O nas
Kontakt

Szwedzcy Lapończycy płacą cenę za europejskie poszukiwanie surowców

Laura Kowalczyk

Sweden

Europa dąży do zwiększenia krajowej produkcji metali. Kopalnie zlokalizowane w północnej Szwecji odegrają kluczową rolę w realizacji celów UE, jednak już spotykają się z oporem lokalnych społeczności, co zwiastuje potencjalne wyzwania, które mogą pojawić się w całej UE.

Miedź, lit, kobalt i pierwiastki ziem rzadkich (REE) należą do 34 metali i minerałów sklasyfikowanych przez Unię Europejską jako krytyczne. Unijny cel polegający na osiągnięciu neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r., w połączeniu z nowoczesną bronią i postępującą cyfryzacją życia codziennego, opiera się na technologiach wymagających większej ilości metali niż kiedykolwiek wcześniej, co czyni te materiały cenionymi towarami. Chociaż UE zużywa już około jednej czwartej światowych surowców, produkuje ich jedynie około 3%.

Surowce krytyczne

W grudniu 2023 r. Parlament Europejski przyjął ustawę o surowcach krytycznych, która określa cele w zakresie recyklingu, przetwarzania, handlu i, co najważniejsze, produkcji krajowej.

Do 2030 r. UE chce wydobywać co najmniej 10% swojego rocznego zużycia surowców krytycznych. Cel ten ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa dostaw i zmniejszenie zależności od źródeł zagranicznych, takich jak Chiny, które obecnie zaspokajają prawie całe zapotrzebowanie UE na REE.

TylkoGliwice udał się do Szwecji, potęgi wydobywczej, aby zbadać konsekwencje tego celu dla kontynentu.

W Gällivare w Boliden działa kopalnia Aitik, największa kopalnia miedzi w Europie. Klas Nilsson, rzecznik firmy, potwierdza wpływ na środowisko, ale podkreśla wysiłki Boliden mające na celu jego zminimalizowanie.

„Oczywiście, że mamy wpływ na środowisko. Ale czy powinniśmy opierać całą naszą transformację klimatyczną na metalach produkowanych na innych kontynentach?” mówi Nilsson, który opowiada się za lokalną produkcją zamiast importu z regionów o niższych standardach pracy i ochrony środowiska.

Jednak niektórzy miejscowi, jak Katarina, która musiała przenieść się ze względu na rozwój górnictwa, wyrażają sceptycyzm co do motywów środowiskowych branży:

„Mówią, że mają swoje kopalnie ze względu na klimat. Nazywam bzdurami! Mają swoje kopalnie, żeby zarobić. Nikt nie otwiera kopalni, żeby ratować klimat” – mówi Katarina.

Ostatni rdzenni mieszkańcy Europy

Region ten jest także domem dla Samów, jedynej rdzennej ludności UE, która ubolewa nad fragmentacją swojego terytorium spowodowaną rozwojem górnictwa i przemysłu.

Niila Inga, pasterka reniferów, mówi TylkoGliwice: „Potrzebują tego żelaza, miedzi, czy czymkolwiek to jest. Musimy się więc ruszyć”

Niezależnie od wyników kolejnych wyborów do Parlamentu Europejskiego metale pozostaną priorytetem dla Europy, potencjalnie zwiększając napięcia między potrzebą transformacji energetycznej i autonomii z jednej strony a lokalnymi obawami środowiskowymi z drugiej.

Zrównoważenie tych sprzecznych interesów stanowi wyzwanie dla państw członkowskich, które borykają się z niepewnym przejściem od uzależnienia od paliw kopalnych do uzależnienia od metali.