O nas
Kontakt

Szwecja, Portugalia, Luksemburg: Które kraje UE wykorzystują najwięcej – a najmniej – energii odnawialnej?

Laura Kowalczyk

Eurostat, the statistical office of the European Union, found that the share of renewable sources in gross energy consumption at the EU level reached 23 per cent in 2022.

Na mocy dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii UE zwiększyła swój cel dotyczący energii odnawialnej na 2030 r. z 32 proc. do 42,5 proc.

Z najnowszego raportu wynika, że ​​ilość energii odnawialnej wykorzystywanej w krajach UE rośnie.

Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej, ustalił, że udział źródeł odnawialnych w zużyciu energii brutto na poziomie UE w 2022 roku sięgnął 23 proc.

To więcej niż w 2021 r., w którym 21,9% pochodziło ze źródeł odnawialnych.

Oto porównanie różnych krajów europejskich.

Który kraj UE wykorzystuje najwięcej energii odnawialnej?

Odnawialne źródła energii obejmują energię wiatrową, energię słoneczną (cieplną, fotowoltaiczną i skoncentrowaną), energię wodną, ​​energię pływów, energię geotermalną, ciepło otoczenia przechwytywane przez pompy ciepła, biopaliwa i odnawialną część odpadów.

Z raportu Eurostatu wynika, że ​​Szwecja była krajem UE, który zużył najwięcej energii odnawialnej w 2022 r.

Prawie dwie trzecie końcowego zużycia energii brutto pochodziło ze źródeł odnawialnych. Szwecja opierała się głównie na biopaliwach wodnych, wiatrowych, stałych i płynnych, a także na pompach ciepła.

Na drugim miejscu znalazła się Finlandia z 47,9% energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Kraj nordycki opierał się również na biopaliwach wodnych, wiatrowych i stałych.

Łotwa zajęła kolejne miejsce z udziałem 43,3%, zależnym głównie od energii wodnej. Zarówno Dania (41,6 proc.), jak i Estonia (38,5 proc.) większość energii ze źródeł odnawialnych pozyskują z wiatru i biopaliw stałych.

Portugalia (34,7 proc.) opierała się na biopaliwach stałych, elektrowniach wiatrowych, wodnych i pompach ciepła, natomiast Austria (33,8 proc.) wykorzystywała głównie biopaliwa wodne i stałe.

Najniższy udział energii odnawialnej odnotowano w Irlandii (13,1 proc.), na Malcie (13,4 proc.), Belgii (13,8 proc.) i Luksemburgu (14,4 proc.).

Ogółem 17 z 27 członków UE zgłosiło w 2022 r. udziały poniżej średniej UE wynoszącej 23 procent.

Kraje UE muszą zwiększyć wykorzystanie energii odnawialnej

Na mocy dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii UE zwiększyła swój cel dotyczący energii odnawialnej na 2030 r. z 32 proc. do 42,5 proc. Blok zamierza wkrótce zwiększyć ten odsetek jeszcze bardziej do 45%.

„Dlatego kraje UE muszą zintensyfikować wysiłki, aby wspólnie osiągnąć nowy cel UE na rok 2030” – czytamy w raporcie Eurostatu – „który wymaga zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w końcowym zużyciu energii brutto w UE o prawie 20 proc. ”

Ponadto UE dąży do tego, aby do 2050 r. stać się pierwszym na świecie kontynentem neutralnym dla klimatu w ramach Europejskiego Zielonego Ładu.

Ten ambitny pakiet środków ma na celu pomóc europejskim obywatelom i przedsiębiorstwom w czerpaniu korzyści ze zrównoważonej zielonej transformacji.

Wykorzystanie energii odnawialnej pomaga zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, dywersyfikację dostaw energii i zmniejszyć zależność od rynków paliw kopalnych.

Rozwój odnawialnych źródeł energii może także pobudzić zatrudnienie w UE poprzez tworzenie miejsc pracy w nowych, „zielonych” technologiach.