9 000 żołnierzy z 20 krajów NATO przeprowadziło szeroko zakrojone ćwiczenia wojskowe w regionie Morza Bałtyckiego, a Szwecja po raz pierwszy wzięła w nich udział jako pełnoprawny członek NATO.
Około 9 000 żołnierzy z 20 krajów NATO przeprowadziło w czerwcu ćwiczenia wojskowe w regionie Morza Bałtyckiego, obszarze o zwiększonym znaczeniu strategicznym po inwazji Rosji na Ukrainę.
Tegoroczne ćwiczenia Baltops są godne uwagi, ponieważ Szwecja, obecnie pełnoprawny członek NATO, dołączyła do nich po raz pierwszy od niedawnego przyjęcia do sojuszu.
Ćwiczenia, które potrwają do czwartku, obejmują kompleksowe działania szkoleniowe, w tym usuwanie min morskich, wykrywanie okrętów podwodnych, desanty i reagowanie medyczne na scenariusze masowych ofiar.
Głównym celem jest zwiększenie interoperacyjności sił NATO i zademonstrowanie zaangażowania sojuszu na rzecz wspólnego bezpieczeństwa.
Siły Uderzeniowe i Wsparcia Marynarki Wojennej NATO wraz z 6. Flotą Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych organizują ćwiczenia, w których bierze udział około 50 okrętów marynarki wojennej oraz 45 samolotów i helikopterów.
Ćwiczenia te odbywają się po drugiej stronie Morza Bałtyckiego, a także na strategicznej wyspie Gotlandia w Szwecji, a także na Litwie, w Polsce i Niemczech.
Znaczenie regionu bałtyckiego wzrosło dzięki głównym gazociągom biegnącym przez dno morskie z Rosji i Norwegii do Niemiec, Polski i innych krajów europejskich.
Obszar ten staje się coraz bardziej wrażliwy od czasu wzmożonych wrogich działań Rosji po inwazji na Ukrainę w 2022 r.
Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych Andrew T. Priddy podkreślił znaczenie obecności NATO na Gotlandii, mówiąc: „Dynamiczne wyzwania stojące przed Regionem Bałtyckim wymagają wyrafinowanych, precyzyjnych i skutecznych zdolności desantowych; i właśnie to przeprowadziliśmy dzisiaj w Szwecji. Miejsce lądowania było zamierzone: obecność NATO na Gotlandii ma kluczowe znaczenie dla ochrony bezpieczeństwa i stabilności Morza Bałtyckiego.
Zakrojone na szeroką skalę wspólne ćwiczenia podkreślają strategiczne priorytety i gotowość NATO w regionie o krytycznym znaczeniu geopolitycznym.