na najniższym poziomie od października 2020 r., w nadchodzących miesiącach sektor produkcyjny może borykać się z trudnościami i być może będzie musiał zatrudnić więcej pracowników.

Wolumen zakupów również spadł trzynasty miesiąc z rzędu, ponieważ gospodarka w dalszym ciągu borykała się ze spowolnieniem popytu wewnętrznego. Popyt w Unii Europejskiej również osłabł ze względu na rosnące stopy procentowe i spowolnienie wzrostu gospodarczego. Mogłoby to stanowić swego rodzaju ograniczenie szwajcarskiego PKB i produkcji, przy czym UE jest największym rynkiem eksportowym Szwajcarii.

Frank szwajcarski z zadowoleniem przyjął w listopadzie dodatni wzrost PKB, powodując spadek pary walutowej USD/CHF do najniższego od 4 miesięcy poziomu 0,8684. Narodowy Bank Szwajcarii mógłby jednak interweniować w przypadku znacznego umocnienia się franka, gdyż miałoby to negatywny wpływ na rynki eksportowe.

Raport PKB ostrzega również, że „otoczenie międzynarodowe pozostaje wyzwaniem”, co może wynikać z połączenia wysokiej inflacji, osłabienia popytu i zwiększonego ryzyka geopolitycznego. Obecnie bardziej prawdopodobne jest jednak, że Europejski Bank Centralny obniży stopy procentowe wcześniej niż oczekiwano, być może nawet od kwietnia 2024 r.

Będzie to całkowicie zależeć od nadchodzących raportów o inflacji, PKB, rynku pracy i sprzedaży detalicznej dla strefy euro. W ostatnich miesiącach EBC konsekwentnie zachowywał większą ostrożność niż prognozy rynkowe, ostrzegając przed ryzykiem zbyt dużych lub zbyt wczesnych obniżek stóp procentowych. W rezultacie Narodowy Bank Szwajcarii mógłby również potencjalnie pójść za przykładem EBC w zakresie własnej polityki pieniężnej.