O nas
Kontakt

Szwecja zbliża się o krok do członkostwa w NATO po uzyskaniu zgody tureckiej komisji parlamentarnej

Laura Kowalczyk

FILE PHOTO

Komisja spraw zagranicznych tureckiego parlamentu wyraziła we wtorek zgodę na kandydaturę Szwecji do NATO, przybliżając wcześniej niezaangażowany kraj nordycki do członkostwa w zachodnim sojuszu wojskowym.

Protokół akcesyjny Szwecji będzie teraz musiał zostać zatwierdzony przez Zgromadzenie Ogólne na ostatnim etapie procesu legislacyjnego w Turcji. Nie ustalono żadnej daty.

Turcja, członek NATO, zwlekała z ratyfikacją wniosku Szwecji o ponad rok, zarzucając temu krajowi zbytnią pobłażliwość wobec grup, które Ankara uważa za zagrożenie dla jej bezpieczeństwa, w tym bojowników kurdyjskich i członków siatki, którą Ankara obwinia za nieudany zamach stanu w 2016 roku.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan na początku tego miesiąca postawił kolejną przeszkodę, otwarcie łącząc ratyfikację członkostwa Szwecji w NATO z zatwierdzeniem przez Kongres USA wniosku Turcji o zakup 40 nowych myśliwców F-16 i zestawów w celu modernizacji istniejącej floty Turcji.

Erdogan wezwał także Kanadę i innych sojuszników NATO do dożywotniego embarga na broń nałożonego na Turcję.

Biały Dom poparł prośbę Turcji o F-16, ale w Kongresie panuje silny sprzeciw wobec sprzedaży sprzętu wojskowego do Turcji.

Komisja spraw zagranicznych tureckiego parlamentu rozpoczęła w zeszłym miesiącu dyskusję na temat członkostwa Szwecji w NATO. Posiedzenie zostało jednak odroczone po tym, jak ustawodawcy z partii rządzącej Erdogana złożyli wniosek o przełożenie spotkania, uzasadniając to tym, że niektóre kwestie wymagają doprecyzowania, a negocjacje ze Szwecją nie są wystarczająco „dojrzałe”.

We wtorek większość prawodawców w komisji głosowała za wnioskiem Szwecji o przystąpienie.

Szwecja i Finlandia porzuciły swoje tradycyjne stanowisko braku sojuszu wojskowego, aby szukać ochrony pod parasolem bezpieczeństwa NATO, po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. Finlandia dołączyła do sojuszu w kwietniu, stając się 31. członkiem NATO, po ratyfikowaniu przez turecki parlament oferty tego kraju nordyckiego.

NATO wymaga jednomyślnej zgody wszystkich istniejących członków na rozszerzenie, a Turcja i Węgry to jedyne kraje, które się temu sprzeciwiają. Węgry wstrzymały kandydaturę Szwecji, twierdząc, że szwedzcy politycy opowiadali „rażące kłamstwa” na temat stanu węgierskiej demokracji.

Opóźnienia frustrowały innych sojuszników NATO, którzy szybko zaakceptowali Szwecję i Finlandię do sojuszu.